KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Igor Levit podpořil Izrael. Slavný klavírista vystoupil dvakrát blízko bojů english

„Rušný rok završí na Silvestra vystoupením v drážďanské Semperově opeře.“

„Přesto si Igor Levit našel čas, aby vyjádřil podporu Izraeli tím, co umí nejlépe. Svojí hrou.“

„Ačkoli sem dopadají střely vyslané ze severu Hizballáhem, usedl Levit ke křídlu ve vstupní hale a ‚vystřihl‘ improvizovaný recitál, kterým chtěl podpořit morálku a odhodlání přítomných.“

Když za známých potíží vznikal roku 1948 stát Izrael, přijel ho na několik týdnů osobně podpořit Leonard Bernstein. V roce 1967 vyjádřil zemi sužované válkou podporu Daniel Barenboim. A o šest let později hrál a zpíval Leonard Cohen izraelským vojákům přímo v Negevské poušti. Dvěma narychlo zorganizovanými koncerty na ně nyní navázal šestatřicetiletý Igor Levit, jehož webovým stránkách nikoli náhodou vévodí tři slova, jimiž se stručně charakterizuje. Občan, Evropan, klavírista.

Virtuós, kterého do konce roku 2023 čeká ještě řada významných vystoupení. V závěru listopadu asijské turné, během něhož se představí divákům v Jižní Koreji a v Japonsku svým klavírním recitálem. Ve dnech 8. až 16. prosince pak bude Levit hrát blízko nás, ve vídeňském Musikvereinu, kde provede s místními filharmoniky Brahmsův Koncert pro klavír a orchestr č. 2. B dur čtyřikrát za sebou – takový je o něj zájem. Rušný rok završí na Silvestra vystoupením v drážďanské Semperově opeře.

Přesto si Igor Levit našel čas, aby vyjádřil podporu Izraeli tím, co umí nejlépe. Svojí hrou. Spěšně přiletěl přímo do Izraele na dvě vystoupení. Nejenže byl 14. listopadu hvězdou večera s Izraelskou filharmonií, uspořádaného nezvykle v telavivské Buchmann-Mehta School of Music, protože koncertní sál Charles Bronfman Auditorium byl zjevně vyhodnocen jako rizikový. O dva dny dřív se nečekaně objevil v telavivské nemocnici Ichilov Hospital, rozlehlém areálu pro třináct set pacientů, kde o ně na šedesáti odděleních pečuje bezmála šest tisíc zaměstnanců. Ačkoli sem dopadají střely vyslané ze severu Hizballáhem, usedl Levit ke křídlu ve vstupní hale a „vystřihl“ improvizovaný recitál, kterým chtěl podpořit morálku a odhodlání přítomných.

Inu, na rozdíl od leckterých ví, co se sluší. Občan. Evropan. Klavírista.

Foto: Robbie Lawrence

Jiří Vejvoda

Jiří Vejvoda

Publicista a moderátor

Pro Československý, respektive Český rozhlas natočil a odvysílal stovky pořadů, například 500 dílů cyklu Káva u Kische (1990 - 2000, s Otou Nutzem), Písničky pro uši i pro duši, za které získal v roce 1993 ocenění na mezinárodním rozhlasovém festivalu Prix Bohemia Radio. V letech 1990 a 1991 vysílal rozhlas jeho každotýdenní Hovory v Lánech s Václavem Havlem. Pro Československou, respektive Českou televizi uváděl cyklus Hudební aréna (1985 - 1990), nepřetržitě od roku 1993 Novoroční koncerty z Vídně a další přímé přenosy ze světa (Evropské koncerty Berlínských filharmoniků, Pařížské koncerty pod Eiffelovou věží, Koncerty letní noci ze Schonbrunnu atd.). V období let 2017 až 2019 opakovaně spolupracoval s týmem Placida Dominga na jeho pražských vystoupeních i na soutěži Operalia.  Od roku 2019 moderuje udělování cen Classic Prague Awards.  Během nouzového stavu v době koronaviru na jaře 2020 uváděl pro ČT Art koncerty Pomáháme s Českou filharmonií z prázdného Rudolfina, během nichž se podařilo vybrat 8,5 milionů ve prospěch nemocnic a seniorů. Na jevištích uvedl stovky koncertů včetně festivalových (Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Dvořákova Praha, MHF Český Krumlov, Zlatá Praha atd.) Je autorem několika knih, naposledy publikace Co vysílá svět z roku 2015 o rozhlasech všech kontinentů. Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy,Příspěvky od Jiří VejvodaVíce z této rubriky