Rok české hudby jako podstatný milník v historii českých symfonických orchestrů a pěveckých sborů. Tak na loňské celoroční hudební oslavy nahlíží Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů vedená Lenkou Kavalovou. Zdůrazňuje, že vedle uvádění klasických českých autorů poskytl orchestrům a sborům prostor i k prezentaci soudobé tvorby. Tuzemská hudební tělesa prokázala potenciál a přínos pro celou…
Stylové večery podvanácté na Novoměstské radnici
Smyčcový orchestr Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem připravil pro letošní rok dvanáctý ročník cyklu Stylové večery. Koncerty se konají ve Velkém sále Novoměstské radnice v Praze. Novoroční zahájení bude na programu od půl osmé večer v úterý 7. ledna, šestidílná koncertní řada potrvá do 2. prosince. Úvodní…
Pohledem Petra Vebera (59)
Končí Rok české hudby 2024
„Slogan Hudba jsme my pomohl umístit téma Roku české hudby do zorného pole většího počtu lidí.“
„Rok české hudby měl slušnou publicitu.“
„Těžko dnes odhadovat, jak bude za deset let prožíváno vlastenectví, jak budou seřazeny hodnoty, kam se budou ubírat technologie.“
Koncerty, přednášky, besedy, workshopy a další kulturní akce, které se konaly s logem Roku české hudby 2024, asi nikdo přesně nespočítá. Některé vznikly jako jedinečné iniciativy, jiné by se konaly tak jako tak, všechny však spojila myšlenka, že hudební umění je v prostoru, ve kterém se historicky mluví česky, rodinným stříbrem.
AudioPlus | Michal Medek: Rok české hudby? Mise splněna!
Michal Medek je ředitelem letního festivalu Smetanova Litomyšl a zároveň členem nejužšího vedení České filharmonie. Z titulu obou manažerských pozic se podílel na organizování a průběhu Roku české hudby 2024 a v jeho rámci samozřejmě i projektu Smetana200 – důstojné připomínky březnového dvoustého výročí litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. V podcastu portálu KlasikaPlus.cz vyjadřuje za iniciátory a organizátory…
Má vlast v Jablonci nad Nisou
Smetanova Má vlast, ikonický symbol české hudby, při slavnostním novoročním symfonickém koncertu v jabloneckém Městském divadle 2. ledna lokálně uzavře Rok české hudby 2024. Dirigent Zbyněk Müller řídí orchestr libereckého Divadla F. X. Šaldy, jehož opernímu souboru šéfuje. Cyklus šesti symfonických básní je vedle Prodané nevěsty nejznámějším dílem Bedřicha Smetany a poprávu…
Nová česká komorní hudba. Výzva SoundCzechu umožnila vznik dvacítky nahrávek
„Ide predsa len o pomerne vzácnu, hoci z povahy veci nie celkom konzistentnú sondu do toho, čo sa v súčasnej hudbe u nás deje.“
„Komorné médium je pre autorky a autorov skladieb tohoto projektu evidentne inšpiratívnym.“
„Projekt ukazuje, že existuje už pomerne veľká skupina umelcov, ktorí sa novovznikajúcej hudbe venujú systematicky, a že má táto skupina potenciál rozšíriť sa vďaka ďalším, dostatočne zvedavým, hudobníkom a hudobníčkam.“
Ku koncu Roku českej hudby 2024 vrcholí aj jeden z projektov, ktoré sa v rámci osláv výrazne venovali súčasnej tunajšej hudbe. Pätnásť českých skladateliek a skladateľov postupne zverejňuje nahrávky svojich skladieb, ktoré mohli realizovať vďaka výzve Institutu umění a jeho exportnej kancelárie SoundCzech. Poslucháčom je zatiaľ prístupný playlist s podtitulom Nová česká komorní hudba – New Czech Chamber Music na YouTube. V januári sa chystá uvedenie nahrávok na Českom rozhlase Vltava.
Tisíc hlasů narazilo na absenci koncertního sálu
„Kapacita velkolepého projektu se naplnila za pouhých sedm dní po zveřejnění a zpěváci se na předvánoční pražské setkání připravovali od léta.“
„Vyrovnaná plasticita zvuku v takovém obsazení asi není lidsky ani technicky možná.“
„Vánoční koncert SOČRu je důkazem, jak moc zde chybí objekt typu Vltavské filharmonie.“
Symfonický orchestr Českého rozhlasu si na 22. prosince připravil produkčně nejnáročnější koncert sezóny. Jak před začátkem koncertu nazvaného Tisíc hlasů adventu poznamenala moderátorka Jitka Novotná, projekt s účastí více než devíti set amatérských sborových zpěváků zaměstnával mnoho pracovníků veřejnoprávního rozhlasu po několik měsíců. A jak dodal jeden z hlavních iniciátorů projektu Lukáš Hurník, šéfredaktor stanice D-dur, koncert to byl velký skoro jako všesokolský slet. Vedle slavných sborových scén a skladeb Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Wolfganga Amadea Mozarta či Johanna Sebastiana Bacha zaznělo také Gloria z Rybovy České mše vánoční a známé české i světové koledy.
Bachovský festival ve francouzském Gers nabídne umění Ireny Kosíkové a Anny Brikciusové
Ve Francii se uskutečňuje devátý ročník Bachova festivalu v Gers, departementu ležícím v regionu Okcitánie. Název pochází od řeky Gers a hlavním městem oblasti je Auch, kterému se však festival letos vyhýbá. Vánoční koncert se pod hlavičkou festivalu koná 21. prosince, novoroční pak 28. prosince. Vůdčí postavou akce je varhanice a skladatelka Irena Kosíková,…
Finále Českých snů ve znamení česko-rakouského přátelství
Pátý ročník mezinárodního projektu České sny, který exportuje české hudební umění do evropských regionů, vyvrcholí v pátek 20. prosince na dolnorakouském zámku Thalheim. Skladby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany tam na závěr Roku české hudby uvede Pavel Haas Quartet se svým stálým klavírním partnerem Borisem Giltburgem. Koncert bude živě přenášen online. Vyvrcholení…
Tisíc hlasů adventu. Obří oslava Roku české hudby
V neděli 22. prosince je na programu velký rozhlasový projekt k Roku české hudby. Setkání pěveckých sborů nese název Tisíc hlasů adventu. Český rozhlas svolal tisíc sboristů z celé republiky, aby si společně s Rozhlasovými symfoniky, Petrem Popelkou a špičkovými sólisty společně připomněli témata adventu, Vánoc a Roku české hudby. Program začíná Prodanou nevěstou a končí Gloria z Rybovy Vánoční…
Samý vřesk a třesk. V Plzni připravili rozhlasovou hru o Smetanovi
Na závěr Roku české hudby, kterému letos dominovalo dvousté výročí narození Bedřicha Smetany, přichystalo plzeňské Divadlo J. K. Tyla původní rozhlasovou hru Samý vřesk a třesk. Koprodukční dílo souborů činohry a opery z dílny Aleny Zemančíkové přináší unikátní pohled na život a dílo předního českého skladatele. K poslechu bude od 20. prosince na webových stránkách…
Závěru Roku české hudby s Ivem Kahánkem
Předním českým klavíristou Ivem Kahánkem pořádaný pražský cyklus Klasika o čtvrté završí v letošním roce sólový recitál protagonisty. U příležitosti vrcholícího Roku české hudby Kahánek v sobotu 14. prosince v Sukově síni pražského Rudolfina zahraje skladby Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů. Klasika o čtvrté je pražský cyklus, který nabízí koncerty komorní hudby připravené na míru zejména staršímu…
Antiqua et nova s Musicou Poetica u Vavřince
Komorní barokní soubor Musica Poetica uvede v sobotu 14. prosince v pražském kostele sv. Vavřince pod Petřínem večer raně barokní italské hudby kombinovaným se soudobou hudbou českých autorů. Sólistkou večera bude sopranistka Irena Troupová. Další z koncertů souboru Musica Poetica nabídne svým příznivcům propojení raně italské barokní hudby, reprezentované výběrem z děl Claudia Monteverdiho, Barbary…
S akcentem na taneční aspekt děl Bohuslava Martinů
Hudebně-taneční představení na hudbu Bohuslava Martinů s názvem Tanec je hudba a hudba je tanec realizované k Roku české hudby se uskuteční 13. prosince večer v Českém muzeu hudby. Při choreografiích Daniely Stavělové a světelném designu Jana Komárka účinkují mnozí přední čeští instrumentalisté. Akci pořádá Národní informační a poradenské středisko pro kulturu, útvar ArtAma. Představení Tanec…
Sólistické zmnožení na závěr Dnů Bohuslava Martinů
„Temlova tvorba se výborně hodí do koncertního sousedství Bohuslava Martinů.“
„Irvin Venyš i přes zmíněné vysoké nároky skladby znovu prokázal, že pomyslný titul ‚prvotřídní klarinetista‘ nosí právem.“
„Radost, se kterou se vrhali do spletitosti rytmů Bohuslava Martinů, byla doslova nakažlivá.“
Skončil letošní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů. Jeho závěrečný koncert se 7. prosince odehrál v rovině „Martinů na třetí“: v Sále Martinů se představila Filharmonie Bohuslava Martinů a zazněl mj. Smyčcový kvartet s orchestrem Bohuslava Martinů za uměleckého podílu kvarteta Pavla Bořkovce. Úvod však patřil perličce dnešního ročníku, světové premiéře Koncertu pro klarinet a orchestr Jiřího Temla, v nemž sólovou roli při hudebním vedení Roberta Kružíka zastal Irvin Venyš.
Jan Schmid: Vtip je v jednoduchosti
„Neměl jsem moc rád divadlo, měl jsem ale rád herce.“
„Zdeněk Liška je stále nedoceněný.“
„Umělecká všestrannost je v Ypsilonce hodně důležitá, ale primární je přece jenom herectví.“
Profesor Jan Schmid byl prototypem renesančního člověka. Původní profesí výtvarník začal záhy pronikat k divadlu jako herec, dramatik a režisér. V roce 1964 založil dnes již legendární Studio Ypsilon, v jehož čele stál až do konce svého života. Kromě toho se věnoval kulturní publicistice, spisovatelské činnosti a moderování televizní literární revue Třistatřicetři, k tomu více než čtvrtstoletí vyučoval na DAMU na katedře alternativního a loutkového divadla. Setkali jsme se letos v dubnu v jeho divadelní kanceláři, abychom se poohlédli po jeho životních milnících a u příležitosti Roku české hudby popovídali i o vztahu k české opeře a jejím autorům. Jan Schmid měl tehdy ještě mnoho plánů, které už bohužel nestihl dokončit. Zemřel uprostřed rozdělané práce 3. června 2024 ve věku nedožitých osmaosmdesáti let.
Vánoční koncert Slavic tria v Bruselu
V úterý 10. prosince se od osmi hodin večer uskuteční v bruselském kostele Notre-Dame au Sablon tradiční vánoční koncert pořádaný tamním Českým centrem. S programem věnovaným Roku české hudby se v Bruselu představí mladistvé Slavic Trio. Již více než deset let zařazuje České centrum v Bruselu na svůj prosincový program vánoční koncert, na němž vystupují…
Hudba mezi obrazy. Prosincová setkání s mladými hudebníky
Spolek studentů pražské HAMU připravil v rámci cyklu Hudba mezi obrazy na prosinec dva koncerty. V pondělí 9. prosince vystoupí v pražské Galerii Lapidárium houslista Daniel Matejča s klavíristou Pavolem Praženicou. V pátek 20. prosince Praženica zahraje společně se spoluzakladatelkou cyklu, houslistkou Terézií Hledíkovou a klarinetistkou Annou Paulovou. Program osvěží premiéra skladby Jiřího Temla. První prosincové…
Život Jaroslava Ježka ve scénickém ztvárnění
Hra ze života jednoho z největších skladatelů moderní české vážné i populární hudby… Inscenace k Roku české hudby uváděná v Divadle ABC v poctě Jaroslavu Ježkovi vzniká v doprovodu orchestru Konzervatoře Jaroslava Ježka pod vedením Jana Šestáka a za zvuků Ježkových nestárnoucích melodií. Premiéra představení v režii Michala Dočekala a v dramaturgii Simony Petrů se koná 7. prosince, první repríza…
Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
Koncert Komorního orchestru Vilniuské univerzity k zahájení jubilejního roku litevského skladatele Mikalojuse Konstantina Čiurlionise (1875–1911) se uskuteční v pátek 6. prosince večer v Českém muzeu hudby v Praze. Akce pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Litvy v České republice nese název Přátelství. Repríza je k dispozici 8. prosince na brněnské Filozofické fakultě. V příštím roce se bude mnohde po…
Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla
Hudební skladatel Jiří Teml v letošním roce zkomponoval Koncert pro klarinet a orchestr, k jehož světové premiéře dojde v sobotu 7. prosince v rámci pražského festivalu Dny Bohuslava Martinů. Své nové dílo věnoval Nadaci Život umělce, která finančně podpořila digitální zpracování partitury a tvorbu notových materiálů. Jedná se o akci k Roku české hudby. Myšlenka na vznik nového…
#ILOVEMICHNA aneb Michna bez chyb podle Societas Incognitorum
V sobotu 7. prosince se v Arcibiskupském paláci v Olomouci uskuteční koncert s křtem nové nahrávky brněnského vokálního souboru Societas Incognitorum. Představí dvacet čtyři duchovních písní Adama Václava Michny z Otradovic v podobě, kterou odhalil vedoucí souboru Eduard Tomaštík a která na rozdíl od užívané verze z roku 1989 neobsahuje chyby. Jedním z příspěvků k vrcholícímu Roku české hudby bude michnovský…
Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
Komorní cyklus Salón Dvořák věnovaný mladým interpretům, kterým Muzeum Antonína Dvořáka nabízí prostor pro koncerty a umělecké realizace v inspirativním prostředí barokního letohrádku Amerika, pokračuje posledním dílem 5. prosince. Program koncertu s výrazným zastoupením významných komorních děl českých skladatelů uzavře letošní doprovodný program Muzea Antonína Dvořáka k výstavě Antonín Dvořák: Můj život a dílo a k…
Úchvatný, pohádkově pohádkový Mahler nezapřel svou mahlerovskou identitu
„Korngoldova Bouře působila krotce, jako by dirigent hudebníky šetřil pro dramatičtější okamžiky.“
„Slavnostní ouvertura Josefa Bohuslava Foerstera dala naplno vyznít orchestru a byla náležitou přípravou na Mahlera po přestávce.“
„Rané dílo Gustava Mahlera Píseň žalobná je pohádka o třech větách.“
Pro svůj první abonentní koncert 69. koncertní sezóny si Filharmonie Brno vybrala ranou kantátu Gustava Mahlera, která určila název koncertního projektu Pohádkový Mahler. Na den přesně před devadesáti lety zazněla ve světové premiéře 28. listopadu 1934 v brněnském Blahoslavově domě, v dnešní Lidické ulici, pod vedením Mahlerova synovce Alfreda Rosé Mahlerova třívětá Píseň žalobná…
Závěr cyklu Z domoviny ve spolupráci se salcburským Mozarteem
Pražská HAMU připravila u příležitosti Roku české hudby cyklus tří koncertů nazvaných Z domoviny. V neděli 1. prosince od půl jedenácté dopoledne vyvrcholí projekt koncertem dvou mladých kvartet, pražského AdAstra kvarteta a salcburského souboru Beija-flor, v Sále Martinů. Cyklus komorních koncertů Z domoviny věnovaný Roku české hudby, na němž vystupují studenti HAMU, završí první adventní neděli…
Pavel Šporcl uzavře Made in Prague Festival v Londýně
Poosmadvacáté se Londýn v průběhu listopadu stal dějištěm multižánrového festivalu Made in Prague, který organizuje tamní České centrum. Pětitýdenní přehlídka uvádí pestrý program propojující hudební i literární vystoupení, divadelní a výtvarné umění a současný film. Letošní ročník vyvrcholí 30. listopadu v Southbank Centre, kde za doprovodu English Chamber Orchestra vystoupí český houslista Pavel Šporcl. Koncert se koná u příležitosti Roku…
Český týden v Carnegie Hall za účasti prezidenta republiky a s dodatkem v Torontu
Koncert mladých talentů 2. prosince zahájí Český týden v Carnegie Hall, který je vrcholem oslav Roku české hudby. Na koncertech, které se v New Yorku uskuteční nejen ve světově proslulé koncertní síni, ale i v České národní budově na Manhattanu a na ikonickém náměstí Times Square, vystoupí Česká filharmonie se svým šéfdirigentem a hudebním ředitelem Semjonem…
Premiéry Moravia Brass Bandu a Radek Baborák bez hranic
„Večer přinesl skladby velmi náročné, mezi kterými nechyběla jedna brněnská a jedna světová premiéra.“
„Skladbě Dopis svatého Mořice dominovaly vznešené a velebné části, které patřily varhanním sólům.“
„Pro sólový lesní roh zde autor napsal krkolomné běhy se složitými rytmy ve vysokých polohách. Interpret publikum uváděl v úžas.“
Moravia Brass Band vznikl v roce 2017 s cílem popularizovat hru na žesťové nástroje. Zcela vyprodaný Besední dům v Brně, kde se konal koncert 25. listopadu, popíral, že by nějakou popularizaci tyto nástroje potřebovaly. Naopak vřelé ovace, kterých se dostalo orchestru i dirigentu Radku Baborákovi od vyprodaného sálu, zejména po poslechu světové premiéry Koncertu Es dur pro lesní roh a Brass Band Ondřeje Moťky, svědčily o oblibě těchto nástrojů.
Mahlerova Píseň žalobná po devadesáti letech znovu v Brně. A také ve Vídni
Filharmonie Brno zařadila na závěr listopadu projekt upomínající na devadesáté výročí brněnské premiéry Mahlerovy Písně žalobné. K jejímu provedení angažovala kvarteto zahraničních pěvců v čele se světově proslulou sopranistkou Chen Reiss. Pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese vedle Mahlera filharmonie uvede také díla Korngolda a Foerstera. Dvojici koncertů v Janáčkově divadle ve dnech 28.…
Pocta české hudbě s mladými interprety v Madridu
Další z akcí Roku české hudby, které v zahraničí uvádějí Česká centra, bude ve čtvrtek 28. listopadu koncert pořádaný Hudební školou Královny Sofie ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem v Madridu. Jeho protagonisty budou mimo jiné i dva čeští studenti zmíněné instituce, houslista Eduard Kollert a klavíristka Natalie Schwamová. Dvě stě let od narození…