Erbenem inspirovaná soudobá tvorba k poslechu v Besedním domě
Smíšený sbor Musica da Camera Brno se sbormistrem Martinem Franzem zve na světové premiéry soudobých skladeb pro sbor, marimbu a sólový soprán. Koncert Z Kytice Karla Jaromíra Erbena se koná v neděli 17. listopadu 2024 od osmnácti hodin v brněnském Besedním domě. Zazní originální skladby současných skladatelů Lukáše Sommera, Martina Wiesnera, Zdeňka Krále, Pavla Wlosoka a Martina Franzeho. Na marimbu hraje Lenka Titzová, sopránový part obslouží Lenka Cafourková. Diriguje Martin Franze. Po brněnském uvedení se konají reprízy 24. listopadu v poličském muzeu a 8. prosince v Kloboukách u Brna v místním evangelickém kostele.

Smíšený komorní sbor Musica da camera Brno byl založen Martinem Franzem v roce 1996. Za dobu své existence má za sebou více než dvě stě koncertů a vystoupení včetně zahraničních. Repertoár sboru zahrnoval skladby téměř všech slohových období s důrazem na české autory. V současné době je dramaturgie zaměřena výhradně na skladby komponované přímo pro sbor. Členskou základnu tvoří zkušení zpěváci, kteří se intenzivně věnují ansámblovému zpěvu. Sbor nahrál ve spolupráci s dalšími ansámbly a sólisty čtyři profilová CD. Aktuálně je sbormistrem Martin Franze.
Sbormistr Martin Franze (*1972) je absolventem brněnské konzervatoře v oboru sólový zpěv a JAMU v oboru dirigování sboru. První pěveckou praxi získal v komorním sboru Iuventus Svitavy, byl členem Českého filharmonického sboru Brno a jako zpěvák i dirigent spolupracoval s mnoha dalšími soubory. Jako sbormistr vedl dlouhá léta smíšený komorní sbor Virtuosi di Mikulov, byl uměleckým vedoucím smíšeného sboru Kantiléna Brno a vokálního ansámblu OctOpus vocalis. Je dramaturgem mezinárodního festivalu pěveckých sborů Kampanila v Mikulově, konaného od roku 1999. Příležitostně se věnuje komponování se zaměřením na sbor.

Foto: ilustrační - Facebook sboru
Příspěvky redakce
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
Více z této rubriky
- L’Armonia Terrena a Stamicovci v nabídce Českého spolku pro komorní hudbu
- Pražská konzervatoř otevře dveře talentům. Její symfonikové oslaví Rilkeho
- Plachetkova podzimní Zimní cesta v Brně a Jeseníku
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie