Jubilejní dvacátý ročník předávání Výročních cen OSA se uskutečnil ve čtvrtek 12. června na scéně pražské Archy+. V patnácti kategoriích byli oceněni přední domácí hudební skladatelé a textaři v rámci populární a klasické hudby. Sošku pro nejúspěšnějšího skladatele v oblasti vážné hudby si odnesli Jiří Miroslav Procházka a mladá autorka Noemi Savková, cenu za propagaci a šíření…
Barbara Maria Willi zvolena rektorkou JAMU
Akademický senát JAMU zvolil na svém zasedání v pondělí 9. června rektorkou univerzity pro období mezi lety 2026 a 2030 prof. Barbaru Marii Willi. Začátkem února současná děkanka a pedagožka Hudební fakulty téže školy ve funkci vystřídá Petra Michálka. Nového rektora/rektorku vybíral Akademický senát JAMU z kvarteta kandidátů, kteří představili své koncepce vedení akademie.…
Magdalena Kožená a Simon Rattle letošními laureáty Ceny Antonína Dvořáka
Akademie klasické hudby oceňuje každoročně mimořádné umělecké počiny a významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí, a to prostřednictvím Ceny Antonína Dvořáka. Tu v letošním roce převezmou manželé, mezzosopranistka Magdalena Kožená a dirigent Sir Simon Rattle. Stane se tak na slavnostním ceremoniálu dne 14. prosince ve Španělském sále Pražského hradu. Oba…
Pawel Kubacka vítězem pražské Mezinárodní houslařské soutěže
Ve dnech 3. až 7. června se v Praze uskutečnil šestý ročník Mezinárodní houslařské soutěže. Akce pořádaná Společností Věnceslava Metelky, která se uskutečnila v prostorách Českého muzea hudby, přilákala na čtyřicet soutěžících houslařů z dvanácti zemí světa včetně sedmi tuzemských. Nejlepším houslařem se stal polský reprezentant Pawel Kubacka, z českých soutěžících byl oceněn Alexandr…
Matouš Zukal vítězem Mezinárodní klavírní soutěže Île-de-France
Jako první Čech v historii získal sedmadvacetiletý Matouš Zukal první cenu na šestadvacátém ročníku přední francouzské mezinárodní klavírní soutěži Concours de piano d‘Île-de-France. Za čtvrtstoletí existence Mezinárodní klavírní soutěže Île-de-France, v jejímž čele stojí prezidentka Anne Queffélec, prošlo více než tři tisíce osm set uchazečů sedmdesáti národností. Soutěž je organizovaná sdružením Opus…
Národní institut pro kulturu povede Kateřina Churtajeva
Generální ředitelkou nově vznikajícího Národního institutu pro kulturu bude od 1. července 2025 Kateřina Churtajeva, dosavadní vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Královéhradeckého kraje, někdejší ředitelka Českého centra v Sofii. V minulosti působila také jako vedoucí pobočky Charity České republiky na Severním Kavkazu v Ruské federaci a byla národní migrační koordinátorkou a fundraiserkou. Národní…
Šedesáté Concertino Praga přijímá přihlášky
Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga se v roce 2026 uskuteční pošedesáté, a to v jedné nástrojové kategorii. Do konce března příštího roku se do ní mohou přihlásit mladí klavíristé, houslisté, violisté, violoncellisté, harfisté a akordeonisté z celého světa, kterým bylo maximálně šestnáct (v případě oborů klavír a housle), respektive sedmnáct let. Concertino…
Jan Žemla designovaným ředitelem MHF Leoše Janáčka
Správní rada obecně prospěšné společnosti Janáčkův máj, která je hlavním pořadatelem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, schválila ve středu 4. června doporučení výběrové komise, aby se novým ředitelem organizace od 1. srpna stal Jan Žemla. Současný ředitel Janáčkovy filharmonie Ostrava ve funkci vystřídá dlouholetého ředitele přehlídky Jaromíra Javůrka. Dosavadní ředitel…
Desátou kompoziční soutěž Hudebního festivalu Antonína Dvořáka vyhrála Kateřina Horká
Kompoziční soutěž pro mladé autory do čtyřiceti let věku byla již podesáté součástí příbramského Hudebního festivalu Antonína Dvořáka. Na závěrečném koncertu šestapadesátého ročníku přehlídky konaném 3. června v tamním Dvořákově divadle (pozn.: reflexi redakce připravuje) byla vyhlášena letošní vítězka. Stala se jí už podruhé v historii soutěže komponistka Kateřina Horká, tentokrát s dílem…
Západočeský symfonický orchestr hledá nové vedení
Správní rada Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně vyhlásila výběrové řízení na obsazení pozice ředitele orchestru. Výkonem této funkce dočasně pověřený Martin Peschík, který se začátkem května letošního roku stal současně šéfem opery Severočeského divadla v Ústí nad Labem, by měl být novým ředitelem vystřídán k 1. říjnu. Profil hledaného ředitele, jehož funkční…
První Liptálský smyčec má svého majitele
V obci Liptál se poslední květnový den uskutečnil první ročník hudební soutěže Liptálský smyčec určené talentovaným houslistům ve věku od šesti do třinácti let. Přilákal více než čtyři desítky mladých houslistů z Česka i ze Slovenska. V první kategorii se absolutním vítězem stal Rudolf Hrachovský ze ZUŠ Strážnice, v druhé Eliška Vopálková z pražské ZUŠ…
Co bude s Pražským komorním baletem? Pro nedostatek financí pozastavuje činnost
Po půl století úspěšného mezinárodního působení pozastavuje Pražský komorní balet k 1. červnu letošního roku svoji činnost. Jednomu z nejdéle působících nezávislých tanečních souborů v České republice chybí finance na profesionální provoz. Na podporu souboru vznikla veřejná petice Jsme pro zachování Pražského komorního baletu, kterou mohou zájemci podepsat v Divadle na Vinohradech, v Městské knihovně…
Maestro Salieri v Moravském zemském muzeu
U příležitosti dvoustého výročí úmrtí skladatele Antonia Salieriho připravilo Moravské zemské muzeum novou výstava. Ve čtvrtek 29. května ji v sedmnáct hodin odpoledne zahájí vernisáž. Výstava bude k vidění v Dietrichsteinském paláci na brněnském Zelném trhu, její druhá část je již otevřena na zámku v Náměšti nad Oslavou. Kapelník císařského dvora ve Vídni, hudební…
František Pokorný (1933–2025)
Ve věku dvaadevadesáti let zemřel český choreograf, režisér, dramaturg, scenárista a tanečník František Pokorný. Jeho kariéra byla spjatá zejména s pražským Národním divadlem a libereckým Divadlem F. X. Šaldy. František Pokorný byl výraznou osobností českého tanečního a divadelního života druhé poloviny dvacátého století.Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a studoval také na taneční katedře DAMU u profesora Jana…
Alois Ježek (1936–2025)
Ve věku 89 let se uzavřel život Aloise Ježka, hudebního manažera, spoluzakladatele a dlouholetého ředitele Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a obecně prospěšné společnosti Mezinárodní pěvecké centrum Antonína Dvořáka v Karlových Varech. V minulosti byl také ředitelem Městského kulturního střediska a Karlovarského symfonického orchestru. Jako mladý asistoval Alois Ježek režii v Městských divadlech pražských a spolupracoval s Mladým…
Na soutěži pěveckých talentů v Trnavě získal tři ceny barytonista Daniel Kfelíř
V sobotu 24. května vyvrcholila v Divadle Jána Palárika v Trnavě šestadvacátá Mezinárodní pěvecká soutěž Mikuláše Schneidera-Trnavského zaměřená na klasický zpěv. Zúčastnilo se jí na sto mladých zpěváků ze dvou desítek zemí světa. V nabité konkurenci se prosadil český barytonista Daniel Kfelíř, který zvítězil ve druhé kategorii a získal i další dvě mimořádná ocenění. Uspěl…
Viktorie Kozánková vítězkou slovenské soutěže Piano Talents for Europe
Ve dnech 23. až 25. května se ve slovenském Dolním Kubíně uskutečnil šestý ročník klavírní soutěže s názvem Piano Talents for Europe. Jako první český zástupce v historii soutěže v mezinárodní konkurenci zvítězila patnáctiletá Viktorie Kozánková a ze Slovenska si odváží Grand Prix. Mezinárodní klavírní soutěž Piano Talents for Europe (Klavírní talenty pro Evropu)…
Cyril Matyáš vítězem soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons
Ve dnech 23. až 26. května se na půdě Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy uskutečnil čtrnáctý ročník soutěže Mladí pianisté hrají na klavír Steinway & Sons. Klavírní talenti mladší dvanácti let se utkali v pěti kategoriích. Absolutní vítězství získal Cyril Matyáš, Cena ředitele pořádající školy Filipa Magrama pro nejlepšího účastníka…
Amedea – Tvář mladé dívky Kryštofa Mařatky novinkou ve finále kvartetní soutěže v Bordeaux
Světová premiéra kvartetu Amedea – Tvář mladé dívky od Kryštofa Mařatky byla uvedena ve finále Mezinárodní soutěže smyčcových kvartet v Bordeaux, která se konala mezi 19. a 24. květnem letošního roku. Desetiminutovou kompozici inspirovanou obrazem malíře Modiglianiho zahrály ve finále tři soubory, zvítězila interpretace norsko-švédského kvarteta Opus13. Ve smyčcovém kvartetu Amedea –…
Melodica. Nová aplikace pro výuku hudební výchovy na školách
Univerzita Karlova ve spolupráci s vývojovou laboratoří WERC 2040 a známými hudebníky představila po několika letech vývoje novou aplikaci Melodica. Ta by měla vnést změnu do výuky hudební výchovy na základních a středních školách a proměnit způsob, jak děti vnímají, tvoří a hodnotí hudbu. V budoucnu by měla být dostupná všem žákům v České republice bez nutnosti…
Linda Hejlová Keprtová zůstává v čele libereckého Divadla F. X. Šaldy
Rada statutárního města Liberec rozhodla o jmenování Lindy Hejlové Keprtové do funkce ředitelky libereckého Divadla F. X. Šaldy, a to na dobu neurčitou. Hejlová Keprtová se řízení divadla ujala už v roce 2022, kdy byla jmenována dočasně po dobu výkonu poslaneckého mandátu bývalé ředitelky Jarmily Levko. Aktuálně Rada města mandát Lindě Hejlové Keprtové…
Filharmonie Bohuslava Martinů hledá nového manažera/ku orchestru
Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů vypisuje výběrové řízení na obsazení pozice manažer/ka orchestru. V hledáčku je dynamický a zkušený manažer, který bude odpovědný za organizaci, koordinaci a realizaci koncertních akcí tělesa. Uzávěrka přihlášek do výběrového řízení je stanovena na 21. července. Uchazeč o práci na pozici manažera orchestru Filharmonie Bohuslava Martinů by měl mít vysokoškolské…
Ceny Jantar pro Petra Kotíka, Martina Kasíka nebo Smetanovský operní cyklus
Výroční Ceny Jantar byly v pondělí 19. května poosmé uděleny umělcům za nejvýraznější umělecké výkony realizované na půdě Moravskoslezského kraje. V oblasti klasické hudby ocenění získal hudební skladatel Petr Kotík a klavírista Martin Kasík. Zvláštní cenu převzal také Jiří Nekvasil, ředitel Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, za loňský Smetanovský operní cyklus. Celkem šestnáct sošek…
Klavírista Ivo Kahánek jmenován ředitelem Pražské konzervatoře
K pondělí 23. června letošního roku se novým ředitelem Pražské konzervatoře z rozhodnutí Rady hlavního města Prahy stane přední český klavírista Ivo Kahánek. Pražský magistrát tak nepotvrdil výsledek výběrového řízení, který Pražská konzervatoř ohlásila na začátku dubna a který favorizoval statutární zástupkyni Veroniku Höslovou. „Je pro mě velkou ctí převzít vedení instituce,…
Viktor Stocker a Otakar Antonín Štefan ve finále letošního Concertina Praga
Osm interpretů ze šesti zemí světa hrajících na osm různých nástrojů. Takové bude obsazení finále letošní mezinárodní soutěže Concertino Praga, které se uskuteční ve dnech 12. a 13. září v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. České barvy bude hájit dvojice mladých interpretů: akordeonista Viktor Stocker a klarinetista Otakar Antonín Štefan. Výkony šedesáti…
Česká filharmonie se po půl století vrátí do Finska
V létě příštího roku se první český orchestr po jednapadesáti letech vrátí do finské metropole. Na základě aktuálně podepsaného memoranda o spolupráci se Česká filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova dvakrát představí na multižánrovém Helsinském festivalu. Česká filharmonie ve své dosavadní historii ve finském hlavním městě vystoupila jen dvakrát, a to v roce 1962…
Violoncellovou soutěž Pražského jara vyhrál Japonec
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se uzavřela i ve hře na violoncello, ve druhém z letošních oborů. Vyhrál ji Yuya Mizuno, sedmadvacetiletý člen Japonského národního orchestru, absolvent Hudební akademie Ference Liszta v Budapešti rozšiřující si umělecké vzdělání ještě na salcburském Mozarteu. Druhé místo ve violoncellové soutěži Pražského jara obsadil Till Schuler, pětadvacetiletý Němec,…
Jaroslav Vodňanský (1936–2025)
Ve věku devětaosmdesáti let zesnul dirigent a pedagog Jaroslav Vodňanský, který založil a vedl Jihočeský státní komorní orchestr v Českých Budějovicích, dnešní Jihočeskou filharmonii. Jako dirigent spolupracoval s řadou orchestrů v tuzemsku i v zahraničí, vyučoval na tuzemských konzervatořích. Jaroslav Vodňanský vystudoval Pražskou konzervatoř v oborech hra na violoncello a dirigování, a poté pokračoval ve studiích na pražské HAMU,…
Hobojová soutěž Pražského jara bez první ceny
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se v oboru hry na hoboj uzavřela. První cena nebyla udělena, druhým je Rus Fedor Osver, jednadvacetiletý student moskevské konzervatoře, který získal i Diváckou cenu. Jako třetí skončil ve finálovém klání Portugalec Pedro Moreira. Ital Leandro Lazzari si odváží čestné uznání. O laureátských titulech v hobojové soutěži Pražského…
Alena Štěpánková Veselá (1923–2025)
Ve věku nedožitých sto dvou let se uzavřel život významné osobnosti brněnského kulturního života, české varhanice a pedagožky Aleny Štěpánkové Veselé, první porevoluční rektorky Janáčkovy akademie múzických umění. Stala se zakladatelkou Brněnského varhanního festivalu, byla čestnou předsedkyní brněnského Spolku přátel hudby a také jednou z hlavních postav okolo výstavby nového koncertního sálu v Brně. Alena Štěpánková…