KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Kocianova houslová soutěž má významného partnera. Na rok zapůjčí nástroj po Josefu Sukovi english

Mezi podporovatele Kocianovy houslové soutěže, prestižního klání pro mládež do šestnácti let se sídlem v Ústí nad Orlicí, se zařadil i Český královský institut. Stalo se tak na základě aktivit houslového virtuosa, předsedy poroty a patrona soutěže Pavla Šporcla. Institut zakoupil do svých sbírek housle mistra houslaře Jana Špidlena, na které hrál houslista Josef Suk. Jedinečný nástroj bude na jeden rok půjčovat novému laureátovi Kocianovy houslové soutěže.

Pavel Šporcl je známý tím, že hraje na modré housle. Jsou to také „špidlenky“, mistr houslař Jan Špidlen mu je postavil v roce 2004. „Z nového partnera Kocianovy houslové soutěže mám obrovskou radost. Taková cena, jako jsou mistrovské housle, ještě zvýší prestiž soutěže,“ konstatoval Pavel Šporcl. Starostovi města Ústí nad Orlicí Petru Hájkovi dělá vysoký kredit soutěže radost. „Naše město dlouhodobě podporuje umělecké soutěže mladých talentů a hlásí se k odkazu Jaroslava Kociana. Na letošní ročník se přihlásilo 59 soutěžících z celého světa, a to včetně Japonska a USA,“ upřesnil starosta.

Letošní 66. ročník Kocianovy houslové soutěže se uskuteční ve dnech 1. až 4. května. Poprvé budou housle z dílny Jana Špidlena s opusovým číslem 001, které si od něj rodinný přítel Josef Suk koupil na konci 80. let, zapůjčeny letošnímu laureátovi, a to na závěrečném koncertě vítězů 4. května v Roškotově divadle v Ústí nad Orlicí.

Foto: Kocianova houslová soutěž

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky