Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
Koncert Komorního orchestru Vilniuské univerzity k zahájení jubilejního roku litevského skladatele Mikalojuse Konstantina Čiurlionise (1875–1911) se uskuteční v pátek 6. prosince večer v Českém muzeu hudby v Praze. Akce pořádaná ve spolupráci s Velvyslanectvím Litvy v České republice nese název Přátelství. Repríza je k dispozici 8. prosince na brněnské Filozofické fakultě.
V příštím roce se bude mnohde po světě slavit mimořádné výročí sto padesáti let od narození litevského skladatele a výtvarníka Mikalojuse Konstantina Čiurlionise. „První akord“ oslav zazní již koncem letošního roku, kdy bude Komorní orchestr Vilniuské univerzity pod vedením dirigenta Modestase Jankúnase vystupovat v České republice. Jejich koncert je nazván Přátelství – jako jeden z Čiurlionisových obrazů – nikoliv náhodou. U příležitosti odcházejícího Roku české hudby a přicházejícího jubilejního roku M. K. Čiurlionise 2025 zaznějí skladby tohoto velikána litevské hudby i díla českých klasiků, přesněji umělci v Praze a Brně nabídnou jeho Čiurlionisův Smyčcový kvartet a další díla, dále diváci uslyší Janáčkovu Suitu pro smyčce a Dvořákovu píseň A les je tichý kolem kol pro sólo a orchestr.
M. K. Čiurlionis je považován za nejvýznamnějšího litevského umělce všech dob. Jeho osobnost v sobě spojuje velký talent, silnou představivost, vášeň pro poznání a samozřejmě litevskou melancholii. Lze ho označit za příznivce synestézie – hudbu viděl jako barvy a barvy slyšel jako hudbu. Čerpal inspiraci z mnoha zdrojů od východních kultur až po tradiční umění. Spojoval v své tvorbě symboly, mytologické a náboženské motivy z různých civilizací, zaplnil svá díla krajinami své vlasti, motivy litevské mytologie a lidového umění.
Komorní orchestr Vilniuské univerzity v Litvě již pětačtyřicet let sdružuje mladé lidi studující na této vysoké škole a za dobu své existence odehrál více než osm set koncertů v Litvě i v zahraničí. V roce 2017 byl vyhlášen nejlepším tělesem na Světovém orchestrálním festivalu ve Vídni a získal zlatou cenu a zvláštní čestný diplom. Modestas Jankūnas studoval dirigování na konzervatoři Stasyse Šimkuse v Klaipédě a sbormistrovství i symfonické dirigování na Litevské hudební a divadelní akademii ve Vilniusu. Od roku 2009 zastával post sbormistra sboru absolventů Vilniuské univerzity Pro Musica, od roku 2015 asistenta ředitele Komorního orchestru Vilniuské univerzity a od roku 2019 je uměleckým vedoucím a dirigentem tohoto orchestru. Činný je také jako sólový zpěvák.
Foto: Wikipedia / S.Fleury / volné dílo, Wikiepdia / M. K. Čiurlionis / volné dílo
Příspěvky redakce
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
Více z této rubriky
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z MET
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží
- Filharmoniště v lednu aneb Klasika pro nejmenší opět na dece, s hračkami i svačinou