KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Bude mít Brno nový koncertní sál? Úřad zrušil zadávací řízení english

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně, které má sloužit jako velký koncertní sál pro Filharmonii Brno. Podle plánů města by se se stavbou za 2,4 miliardy korun mělo začít už letos. Brněnský magistrát připravuje odvolání.

Antimonopolní úřad vydal nepravomocné rozhodnutí, na základě kterého bylo zrušeno zadávací řízení vyhlášené Statutárním městem BrnoBrněnskými komunikacemi na výstavbu Janáčkova kulturního centra. To odůvodnil nepřiměřenými a diskriminačními požadavky na prokázání kvalifikace dodavatelů. Konkrétně jako problematický vyhodnotil požadavek na předložení referenční zakázky na výstavbu budovy takzvané občanské vybavenosti v hodnotě alespoň jedné miliardy korun. Výběrové řízení na stavitele je dvoukolové, v prvním kole již byly vybrány čtyři firmy, které v kole druhém mají předložit cenové nabídky. Soutěžní cena byla stanovena na 2,4 miliardy korun, termín pro podání cenových nabídek na začátek března.

Proti prvostupňovému rozhodnutí je možné podat rozklad, který nyní magistrát města zpracovává. „Domníváme se, že ÚOHS i přes řadu technických argumentů z naší strany opomněl zohlednit některá klíčová specifika této jedinečné stavby, která nyní budeme dokládat i názory erudovaných subjektů, a též okolnost, že průběh řízení dokládá, že se zadávacími podmínkami vytvořilo reálné konkurenční prostředí a soutěž,“ uvedla k celé situaci primátorka Markéta Vaňková.

ÚOHS se naproti tomu domnívá, že nebylo objektivně zdůvodněno, proč by se o stavbu centra nemohli ucházet i jiní potenciální dodavatelé bez zkušenosti s objektem občanské vybavenosti, kteří ovšem realizovali jiné pozemní stavby obdobné materiálově konstrukční podoby, a tím byl nepřiměřeně omezen okruh dodavatelů, kteří by se mohli do soutěže přihlásit.

Příprava projektu, jehož výsledkem by měl být nový koncertní sál pro 1200 lidí, již trvá mnoho let. O plánech portál KlasikaPlus.cz informoval ZDE již v roce 2018. Nutnost nového vyhlášení zadávacího řízení by výstavbu, která je plánovaná na tři roky, mohla znovu odsunout. Město již dříve čelilo kritice, že stavba je odkládána. „Zda bude rozhodování ÚOHS mít vliv na počátek stavby, zatím nelze říci, jelikož zadávací řízení stále běží. Nelze vyloučit, že konečný výběr dodavatele by mohl proběhnout zhruba ve stejném čase, jako bude známo druhostupňové rozhodnutí ÚOHS,“ doplnila Vaňková.

Foto: www.salprobrno.cz

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky