Popelka a Jindra zůstávají u rozhlasových symfoniků do roku 2026

Šéfdirigent Petr Popelka a hlavní hostující dirigent Robert Jindra prodloužili angažmá u Symfonického orchestru Českého rozhlasu do června 2026, do roku, kdy rozhlasoví symfonikové oslaví sto let. Během dosavadních dvou let se Petr Popelka, šéfdirigent a umělecký ředitel SOČR od září 2022, ještě hlouběji etabloval na mezinárodní scéně. Stal se souběžně novým šéfdirigentem Vídeňských symfoniků a debutoval například s Chicagským symfonickým orchestrem. I přes velkou časovou vytíženost chce u pražského tělesa setrvat co nejdéle; čas takto strávený považuje podle svých slov za velmi dobře investovaný. V obdobné časově exponované situaci je i Jindra, hudební ředitel Opery Národního divadla v Praze a šéfdirigent Státní filharmonie Košice. Jak říká, věří, že se i nadále bude zvyšovat hudební renomé SOČRu, a je upřímně šťastný, že může být jeho součástí. Oba umělce v následující sezoně čeká s tělesem řada koncertů v Rudolfinu, Obecním domě a Betlémské kapli. Petr Popelka se také s orchestrem vydá na turné po Japonsku, a to už letos na začátku července.
O sezóně 2024/2025 rozhlasových symfoniků jsme psali ZDE.

Vojtěch Brtnický a Michal Fanta
Příspěvky redakce
- Prague Proms 2026 nejen s jazzovou příchutí
- Filmové hity v jazzovém podání na úvod broumovského festivalu
- Jakub Hrůša se vrací ke Svaté Cecilii
- Korngoldova opera Mrtvé město bude mít slovenskou premiéru
- Premiéra baletu Who Cares? ve Státní opeře je poctou George Balanchina
Více z této rubriky
- Národní divadlo Brno rozšiřuje program pro podporu vzniku nových inscenací
- Jan Málek (1938–2026)
- Ceny OSA za rok 2025 pro Koženou, Srnku, Temla či Ebena
- Petr Popelka od sezony 2029/30 coby hudební ředitel povede Bavorskou státní operu
- Pražská konzervatoř mění organizační strukturu. Zaměří se na duševní zdraví studentů
- Jakub Hrůša bude prezidentem Smetanovy Litomyšle
- Česká hudební rada otevřela debatu o budoucnosti hudebního vzdělávání i postavení umělců
- Kompoziční soutěž příbramského Dvořákova festivalu vyhrála Markéta Kapustová
- Dědická kauza spojená s majetkem po herečce Budínové míří před soud. Figuruje v ní i Gabriela Beňačková
- Národní divadlo moravskoslezské zahájilo přestavbu pavilonu G. Na Černé louce vznikne nová divadelní scéna