středa, 04 listopad 2020 10:00

Janáčkův Zápisník zmizelého ze Sydney v češtině online

Autor:

Komorní opera v Sydney 10. října tohoto roku uvedla premiéru Janáčkova Zápisníku zmizelého, a to v českém jazyce. Inscenace patří do takzvané Digitální sezóny, a to v důsledku celosvětové pandemie koronaviru. Videonahrávka vznikla v divadle pojmenovaném po slavné sopranistce Joan Sutherland.

 

001

 

V roli Janíčka se představil Australan a rodák ze Sydney, tenorista Andrew Goodwin. Zefku zpívala také Australanka, Jessica O'Donoghue, a za klavír usedl hudební ředitel Komorní opery, skladatel a doprovazeč Jack Symonds. Ten k představení uvádí: „V době preventivních zdravotnických restrikcí je toto dílo pro inscenování a natáčení ideální: oba zpěváci nikdy nezpívají současně, ženský ansámbl se dá předtočit, jako hudební doprovod funguje pouze klavír a tenorista vlastně nikdy nepřijde do kontaktu s objektem své touhy – milostný příběh, ve kterém je fyzický dotek pouze ‚na dosah‛.“   O projektu Digitální sezóny v Sydney jsme psali podrobněji už ZDE.

 

004

 

Nutno dodat, že se tenorista Andrew Goodwin s náročným partem (a v češtině) popasoval s velikou noblesou a závěrečná dvě „vysoká cé“ v pololežící poloze i přes rozdělení slov „v ná-ručí“ vyzněla opravdu na vysoké úrovni. K tomu se váže jedna sympatická a pravdivá legenda, o které často vyprávěl klavírista a pedagog Martin Ballý z Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy, žák Josefa Páleníčka. Ten byl totiž u nahrávání slavného českého snímku Janáčkova Zápisníku, kdy klavírní part hrál právě Páleníček a Janíčka tenkrát ztvárnil světově proslulý švédský tenorista Nicolai Gedda (Zefku zpívala vynikající Věra Soukupová). Tenorista prohlásil, že nejprve natočí závěr a teprve potom se bude točit od začátku. Bylo tak nasnadě, protože Janáčkův Zápisník zmizelého je skutečně prubířský kámen celosvětové tenorové hudební literatury.

Foto: Fb Opery Sydney

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.