Českokrumlovský Městský park na břehu Vltavy je v pátek 12. července při úvodním koncertu Festivalu Krumlov dějištěm uvedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Zhudebnění české národní hrdosti a historie se rozezní pod taktovkou Aleny Hron v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a jedinečně i za účasti tanečníků Les Ballets Bubeníček. Jiří Bubeníček, mezinárodně uznávaný choreograf…
AudioPlus | Anna Paulová: Současná hudba mě baví
Klarinetistka Anna Paulová, čerstvá nositelka Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let, se chystá se dvěma dalšími členkami souboru Mucha Trio na vystoupení na Festivalu Krumlov. Ve středu 24. července zahrají v Městském divadle v Českém Krumlově hudbu Igora Stravinského, Arama Chačaturjana, Daria Milhauda, Kateřiny Horké, Ivana Kurze a skotsko-české skladatelky Geraldiny…
AudioPlus | Kateřina Kněžíková: Emoce nepatří do krku
Jak se ubránit dojetí, například při emotivní scéně Libušina proroctví? Svírání krku nesmí při pěveckém výkonu nikdy nastat, říká v podcastu portálu KlasikaPlus.cz sopranistka Kateřina Kněžíková. Titulní roli Smetanovy slavnostní opery zpívala při květnovém koncertním provedení na festivalu Pražské jaro a zopakuje si ji s dirigentem Jakubem Hrůšou ještě jednou 16. června na…
AudioPlus | Jiří Rožeň: Dvanáct klaksonů – na to nejsme v opeře zvyklí
Festival Opera Nova od 14. do 22. června přináší péčí pořádajícího Národního divadla do Prahy řadu operních novinek a také propojení operní tvorby s dalšími druhy moderního umění. Tedy operu jako stále aktuální a živé umění, které odráží současné světové kulturně-společenské dění. Hlavním bodem je nastudování opery Le Grand Macabre od maďarsko-rakouského skladatele…
AudioPlus | Jan Kučera: Koncertní program je nabušený pivem
To pivečko je nebeský dar! Už sám název nedělního koncertu na festivalu Smetanova Litomyšl jasně naznačuje, že dvousté výročí skladatelova narození nemůže pominout fakt, že Bedřich Smetana byl synem sládka a že místem jeho narození je pivovar. A o pivu jako o nebeském daru se zpívá v jeho Prodané nevěstě právem i dnes, vždyť v Česku…
AudioPlus | Irena Pohl Houkalová: Festival ZUŠ Open se promítá do celého školního roku
Celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, za kterým stojí Nadační fond Magdaleny Kožené, nabízí od 23. května do 9. června ve veřejném prostoru i v sálech, kostelech a dalších interiérech na šest set akcí. Je tak v počtu účinkujících i rozsahem programu považován za největší kulturní událost v České republice. Vrcholem má být v sobotu…
AudioPlus | Jan Kučera: Festival ZUŠ Open je projevem dobré péče o náš unikát
Benefiční koncert, který 28. května v přímém přenosu vysílá Česká televize na ČT art, bude nejviditelnější položkou letošního ročníku celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open – projektu s šesti stovkami akcí od května do června. V kostele sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně vystoupí osmdesátičlenný orchestr žáků a pedagogů a sbor tří set žáků…
AudioPlus | Jiří Habart: Debut na Pražském jaru může otevřít dveře
Debut Pražského jara patří letos na festivalu Jiřímu Habartovi. Dvaatřicetiletý umělec je dirigentem operního souboru Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a zůstává mu věrný. Vedle dalších úkolů tam diriguje čtyři ze Smetanových osmi oper. Jako člověku vyrůstajícímu v Litomyšli, skladatelově rodišti, se mu Smetana podle jeho slov diriguje úplně sám… Jiří Habart se…
AudioPlus | Dana Syrová: Vzdáváme hold těm, kteří dlouhodobě podporují klasickou hudbu
Orchestr Prague Philharmonia pořádá v donátorské řadě koncerty pro své mecenáše. Nejbližší se v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě koná 12. června a šéfdirigent Emmanuel Villaume tam bude řídit provedení skladeb od Josepha Haydna, Maurice Ravela a Bohuslava Martinů. Dana Syrová, ředitelka projektu Lobkowicz abonmá, v podcastu portálu KlasikaPlus.cz přibližuje poslání a intimní klubovou atmosféru těchto…
AudioPlus | Jakub Čížek: Smetanovi letos rozhlasoví symfonikové vzdávají skutečnou poctu
Symfonický orchestr Českého rozhlasu věnuje Roku české hudby 2024 řadu programů v této a ještě i v příští sezóně. Jeho ředitel Jakub Čížek v podcastu portálu KlasikaPlus.cz vyjmenovává konkrétní díla. V červnu také rozhlasoví symfonikové vzácně ve svém koncertním abonmá uvedou cyklus symfonických básní Má vlast, hraný jinak především jen při zvláštních příležitostech. Hudbě Bedřicha…
AudioPlus | Pavel Smutný: Vytěžme z Roku české hudby maximum
Rok české hudby 2024 by měl, i v připomínání dvoustého jubilea Bedřicha Smetany, přispět bez předsudků a idealizací k nalezení nového, čerstvého pohledu na naši kulturu, její minulost a kontexty. Apeluje tak advokát Pavel Smutný, prezident nadačního fondu Bohemian Heritage Fund – mecenáše tuzemské umělecké a tím i hudební scény. Jak upozorňuje v podcastu portálu KlasikaPlus.cz, přetrvávají…
AudioPlus | Martin Smolka: Hudba už nejsou melodie a akordy, které se někam odvíjejí
Skladatel Martin Smolka se v podcastu portálu KlasikaPlus.cz vyjadřuje k poválečné avantgardě a osvětluje vlastní tvůrčí postoje, zamýšlí se i nad Rokem české hudby 2024. Především však vzpomíná na skladatele Marka Kopelenta, jehož nedožité 92. narozeniny připadají na 28. dubna. Byl po roce 1968 pro komunistický režim nepohodlný, byl postavou v ústraní, živil se jako…
AudioPlus | David Mareček: Bohatství české hudby je v evropském kontextu výjimečné
Generální ředitel České filharmonie David Mareček vypočítává, co všechno těleso ještě čeká v Roce české hudby. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz odpovídá na otázku, jestli je pro filharmonii něčím zvláště výjimečný a jak se bude orchestr věnovat tvorbě autorů z českých zemí po jeho uzavření – v roce 2025 a v letech následujících.
AudioPlus | Kateřina Kalistová: Názvem Prague Philharmonia vyjadřujeme, že jsme malý „symfoňák“
Před třiceti lety Pražská komorní filharmonie, později PKF–Prague Philharmonia, nyní nově už pouze Prague Philharmonia nebo dokonce jen Prague Phil. Tak se postupně proměňoval název a s ním i logo tělesa založeného v roce 1994 Jiřím Bělohlávkem. Po jeho dvanáctiletém uměleckém vedení, na které pak navázal Kaspar Zehnder a později Jakub Hrůša, je šéfdirigentem…
AudioPlus | Pavel Trojan: Mou vlast zahrají na Pražském jaru Berlínští filharmonikové – ti nejlepší
Sáhli jsme hodně vysoko, říká ředitel Pražského jara Pavel Trojan. V Roce české hudby 2024 se připomíná dvojí výročí Bedřicha Smetany. Tradiční provedení Mé vlasti na zahajovacím koncertě 12. května, v úmrtní den této nenahraditelné osobnosti české hudby, je svěřeno orchestru považovanému za nejlepší na světě – Berlínským filharmonikům. Erbovní dílo festivalu…
AudioPlus | Eva Urbanová: Koncert v O2 Aréně určitě není absolutně poslední
Sopranistka Eva Urbanová se vrací k roli Herodias ve Straussově Salome a těší se na Stařenku Buryjovku, po Jenůfě a Kostelničce svou třetí postavu v Janáčkově Její pastorkyni. Operu neopouští, ale zároveň se víc vrací rovněž k rockové hudbě, z jejíhož prostředí kdysi vzešla a která je její srdeční záležitostí. Bude tomu tak i na jejím koncertě v O2…
AudioPlus | David Mareček: Propojení České filharmonie a Pražského filharmonického sboru je dobré
David Mareček je od roku 2011 ředitelem České filharmonie a od roku 2021 současně ředitelem Pražského filharmonického sboru. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz přibližuje výhody personálního propojení částí managementu těles a zmiňuje společná vystoupení, včetně zahraničních. Jak zároveň připomíná, obě umělecké instituce zůstaly a zůstávají samostatnými příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury.
AudioPlus | Jan Ryant Dřízal: Vánoční kantáta může končit i jinak než písní Narodil se Kristus Pán
Vánoční kantátu napsal Jan Ryant Dřízal jako třídílnou kompozici zachycující prostřednictvím koled i jeho vlastní hudby poselství Adventu, Svaté noci a Cesty za hvězdou. Nové dílo českého autora mladší střední generace zařadil na své vánoční koncerty na 20. a 21. prosince 2023 Pražský filharmonický sbor, doprovázený na Žofíně orchestrem PKF–Prague Philharmonia. Autor v podcastu portálu KlasikaPlus.cz přibližuje tvůrčí záměr…
AudioPlus | Josef Třeštík: Bachova hudba doprovází radostnou vánoční zprávu
Festival Pražské jaro vybral pro pátý prosincový večer jako dějiště svého mimořádného adventního koncertu Španělský sál Pražského hradu. Rozezní se tam v podání špičkových zahraničních hostů – souboru dobových nástrojů známého pod jménem Orchestr doby osvícenství, jeho sboru, sólistů a japonského dirigenta Masaakiho Suzukiho – první tři kantáty Bachova rozsáhlého Vánočního oratoria. Dramaturg festivalu Josef Třeštík v podcastu portálu KlasikaPlus.cz upozorňuje, že na…
AudioPlus | David Švec: Hindemithův LouTkáček je objevem hudební archeologie
Pražské Stavovské divadlo je místem vybraným pro komorní operní inscenaci LouTkáček, hru se zpěvy, novou českou adaptaci díla s vánoční pohádkovou tematikou. Do poloviny prosince je od 30. listopadu připraven víc než tucet představení, po premiéře už mimo večerní termíny, tedy pro školní děti. Dirigent David Švec v podcastu portálu KlasikaPlus.cz hovoří o netypicky znějící veselé hudbě Paula…
AudioPlus | Robert Jindra: Wagnerovi se nemohl vyhnout nikdo, ani Bruckner
Robert Jindra, šéf opery Národní divadla, připravil se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu jako jeho hlavní hostující dirigent premiéru skladby Šimona Vosečka a k tomu Čtvrtou symfonii zvanou Romantická od Antona Brucknera. K uvedení nejhranějšího díla rakouského skladatele, a to první listopadové pondělí roku 2023 v abonentní sezóně v pražském Rudolfinu, se dirigent Jindra v podcastu portálu…
AudioPlus | Jiří Štilec: Mahler není český skladatel, ale tak trochu náš je
Symfonický orchestr Českého rozhlasu s šéfdirigentem Petrem Popelkou zařadil na 2. října 2023 do úvodního koncertu sezóny První symfonii Gustava Mahlera. Muzikolog Jiří Štilec při té příležitosti v podcastu portálu KlasikaPlus.cz hovoří s Petrem Veberem o Mahlerově tvorbě a o tom, podle čeho je jeho hudba rozpoznatelná po pár taktech, uvažuje i o skladatelových kořenech na Vysočině, o jeho židovství a o péči o jeho…
AudioPlus | Lukáš Vasilek: V Brahmsově Německém rekviem je třeba šetřit silami
Jde o jednu z nejkrásnějších, ale také nejnáročnějších partitur kantátového a oratorního repertoáru, říká o Německém rekviem Johannesa Brahmse hlavní sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz se zamýšlí nad hudebními kvalitami i nad textem této výjimečné neliturgické skladby, ale přibližuje rovněž, jak mohou a musejí sboroví zpěváci šetřit silami.
AudioPlus | Petr Popelka: Do Betlémské kaple se vejde větší orchestr
Symfonický orchestr Českého rozhlasu přesunul od podzimu 2023 komorní orchestrální programy z Anežského kláštera do Betlémské kaple. Důvodem je touha oslovit širší publikum a nabídnout programy s větším obsazením tělesa. Betlémská kaple, ve které kázal na začátku patnáctého století Jan Hus, byla v osmnáctém století zbourána, ale v padesátých letech dvacátého století vznikla replika původní podoby…
AudioPlus | Tomáš Ondřej Pilař: Znojemská Harmonie planet je barokní leporelo i rodinné drama
Hudební festival Znojmo scénicky nastudoval oslavnou serenatu Harmonie planet, kterou napsal Antonio Caldara v roce 1723 k poctě těhotné císařovny Alžběty. Poprvé zaznělo dílo právě ve Znojmě, když se s císařem Karlem VI. vracela z pražské korunovace do Vídně. Roman Válek s Czech Ensemble Baroque a sedmi sólisty už při koncertní novodobé premiéře počátkem letošního roku předestřel skladbu v Brně a v Praze…
AudioPlus | Gabriela Rachidi: V malé zemi je koordinace festivalů potřebná
Na začátku Francouzská noc, na konci Orffova kantáta Carmina Burana, mezi nimi dalších šestnáct koncertů hlavního programu na dvanácti výjimečných místech a k tomu menší koncerty a také doprovodné programy ve Festivalové zóně v Klášterní zahradě, takový je od 14. července do 5. srpna 2023 jihočeský Festival Krumlov. Dvaatřicátý ročník nabízí komorní, symfonická a sborová díla, operní árie a balet, programy jako Bernstein Meets Gershwin nebo Viva España!,…
AudioPlus | Vojtěch Stříteský: Diváci by neměli ani sekundu váhat, ale na Písně z Gurre přijít
Písně z Gurre Arnolda Schönberga figurující v červnovém programu Smetanovy Litomyšle 2023, gigantické vokálně-instrumentální dílo ve zvukově opulentním zhudebnění, ztělesňují zlom věků, vrchol Belle Époque, definitivní závěr pozdního hudebního romantismu a loučení s epochou. Autora nereprezentují typicky, protože se do dějin hudby zapsal nakonec zcela jinak, jako novátor. Na poslech Schönbergovy novější hudby jsou podle uměleckého ředitele festivalu Vojtěcha…
AudioPlus | Jaromír Javůrek: Janáček šel svou sveřepou stopou
Recitál Kristiny Fialové s díly pro sólovou violu z druhé poloviny dvacátého století je 6. června v Ostravě na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka typicky festivalovým počinem – mimořádným projektem přesahujícím běžnou sezónu. Ojedinělé je v letošním ročníku, rozvrženém od 1. června do 1. července, i hostování dvou různých rozhlasových těles pod taktovkou stejného dirigenta, Petra Popelky. U Norského rozhlasového orchestru právě…
AudioPlus | Magdalena Kožená: Synové tvrdí, že klasiku nesnášejí
Mezzosopranistka Magdalena Kožená, jejíž nadační fond je hlavním podporovatelem festivalu ZUŠ Open, si je velmi dobře vědoma jedinečnosti českého systému základních uměleckých škol a významu a nezastupitelnosti vzdělávání, které poskytují. Sama vedle brněnského dětského sboru Kantiléna, kde zpívala, prošla takovou školou jako klavíristka. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz hovoří však o současnosti, o Berlíně, kde žije, a o svých třech…
AudioPlus | Tomáš Hanus: Odkaz dirigenta Charlese Mackerrase je stále živý
Britský dirigent Charles Mackerras je v povědomí orchestru Velšské národní opery stále přítomen, i když od jeho působení v Cardiffu uplynula už tři desetiletí. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz o tom hovoří Tomáš Hanus, který je tam nyní sedmým rokem šéfdirigentem a který s tělesem zahájil Smetanovou Mou vlastí Pražské jaro 2023. Sir Charles (1925-2010), Brit australského původu, Talichův pražský žák, byl častým hostem v Praze a Brně, hlavním hostujícím…