neděle, 19 duben 2020 18:35

Varhany v karanténě potřetí

Autor:

Třetí z nedělních podvečerních koncertů Filharmonie Hradec Králové nazvaných Varhany v karanténě přinesl dnes posluchačům hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudeho, Georga Friedricha Händela a Léona Boëllmanna. Program bylo a v záznamu nadále je možné sledovat na sociálních sítích a na YouTube kanálu orchestru. Hrál Petr Hostinský.

 

HK-varhany-3

 

„Těmito koncerty navazujeme na naši stříbrnou abonentní řadu, která je řadou varhanní. Doufáme, že Vám zpříjemníme dny a díky skvělému nástroji v našem sále potěšíme na duši,“ předeslali pořadatelé před čtveřicí koncertů, kterou odpověděli na opatření, která ve jménu nebezpečí z pandemie mimo jiné zcela zastavila i obvyklý kulturní život. Začali koncerty natáčet a zpřístupňovat na internetu na Velikonoce.  

Varhany jsou v královéhradeckém sále Filharmonie od roku 2018. Mají 3481 píšťal. Dostavěl je Robert Ponča z Krnova a intonoval Tomáš Fafílek.

 

HK-varhany-stl

  

Varhaník Petr Hostinský vystudoval pardubickou konzervatoř a pak u Jana Hory Hudební fakultu AMU. Absolvoval také stáž na Hochschule für Musik und darstellende Kunst ve Stuttgartu u Ludgera Lohmanna. Je pedagogem Konzervatoře v Pardubicích, spolupracuje s Pardubickým dětským sborem Iuventus cantans, s dětským pěveckým sborem Vrabčáci z Jablonce nad Nisou, s Filharmonií Hradec Králové i s Komorní filharmonie Pardubice. Působí jako umělecký vedoucí vokálně-instrumentálního souboru ReBelcanto a je členem kapely Sto zvířat. Interpretem čtvrtého koncertu bude za týden Pavel Svoboda.

 

HK-varhany-2

 

Foto: FHK

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.