KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Rok české hudby zahrnuje přes šest set akcí. Vzniká také film o Smetanovi english

Česká televize připravuje hraný životopisný film o Bedřichu Smetanovi. Vzniká v režii Marka Najbrta a premiéra je plánována na podzim letošního Roku české hudby. Titulní roli skladatele ztvární Václav Neužil. Děj sleduje období od roku 1868, kdy byl položen základní kámen Národního divadla, do roku 1883, kdy bylo divadlo – půl roku před Smetanovou smrtí – po požáru znovu slavnostně otevřeno, a to jeho operou Libuše.

K Roku české hudby 2024 a k projektu Smetana200 se přihlásily desítky hudebních institucí z celé republiky, profesionálové i amatéři. V kalendáriu na webové stránce www.rokceskehudby.cz je zařazeno více než šest set akcí a další přibývají. Česká filharmonie, kterou Ministerstvo kultury pověřilo koordinací Roku české hudby a vedením jeho komunikační kampaně, přizvala ke spolupráci také řadu nehudebních institucí i osobností z oblasti marketingu, výtvarného umění, filmu či designu. Jejich rukopis se odráží na celkové podobě komunikace.

Hlavní motto Roku české hudby 2024 zní „Hudba jsme my“ a vztahuje se ke všeobecně pozitivnímu vztahu k hudbě, Čechům často připisovanému. Odkazuje na slavnou hudební minulost, na význam hudby při formování národního sebeuvědomění, k němuž významnou měrou přispěl letošní jubilant Bedřich Smetana, stejně jako na věhlas české hudby ve světě, který trvá dodnes. „Moc si přeju, aby nám slogan Hudba jsme my jako národu už zůstal,“ řekla na tiskové konferenci textařka a tvůrkyně Alžběta Charvátová, jeho autorka.

Připomínat, že česká hudba má opravdu dlouhou tradici, která „žije v každém z nás“, chce i reklamní spot Roku české hudby. Využívá melodii Smetanovy symfonické básně Vltava, která je podle autorů vznešená, a přitom přístupná běžnému posluchači. „Přál jsem si, aby divák u našeho spotu pocítil hrdost na toto kulturní dědictví, ale zároveň jsem se chtěl vyvarovat jeho přehnané glorifikace, proto jsem se snažil do herecké akce dostat i momenty, které to celé zlidští a u kterých se člověk pousměje,“ uvedl mladý režisér Jakub Jirásek. Jeho videospot se vedle televizního vysílání dostane i do online kampaně a promítat se má také ve vybraných českých kinech.

S upoutávkami na Rok české hudby a na projekt Smetana200 se setkávají posluchači Českého rozhlasu. V produkci studia Soundsquare vznikla série rozhlasových spotů, jejichž protagonisty jsou Iva BittováVojtěch Dyk, zpěváci s mimořádnou schopností spontánní improvizace. Vytvořili hravou podobu notoricky známé melodie Vltavy.

Znělka Roku české hudby, za níž jsou DJ Rido a skladatel a muzikolog Aleš Březina, naopak moderním způsobem, typickým pro elektronickou hudbu dneška, využívá hudební téma symfonické básně Z českých luhů a hájů; dává mu současnou zvukovou podobu, aniž by je deformovala.

Za vzhledem prezentace Roku české hudby stojí renomované grafické Studio Najbrt. Hlavní autor vizuálního stylu Tuan Vuong popisuje, že logo Roku české hudby obsahuje výrazný grafický motiv ozvěny, rozváděný pak v rámci celé vizuální identity. Logo, navržené paralelně k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, má podle jeho slov ambici představit a zpřístupnit skladatele modernějším způsobem, než tomu bylo v minulosti. Ilustrace, které jsou rovněž součástí vizuální prezentace, pocházejí z pera mladého oceňovaného českého ilustrátora Patrika Antczaka. Jejich ústředním motivem je portrét Bedřicha Smetany.

Tématem vznikajícího televizního filmu o Bedřichu Smetanovi je hledání lásky a inspirace navzdory osudové ztrátě sluchu. Ta sice byla tragickým mezníkem jeho života, ale zároveň paradoxně vedla k největšímu vzepětí jeho tvůrčích sil. Vedle Václava Neužila se v dalších rolích představí Sarah Haváčová, Denisa Barešová, Jana Plodková, Erika Stárková, Igor Bareš, Pavel Řezníček, Jiří MaryškoViktor Zavadil.

Vedle operních představení a koncertů klasické hudby patří k Roku české hudby také divadelní či taneční představení, výstavy a přednášky a zastoupena je i populární hudba a muzikál.

Na 9. června je k festivalu Smetanova Litomyšl do skladatelova rodiště připraveno otevření výstavy nazvané Allegro Forte. Fotografky Štěpánka SteinVendy Mlejnská jejím prostřednictvím vzdají hold slavným a úspěšným i začínajícím a nadějným českým hudebníkům a hudebnicím.

Foto: Česká televize, Facebook - Rok české hudby / Foto Havlín

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky