Úspěšné Pivní oratorium mohlo být důvodem, proč si nyní brněnští pořadatelé objednali u skladatele šestivětou symfonii o víně. Premiéra ohlášená na 9. prosince je sedmdesátiminutová a je spojena s degustací, kterou zařizují moravská vinařství. Jan Kučera v medailonku portálu KlasikaPlus.cz vypráví však především o dětství na Šumavě a o tom, že má v genech dechovku i rockovou hudbu. Žádný…
VideoPlus | Michael Kocáb: Píšu operu
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zařadil na 17. října 2024 koncert ze skladeb jubilujícího Michaela Kocába. Videoportrét nesleduje Kocábovy aktivity rockové, politické, ani podnikatelské. Představuje ho jako skladatele vážné hudby. Michael Kocáb byl jako syn faráře v dětství zcela obklopen varhanní a kostelní hudbou. Obdiv k rocku a jazzu přišel až mnohem později.…
VideoPlus | Lukáš Matoušek: Fugy z pera galvanizéra
Mladého klarinetistu nepustili rodiče na konzervatoř, měl se učit něčemu pořádnému. Ale na chemii ho zase nepustili komunisti. Dal se tedy do učení na galvanizéra. Jeho mistr se radoval, že má konečně učně, kterému může řemeslo předat a odejít do důchodu. Ale když viděl, že Lukášovi jde o hudbu, vzdal se svého…
VideoPlus | Ivan Kurz: Skladba má svoje Já
Život skladatele Ivana Kurze je propojen s hudební fakultou pražské Akademie múzických umění. Nastoupil tam po střední škole, kdy vážně koketoval s matematikou, do třídy Emila Hlobila. Pokračoval postupně jako stážista, asistent, docent a profesor. Byl i děkanem fakulty. HAMU opustil až v třiasedmdesáti letech, v roce 2020. Jeho hudba všech forem skrývá nebo otevřeně deklaruje…
VideoPlus | Kryštof Mařatka: Největší úspěch je, když souzníte sami se sebou
Kryštof Mařatka, žijící už tři desetiletí souběžně v Praze a v Paříži, se brání zařazování do šuplíků, ale nejblíž má k modernismu. Ve svých kompozicích hýří barvami a moderními skladatelskými technikami. Mezi ostatními tvůrci tohoto směru však vyniká mimořádnou nápaditostí, která dělá z jeho divokých skladeb všeobecně přijatelné opusy. Na festivalu Pražské jaro 2024 bude…
VideoPlus | Jan Klusák: Dodekafonie a intuice nejsou v rozporu
Skladatel, který se 18. dubna v roce 2024 dožívá devadesáti let, podle svých slov vlastně neví, proč píše hudbu… Jan Klusák se vyznačuje tvůrčí originalitou a ignorováním dobových tendencí, poplatných režimu. Byl ovlivněn neoklasicismem, ale později se přiklonil ke kompozičním technikám avantgardy – Druhé vídeňské školy a poválečné „darmstadtské“ Nové hudby, k atonalitě, dodekafonii…
VideoPlus | Sylvie Bodorová: Hudební tvorba není exhibice, ale sdělení
Když komponuje, potřebuje být Sylvie Bodorová úplně sama. Být skladatelem je krásné, ale lehká profese to není, říká ve videorozhovoru, který s ní pro portál KlasikaPlus.cz natočil Lukáš Hurník. Uvažuje v něm, proč se vlastně stala tvůrcem hudby, dává nahlédnout do procesu komponování, říká, že ji fascinují hudební nástroje a že nejvíc miluje…
VideoPlus | Ondřej Kukal: Mám druhý život
Skladatel, dirigent a houslista Ondřej Kukal, ročník 1964, říká v roce 2023, že mu táhne na dvacet. V roce 2003 totiž po virovém zánětu mozku částečně ztratil paměť a období po probuzení nazývá svým druhým životem. Pamatuje si, že hrál na housle. Vzpomíná si na konzervatoř, ale ne na studia na AMU. Hudba – umění…
VideoPlus | Jiří Gemrot: Nikdy jsem nepřilnul k experimentům
Od skladatele Jiřího Gemrota zazní na festivalu Dvořákova Praha v premiéře nová kompozice. Nese název Ďábelský rozmar a 17. září ji v Rudolfinu zahraje violoncellista Tomáš Jamník se studenty Akademie komorní hudby. Autor obecně považuje za nejtěžší fázi kompoziční práce „uhnětení“ díla ve skice tak, aby jeho tvar dával smysl. I proto obdivuje Beethovena jako „hudebního architekta“. Právě přes něj se dostal k vážné…
VideoPlus | Jiří Teml: Nepatřím mezi avantgardisty, ani mezi tradicionalisty
Skladatel Jiří Teml nepopírá, že avantgarda je nutná, ale někteří avantgardní skladatelé podle něj jdou jen dopředu a dobytá území nepropracovávají. On sám se nepočítá ani mezi avantgardisty, ani mezi tradicionalisty. Hudba podle něj má vycházet z motivů a zajímavých myšlenek, se kterými pak autor při komponování musí umět vynalézavě pracovat. Někdejší dlouholetý pražský rozhlasový hudební…
VideoPlus | Jaroslav Krček: Jako skladatel věřím na nápovědu shora
V programu Pražských symfoniků má 25. ledna premiéru nová skladba Jaroslava Krčka – Koncert pro hoboj a orchestr. Zazní v Obecním domě v podání Liběny Séquardtové a pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera vedle děl Sergeje Rachmaninova a Johannesa Brahmse. Skladatel, jehož Sedmou symfonii uvedla v prosinci v premiéře Česká filharmonie, proslul v uplynulých desetiletích nejen koncertními a dalšími vlastními díly, ale výrazně také nezaměnitelnými úpravami tuzemského folklóru a nejstarších památek české hudby pro…
VideoPlus | Karel Paukert: Dosáhnout výš a pozvedat ostatní
Karel Paukert, varhaník, umělecký kurátor, hudební pedagog a hobojista, převzal v Praze čestný doktorát Akademie múzických umění. Sedmaosmdesátiletý Čechoameričan obdržel titul za zásadní přínos rozvoji oboru varhanní hry a za šíření a propagaci české hudby v zahraničí. Po studiu na Pražské konzervatoři působil na Islandu a v belgickém Gentu a v roce 1964 emigroval do USA. Tam byl…
VideoPlus | Jan Pikna: Co by byla Litomyšl bez Bedříška
Za dva roky, 2. března 2024, uplyne dvě stě let od narození Bedřicha Smetany. Ředitel Národního festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna přibližuje ve video RozhovoruPlus skladatelův význam pro rodné město, nastiňuje přípravy na jubilejní rok a popisuje, co se dělo před zámeckým pivovarem, když se Bedříšek, po deseti dcerách první syn…