KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Novoroční koncert z Vídně 2025 zná svého dirigenta. Posedmé jím bude Riccardo Muti english

„Není obvyklé, aby podobné sdělení přicházelo tak brzy.“

„V konzervativních kruzích Vídně způsobila zpráva rozpaky, ne-li rozhořčení.“

„Význam Vídeňských filharmoniků je dnes ovšem už celoplanetární.“

Jen několik hodin uplynulo od Novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků 2024 a vedení orchestru oficiálně oznámilo, kdo je následníkem Christiana Thielemanna, který toto matiné dirigoval letos.

Není obvyklé, aby podobné sdělení přicházelo tak brzy. Už delší dobu se ale hudebním světem rojily dohady, kdo se ujme taktovky ve výjimečně významný den. Tím bude 1. leden roku 2025, během něhož, konkrétně 25. října, uplyne dvě stě let od narození nejslavnějšího z dynastie Straussů, Johanna mladšího.

Privilegium stanout v čele jednoho z nejlepších symfonických těles světa se za rok dostane v té době již třiaosmdesátiletému italskému dirigentovi Riccardu Mutimu. Nikdo jiný totiž neřídil Novoroční koncerty z Vídně tolikrát jako on. Úlohy se zhostí posedmé.

Přestože jde o poctu srozumitelnou a pochopitelnou, v konzervativních kruzích Vídně způsobila zpráva rozpaky, ne-li rozhořčení. Vychází z názoru, že na prahu roku, jenž vzdá poctu velké osobnosti rakouské hudby, by měl uchopit taktovku rakouský dirigent. Například Franz Welser-Möst, který svým výkonem 1. ledna 2023 oslnil.

Význam Vídeňských filharmoniků, považovaných za vyslance rakouské kultury, je dnes ovšem už celoplanetární. Tak jako jejího hlavního sponzora, švýcarské firmy Rolex. Je proto logické, že se neuzavírá do domácí ulity, ale hodlá významné výročí své vlasti propagovat globálně. Osobnost takové velikosti, jakou Riccardo Muti je, k tomu přispěje hned v první den roku 2025.

Foto: Wiener Philharmoniker / Dieter Nagl

Jiří Vejvoda

Jiří Vejvoda

Publicista a moderátor

Pro Československý, respektive Český rozhlas natočil a odvysílal stovky pořadů, například 500 dílů cyklu Káva u Kische (1990 - 2000, s Otou Nutzem), Písničky pro uši i pro duši, za které získal v roce 1993 ocenění na mezinárodním rozhlasovém festivalu Prix Bohemia Radio. V letech 1990 a 1991 vysílal rozhlas jeho každotýdenní Hovory v Lánech s Václavem Havlem. Pro Československou, respektive Českou televizi uváděl cyklus Hudební aréna (1985 - 1990), nepřetržitě od roku 1993 Novoroční koncerty z Vídně a další přímé přenosy ze světa (Evropské koncerty Berlínských filharmoniků, Pařížské koncerty pod Eiffelovou věží, Koncerty letní noci ze Schonbrunnu atd.). V období let 2017 až 2019 opakovaně spolupracoval s týmem Placida Dominga na jeho pražských vystoupeních i na soutěži Operalia.  Od roku 2019 moderuje udělování cen Classic Prague Awards.  Během nouzového stavu v době koronaviru na jaře 2020 uváděl pro ČT Art koncerty Pomáháme s Českou filharmonií z prázdného Rudolfina, během nichž se podařilo vybrat 8,5 milionů ve prospěch nemocnic a seniorů. Na jevištích uvedl stovky koncertů včetně festivalových (Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Dvořákova Praha, MHF Český Krumlov, Zlatá Praha atd.) Je autorem několika knih, naposledy publikace Co vysílá svět z roku 2015 o rozhlasech všech kontinentů. Je absolventem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy,



Příspěvky od Jiří Vejvoda



Více z této rubriky