„Když přijedou lidi a přijedou nástroje, tak je to v klidu,“ neslo se prvním večerem Českého týdne v Carnegie Hall. Byl zahájen v pondělí na domácí půdě – v České národní budově, která se od legendární koncertní stavby v centrální části Manhattanu nachází asi dvacet ulic severovýchodním směrem. Ve velkorysém sále, v němž krajané dříve hlavně plesali,…
Jaký byl uplynulý týden v klasické hudbě? Co mimořádného přinesl a o čem byste měli alespoň vědět, když už jste nestihli nebo nemohli přijít osobně? Odpovědi přinášejí ohlédnutí, která mapují nejvýznamnější hudební události a výkony.
Janáček, ale i Novák a Kaprálová. Janáčkovo kvarteto dělalo osvětu
„Působí na pódiu zkušeně a zrale, absolutně sehraně.“
„Kvartet Kaprálové zazněl jako skvěle zvládnutá a vyspělá kompozice.“
„V případě Novákova kvartetu se souboru podařilo výrazově zpřítomnit nekonečnou hudební krásu.“
Sázkou na jistotu byl koncert Janáčkova kvarteta, zařazený do posledního dne festivalu Janáček Brno 2024. Nedělní odpolední program přilákal do ústředního prostoru secesní vily Löw-Beer početné publikum určitě i díky programu: figuroval v něm Leoš Janáček a záslužně i Vítězslav Novák a Vítězslava Kaprálová.
Sobota se studenty brněnské JAMU
Matiné festivalu Janáček Brno 2024 patřilo v sobotu studentům Hudební fakulty JAMU. Pět malých koncertů umožnilo několika desítkám posluchačů projít školní budovou a na několik chvilek se zaposlouchat do hudby, kterou se tam žije. Po skončení bylo jasné, že naprostý primát patří chtě nechtě katedře bicích nástrojů. Osm hráčů na bicí se…
Haasův Šarlatán jako zdravé hudební divadlo
„Inscenace režiséra Ondřeje Havelky, dirigenta Jakuba Kleckera a výtvarníků Jakuba Kopeckého a Kateřiny Štefkové navazuje na historické české lidové divadlo, je proto barvitá a zábavná.“
„Zvoleným svěžím tempem navazuje na meziválečnou novou věcnost: mnohem více na neoklasicismus než na expresionismus.“
„Hledat silný příběh není ani nutné, ani možné. I proto Ondřej Havelka vygeneroval do akční smršti tolik milých detailů.“
Národní divadlo moravskoslezské přivezlo v pátek na festival Janáček Brno svou zbrusu novou inscenaci opery Šarlatán od Pavla Haase, někdejšího Janáčkova žáka. Z odkazu autora, který zahynul v Osvětimi, představil ostravský soubor znovu objevované dílo. Díky vynalézavé režii Ondřeje Havelky a pod nerutinním dirigentským vedením Jakuba Kleckera se tak stalo v autorově rodném městě v životné podobě.
Josef Špaček a Bohuslav Martinů v rozhlase
„Koncert je plný skoků, synkop a nesčetných dalších fines, do nichž je atraktivně oděno zřetelně vytvarované jádro skladby.“
„Chudák Martinů už neměl možnost vrátit se zpátky, já naštěstí ano… a využil jsem ji – teď žijeme s rodinou v Praze,“ říká Špaček.
„Jako přídavek vrhl Špaček do publika Funk The String, postupně až do krajnosti hratelnosti gradovaný, vysoce virtuózní kus pro sólové housle, který napsal houslista Alexej Igudesman,“
Bohuslav Martinů jako autor energické a virtuózní hudby – Druhého houslového koncertu a skladby s názvem Vřava. A v druhé polovině k tomu baladická a pohádková hudba v podobě Dvořákovy Polednice a Stravinského Ptáka Ohniváka, přičemž vliv Stravinského na ranou tvorbu Martinů je známou a slyšitelnou záležitostí… Takto zaokrouhlený byl první listopadové pondělí koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu a šéfdirigenta Petra Popelky v pražském Obecním domě. Hvězdným sólistou se stal houslista Josef Špaček.
Komorní koncerty v galerii v Rakovníku od baroka po Ebena
Kruh přátel hudby pořádá v Rabasově galerii v Rakovníku v této sezoně osm komorních koncertů. Dva týdny po programech Heroldova Rakovníka je otevře v Heroldově síni 7. listopadu Kvarteto Martinů. V měsíčních intervalech pak navazují Barokní orchestr Pražské konzervatoře, Kubitovo kvarteto, mladý tenorista Marek Žihla s pianistkou Kristinou Markovou, klavírista Karel Vrtiška, klarinetista Claudio Mansutti, studenti…
Pohledem Jiřího Vejvody (69)
Když hudba překračuje hranice.
Nikol Bóková na festivalu Lípa Musica
„Firma Bechstein si v Seifhennersdorfu vybudovala kromě své továrny také příjemný komorní sál.“
„Kdo jiný by měl ve zdejší VielHarmonii vystoupit než Nikol Bóková, která na křídlo této značky natočila už tři alba.“
„Za sedm let urazila kus poctivé cesty.“
Od rozlehlých Kytlic, proslulých tím, že tu mívaly chalupy osobnosti typu Miroslava Horníčka, Vlastimila Brodského či Táni Fischerové, je to sem, co by kamenem dohodil. Poklidný, na první pohled až ospalý Seifhennersdorf leží kilometr, možná dva za někdejší hranicí; dnes ji člověk protne, aniž by si toho všiml. Za svůj dlouhý název vděčí tento německý, přesněji saský, korektněji lužickosrbský městys tomu, že se skládá z pěti původně samostatných vesnic. I tak tu dnes žije jen kolem tří a půl tisíce obyvatel. Čím může být podobné osídlení zajímavé pro hudební festival takového významu a prestiže, jakým je po třiadvaceti letech své existence Lípa Musica?…
Robert Kružík oprášil violoncello
„Vivaldiho zahráli s vervou, zemitostí a hbitostí, která k jeho hudbě patří.“
„Sólového partu a nelehkých kadencí se Kružík zhostil způsobem na devětadevadesát procent hodným obdivu.“
„Dechová část filharmonie byla v zajímavě instrumentované Suitě B dur Richarda Strausse o třídu výše než smyčcová v Schulhoffově kompozici.“
Z roku 2020 je nositelem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let, stal se šéfdirigentem Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a stálým hostujícím dirigentem Filharmonie Brno, od příští sezóny bude šéfdirigentem Janáčkovy opery Národního divadla Brno… Robert Kružík však začínal jako violoncellista. A tak z nástroje po delší době pro jednou zase symbolicky sfoukl usazený prach a v Olomouci v úterý nejen dirigoval, ale také hrál.
Arnheiður Eiríksdóttir ‚vycházející hvězdou‘ v International Opera Awards 2024
„Spolek přátel hudebních talentů poprvé představil „Addu“ českému publiku 21. května 2018 na recitálu na Novoměstské radnici.“
„Mezi její závazky této sezóny patří návrat do norské Národní opery Bergen v roli Lucienne (Korngold: Mrtvé město) a debut v Bavorské státní opeře v Mnichově roli Druhé žínky.“
„V minulosti tato soutěž vyznamenala v různých kategoriích např. Jonase Kaufmanna, Dianu Damrau, Josepha Calleju, Asmik Grigorian, Lawrence Browleeho, Xabiera Anduagu či Pene Patiho.“
Byl to jeden z krásných podzimních večerů v Mnichově. Do Prinzregententheateru, který je jednou ze scén Bavorské státní opery, se sjelo nezvyklé množství hvězd světové opery, jejich manažerů, dirigentů, režisérů, korepetitorů i intendantů operních domů…
Standing ovation pro patnáctiletou houslistku. Finálový hlavolam Concertina Praga
„Co na tom, že jsme zaznamenali pár nevyřčených tónů či úhozových nedostatků? Nora nás strhla svým prožitkem. Bude to však stačit na zázračné dítě a hvězdu internetu Anke Chen?“
„Evidentně skvěle padnoucí repertoár odkryl Celininu devízu brilantní perličkové techniky.“
„Není divu, že poslední akord spontánně vymrštil ze sedadel celou Dvořákovu síň. Zoja si však udržela koncentrovanou tvář. Ta se rozjasnila až při předávání cen.“
Zatímco některá česká města bojovala s povodní, v pražském Rudolfinu se 14. září odehrála zcela jiná bitva – o vítězství v interpretační soutěži pro mladé hudebníky zvané Concertino Praga. Na rozdíl od ničivého vodního živlu však bylo rudofinské utkání přátelské, plné skvělých výkonů a uměleckých zážitků.
Koncertní zkouška zvukových parametrů Atria Císařských lázní na výbornou
„Zásluhou Karlovarského kraje se podařilo vrátit kulturní památce bývalou krásu.“
„Sympatický projev Tomáše Jamníka ozřejmil výběr skladeb i umělců.“
„Za doprovodu klavíristy Ahmada Hedara přednesla mezzosopranistka Bella Adamova Brittenovy Čtyři písně a bylo zřejmé, že mnohotvárný výraz, vystižení obsahu a pěvecké dispozice ji předurčují k tomuto repertoáru.“
Pro Atrium Císařských lázní byl vytvořen unikátní projekt koncertního sálu, který je navržen nejen pro hudební vystoupení, ale bude využíván také jako kino či divadlo, konference a přednášky, změnou na volný prostor se může stát tanečním sálem nebo nabídnout stoly pro slavnostní akce a večeře. 31. srpna jeho nové zvukové dispozice otestovali umělci tělesa Kukal Quartet, klavírista Ahmad Hedar, mezzosopranistka Bella Adamova a violoncellista Tomáš Jamník.
Začal sedmý ročník stipendijní akademie MenArt – místa, které mění svět k lepšímu
„Pokud jsou učitel a žák v umění partnery, mohou doletět až ke hvězdám.“
„MenArt ukazuje, jaké možnosti děti mají. Aby se nebály a neměly komplexy, že jsou z malého městečka a nic nedokážou.“
„Je zajímavé, že MenArt neprohlubuje konkurenci mezi pedagogy a účastníky, ale že naopak buduje lidské vazby.“
V sobotu 24. srpna se v olomoucké Redutě odehrálo slavnostní zahájení sedmého ročníku Stipendijní akademie MenArt. Během večera, který provázela nevšední dramaturgie, bylo předáno ocenění pro výjimečné pedagogy. Historicky první cenu MenArt získaly Hana Švajdová a Marie Karenová. Následoval koncert, sestavený převážně z autorských skladeb, které představili mladí umělci Viktor Skýpala, David Vlček a Frída Oratorová.
Druhý ročník akce Zažít Martinů ozvláštnil nástroj zvaný těremin
„Je odsud snad nejkrásnější pohled na kostel sv. Jakuba, na jehož věži se Martinů narodil.“
„Jako sólista na těremin se představil Martin Jaroš, jenž je v současnosti jediným českým umělcem, který se hře na tento nástroj věnuje.“
„Sobotní hudební maraton byl doplněn promítáním uměleckého dokumentárního filmu KaprKód.“
Městské muzeum a galerie Polička uspořádaly druhý ročník rodinného festivalu s názvem Zažít Martinů, konaného ve spojitosti s nadcházejícím výročím úmrtí Bohuslava Martinů (28. srpna). Cílem akce je přiblížit nejslavnějšího rodáka široké veřejnosti. O víkendu 17. a 18. srpna se sešli jak klasičtí posluchači vážné hudby, tak i malé děti či celé rodiny – ambicí pořadatele je totiž nabídnout veřejnosti co nejširší nabídku různorodých aktivit pro všechny věkové kategorie.
Janáčkova filharmonie se těší na nový sál. Symbolický ceremoniál už má naštěstí za sebou
„První slovo patřilo prezidentu Pavlovi, který ocenil odvahu moravskoslezské metropole.“
„Špičkově vybavená koncertní hala pro Janáčkovu filharmonii je nepochybně správnou cestou.“
„Poslech symfonické básně Vltava se rovnal utrpení.“
Ostrava otevřela novou etapu své budoucnosti. Je podstatné, že hlavní roli bude mít kultura. Poklepání na základní kámen ostravského koncertního sálu se odehrálo za osobní přítomnosti prezidenta Petra Pavla a dalších zástupců kulturní a politické obce. Je jen škoda, že se tak vzácná chvíle neobešla bez školáckých chyb a pocitu trapnosti.
Historicky největší Smetanova Litomyšl uzavřena
Děkovná mše s Missou solemnis Václava Jana Tomáška završila v neděli v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže 66. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl. Trval jeden měsíc a uskutečnilo se všech jednapadesát naplánovaných představení, která navštívilo přes 31.000 posluchačů. Podobný počet diváků zhlédl celkem 97 programů Festivalových zahrad. Na hlavních scénách vystoupilo přibližně 2500 účinkujících,…
Smetanovský operní cyklus v Litomyšli skončil sporem o hubičku
Opera Slovenského národního divadla v Bratislavě začala po vzniku Československa uměleckou činnost 1. března 1920, a to inscenací opery Hubička. Není divu, že byl nyní stejný soubor pozván se svou novou inscenací stejného díla na festival Smetanova Litomyšl. První červencové úterý se jeho hostováním uzavřelo tamní letošní kompletní uvedení všech osmi dokončených…
Vabank. Štefan Margita závodil na Hukvaldech s bouřkou
Závěrečným koncertem hráli pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka riskantně, o všechno. Aplikace ukazovaly, že do amfiteátru ve skladatelových rodných Hukvaldech dorazí poslední červnový podvečer po osmé, s koncem programu, bouře. Rozhodli se narychlo pro verzi bez pauzy, ale stejně se všechno odehrát nestihlo. Štefan Margita závod s počasím o pár písní prohrál. I tak…
Dalibor jako hudební událost
I opakované zhlédnutí letošní brněnské inscenace Smetanovy opery Dalibor zanechává stále stejný dojem: nejvýše stojí v tomto projektu hudební nastudování Tomáše Hanuse a jeho práce s orchestrem během představení. Vůbec to neznamená, že by bylo scénické ztvárnění navíc, nebo že by nestály za pozornost pěvecké výkony. Nicméně i na festivalu Smetanova Litomyšl uchvátilo nyní…
Spaste duši, Žeryk se utrh‘!
Smetanova Prodaná nevěsta je ikonické dílo. Není divu, že se nakonec dostala i do příběhů Spejbla a Hurvínka. V alternativním operním představení brněnského Národního divadla proniknou na scénu, kde vysvětlují a nakonec i svévolně dotvářejí zápletku, ale také roztomile ruší pěvce. Do programu Smetanovy Litomyšle se loutky vtělily právem. Projekt Hurvínek prodává nevěstu si podařeně…
Koncert Huelgas Ensemble jako esence krásy a dokonalosti
Polifilův sen. Tak zněl název koncertu vlámského vokálního souboru Huelgas Ensemble na festivalu Smetanova Litomyšl. Sofistikovaně zdůvodněný výběr skladeb od čtrnáctého po dvacáté století byl možností kochat se pod klenbou někdejšího piaristického chrámu po celou hodinu neutuchající zvukovou krásou polyfonní hudby a ve vrchovaté míře i dokonalostí její interpretace. Polifilův boj o lásku…
Ohlédnutí za dobřanskou akordeonovou soutěží
„Celkový počet účastníků soutěže byl téměř dvě stě hráčů.“
„Absolutním vítězem sólových kategorií se stal teprve jedenáctiletý Jaroslav Pokuta.“
„Atmosféra celé soutěže se nesla ve velmi pozitivním duchu a byla jakousi přípravou na celosvětovou akordeonovou soutěž Trophée Mondiale, jež se uskuteční v roce 2026 v České republice.“
Mezinárodní akordeonová soutěž Dobřany 2024 se konala ve dnech 14. až 16. června. Organizovala ji byla Akordeonová škola Dobřany ve spolupráci s městem, městským kulturním střediskem a ZUŠ Dobřany. Celá akce probíhala pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a starosty města Dobřany pana Martina Sobotky.
Tajemství Smetanovy Litomyšle
Předposlední opera Bedřicha Smetany zazářila na festivalu Smetanova Litomyšl ve zbrusu nové, jen měsíc hrané inscenaci pražského Národního divadla. Mile naivní a úsměvně komický příběh pohrávající si se slovem tajemství se režisér Ondřej Havelka odvážil inscenovat proti všem současným trendům bez aktualizace, bez exhibicí, s lehkou nadsázkou, ale poctivě a postaru. Sobotní představení…
Jenůfa v Litomyšli s novou švýcarskou Kostelničkou
Operní nabídku festivalu Smetanova Litomyšl, z velké části letos soustředěnou na odkaz Bedřicha Smetany, doplnila a obohatila v pátek v podání souboru pražského Národního divadla Janáčkova Její pastorkyňa. Hraje se od roku 2005, s novými a novými pěvci. Je stále sdělná. Na jaro 2025 je však přece jen v metropoli plánována nová inscenace. Režisér Jiří Nekvasil a…
Má vlast stále táhne. Klidně až na Vyšehrad
„Jak známo, šestice programních kusů začíná právě Vyšehradem, a tedy došlo k pěknému protnutí historických momentů.“
„Bylo velmi dobře, že se o pořad svým svěžím slovem staral konferenciér Ondřej Havelka, známý to divadelník, zpěvák i operní režisér.“
„Brauner orchestr řídil s typickou suverenitou.“
V Královském okrsku na pražském Vyšehradě 19. června večer vyvrcholilo zahájení – jakkoli slovní spojení působí zvláštně – oslav Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Právě před devadesáti lety byl totiž položen základní kámen tělesa, které se stále častěji označuje zkrátka Pražští symfonikové. Vzhledem k Roku české hudby a místu konání se nebylo co divit, že odpolední pořad ve svém závěru nabízel provedení Smetanova mistrovského díla, totiž cyklu symfonických básní Má vlast.
Libuše v koncertní podobě opět událostí, tentokrát v Litomyšli
„Kateřina Kněžíková jako Libuše do interpretačních tradic, tvořených vesměs majitelkami mnohem dramatičtějších hlasů, vnáší civilnost, střídmost, lyriku, láskyplnou měkkost.“
„Adam Plachetka přináší naopak do interpretační tradice tvořené měkčími a světlejšími barytony nový pohled tím, že zpívá Přemysla chlapsky, rázně a nekompromisně jako rytíře a bojovníka.“
„Jakub Hrůša zachytil Libuši pro smetanovské jubileum i pro budoucnost ve vzorové podobě.“
Po květnovém uvedení na Pražském jaru se koncertní nastudování opery Libuše dirigentem Jakubem Hrůšou jako výjimečný projekt Roku české hudby objevilo i v červnovém programu festivalu Smetanova Litomyšl. Právem. A se stejným účinkem jako předtím v metropoli. Koncert ve Festivalové hale ukázal, že tato opera absencí scénického výkladu trpí méně než by utrpěly mnohé jiné. Potvrdil také, že jde o hudbu legitimních záměrů a emocí, která nemusí být jen monumentálním pomníkem národních citů.
Ostrava, ženy, múzy a sály. Začal Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka
Pocta ženám – věčným inspiracím umělců a uměleckých děl, ale i interpretkám, které stále více dobývají a ovlivňují umělecký svět. To byl podtitul zahajovacího koncertu letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka, dříve Janáčkova máje, který se koná každoročně od roku 1976. V ostravském Divadle Antonína Dvořáka hrál ve čtvrtek Symfonický orchestr Českého rozhlasu,…
Hudba jako klíč k tomu, na čem záleží. Tuze příjemná slavnost ZUŠ Open
„Poměrně odvážná dramaturgie zahrnovala šestici autorů.“
„Je jednoduše obdivuhodné, jakou míru důkladnosti a profesionality mladí umělci prokázali při nácviku nelehkých děl Miloše Boka.“
„Buďme vděční za každou akci, která vzájemně sbližuje lidské společenství. Jen houšť!“
Kostel sv. Mikuláše v Praze na Malé Straně se stal dějištěm velmi záslužné akce, benefičního koncertu ZUŠ Open. To je celostátní festival českých základních uměleckých škol, který pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, renomované české mezzosopranistky a mimochodem manželky světoznámého dirigenta Simona Rattla, od příští sezony hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie. V tomto bodě lze spatřit určitou spojnici – koncert totiž moderoval právě David Mareček, generální ředitel prvního českého orchestru. Malostranský chrám 28. května večer naplnily až stovky mladých umělců a přinesly povznášející zážitek i účinek dobrodiní.
Český laureát Osacké hudební soutěže zahrál v New Yorku
Sedmnáctiletý klarinetista Matěj Asahina Kotal obsadil druhé místo v Osacké mezinárodní hudební soutěži. Získal tak možnost vystoupit na slavnostním koncertu k pětadvacátému výročí soutěže, který se konal v pondělí 20. května ve Weill Recital Hall v budově newyorské Carnegie Hall. Osacká mezinárodní hudební soutěž byla založena v roce 2000 na podporu mladých talentů v mezinárodním měřítku. Mladí…
Antonín Dvořák, Ester Pavlů a Miroslav Konvalina v Iowě
Národní české a slovenské muzeum a knihovna ve státě Iowa na americkém Středozápadě oslavuje padesát let. Ve stotřicetitisícovém městě Cedar Rapids patří k v turistické sezóně k nejvyhledávanějším atrakcím. Oslavy doprovází výstava děl Alfonse Muchy a tamní opera chystá ve spolupráci s muzeem pro podzimní uvedení Rusalku – nejslavnější z oper Antonína Dvořáka. Skladatel v roce 1893 v Iowě…
Pueri gaudentes nadchli na dvou různých evropských festivalech
Pražský chlapecký sbor Pueri gaudentes absolvoval na přelomu dubna a května dva festivaly v zahraničí. První v belgickém Neerpeltu a druhý v anglickém Cornwallu. Z obou si přivezl nadmíru cenné pocty. Největší festival mužských sborů na světě, který se koná každé dva roky v anglickém Cornwallu (Cornwall International Male Choral Festival), chlapci z Pueri gaudentes absolvovali v termínu 2.…