sobota, 06 srpen 2022 18:02

Barokní večer s hudbou a tancem. I to je českokrumlovský festival

Autor:

Český Krumlov je městem mnoha tváří. Zatímco se po Vltavě plavili halasící vodáci a uličky a hospůdky historického centra byly plné turistů, na zámecké návrší směřovaly v pátek večer další stovky jiných lidí. Šli za hudbou. 

 

29781999454617845205468756539180315690723399n

 

Barokní večer vytvořil v programu Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov příležitost k setkání s tóny komponovanými i hranými pro potěšení a zábavu. Nabídka dvou hodin poslechu hudby plného tuctu autorů, mezi nimiž byli ti nejznámější, ale i ti, jejichž jména by bylo potřebné si někde ověřit. Koncert bez nutnosti – ale i bez možnosti – zabývat se informacemi o původu a kontextu uváděných děl. A přitom by bylo co zjišťovat… Ale o to tenhle večer nešlo. Střídaly se instrumentální skladby, ve kterých se bezchybně blýskl trumpetista Marek Zvolánek a technikou v sólových kadencích oslnil houslista Jiří Vodička, se skladbami vokálními, ve kterých byla sólistkou Helena Hozová. Soubor Barocco sempre giovane standardně doprovázel, kostýmovaný Hartig Ensemble bez bližšího vysvětlení přispíval „tanci a balety tří staletí“, snad barokními, snad z jižní Evropy… I českokrumlovský festival má mnoho tváří. Letos se odehrával na devíti různých místech a v repertoáru sahal od staré hudby po novou, od komorní po symfonickou, od jmen známých interpretů po ta nejmladší jména, od opery k filmu a od programů dramaturgicky vyprecizovaných po ty masovější. Právě tím posledně jmenovaným byl Barokní večer v zámecké Jízdárně. Nenáročný, přístupný, vstřícný, povrchně líbivý, barvitý… – a přítomným publikem vděčně a nadšeně přijatý.

 

52267016614ac5bf26293k

 

52266764848a16d291a42k

 

52267375603d2468a9a40k

 

Foto: MHF Český Krumlov

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.