čtvrtek, 07 květen 2020 19:40

Violové gala na podporu Lékařů bez hranic

Autor:

V rámci cyklu online komorních koncertů Hudba bez hranic, pořádaných v pražském sídle Nadace Bohuslava Martinů, hráli ve čtvrtek violisté Kristina Fialová, Jan Pěruška a Karel Untermüller. Na programu byla hudba Bohuslava Martinů, Johannesa Brahmse, Bély Bartóka, Dmitrije Šostakoviče, Roberta Schumanna a Johanna Sebastiana Bacha. Spoluúčinkoval klavírista Adam Skoumal a s Pěruškou v jedné skladbě i dva z jeho synů, houslisté Jan a Matouš. Záznam koncertu je ke zhlédnutí ZDE.

 

IMG20200507155328

 

Koncertní platforma Hudba bez hranic pomáhá pacientům mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic a současně přispívá k zachování kontaktu s hudbou v obtížné době vládních opatření proti pandemii koronaviru. V rámci série osmi streamovaných koncertů se postupně představují přední čeští umělci. Od 9. dubna tak vystoupili violoncellista Petr Nouzovský s akordeonistou Ladislavem Horákem, kytarista Lukáš Sommer a houslista Josef Špaček s klavíristou Miroslavem Sekerou. Za týden je plánováno koncertní setkání čtyř violoncellistů, dále koncert Lobkowicz tria a na 28. května koncert Kvarteta Epoque. Protagonistou jednoho jazzového koncertu v rámci cyklu byl pianista Najponk.

 

prtscr-vioiste-3

 

Účinkující vystupují bez nároku na honorář. Projekt Hudba bez hranic vznikl aktuálně spojením Asociace hudebních umělců a vědců a Nadace Bohuslava Martinů. Koncerty je možné sledovat živě a v záznamu na www.martinu.cz a na facebooku Hudba bez hranic i na facebooku portálu KlasikaPlus.cz.

 

prtscr-violiste-2

 

prtscr-violiste-1

 

Foto: Hudba bez hranic, NBM

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.