čtvrtek, 15 listopad 2018 20:40

Karlovarská soutěž a česká želízka v ní

Autor:

 

„Ve finále kategorie Opera byla jedinou účastnicí z tuzemska Petra Vondrová.“

„Ve finále kategorie Junior byl pět z osmi soutěžících z České republiky.“

„Přihlášených 107 pěvců z 26 zemí bylo v 53. ročníku rekordním počtem.“

 

Drs-DSC2844

 

Stovka přihlášených, z nichž se ve čtvrtečním finále utkalo v hlavní kategorii Opera dvanáct účastníků a v kategorii Junior dalších osm, to je bilance předposledního dne Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. V Karlových Varech se 53. ročník uzavře v pátek večer koncertem vítězů. Letošní počet přihlášek mladých zpěváků z 26 zemí byl v historii soutěže rekordní.

 

Vondrov-DSC2843

 

Jediným českým želízkem v hlavní operní kategorii soutěže, otevřené až do 35 let, se ukázala být mezzosopranistka Petra Vondrová, studentka pražské AMU, která má už více zkušeností z divadel v Plzni a Liberci. Za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru s Františkem Drsem za dirigentským pultem rozezněla ve finálovém vystoupení svůj temnější hlas v závažné dramatické árii Leonory z Donizettiho Favoritky. Ostatní finalisté byli cizinci: zastoupeno bylo osm států - Slovensko, Čína, Jižní Korea, Lotyšsko, Polsko, Rusko, Tchaj-wan a Ukrajina.

 

Hoza-DSC2807

 

Ve finále kategorie Junior, omezené horní věkovou hranicí 25 let, zpívala dnes odpoledne v Městském divadle za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru jedna Arménka, jedna Slovenka a jeden Slovák a zbylých pět soutěžících bylo z České republiky. Barytonista Tadeáš Hoza, interpret se zázemím vzdělání na brněnské JAMU, se představil v árii Voka ze Smetanovy Čertovy stěny. S pěknou dikcí a výslovností, s příjemně posazeným nepříliš velkým hlasem.

 

Kaiserov-DSC2816

 

Mezzosopranistka Veronika Kaiserová, uvádějící jako vzdělání pardubickou konzervatoř, zpívala cavattinu Rosiny z Rossiniho Lazebníka sevillského – se smyslem pro humor, s pěknými výškami a technikou, docela uvolněně, přiměřeně věku.

 

ervinek-DSC2819

 

Robin Červinek, další barytonista z brněnské JAMU, předstoupil před porotu jako hrabě z Mozartovy Figarovy svatby se znělým, trochu přepínaným hlasem.

 

Kunclov-DSC2825

 

Sopranistka Linda Kunclová, studentka brněnské JAMU, zvolila árii Gildy z Verdiho Rigoletta. Její projev je velmi mladistvý, zatím o něco ostřejší.

 

Kstkov-DSC2832

 

Sopranistka Kristýna Kůstková z pražské AMU jako druhá zpívala cavattinu Rosiny z Rossiniho Lazebníka sevillského. Pěvecky nelehkou roli podává vážněji.

 

divadlo-DSC2898

 

Letošních přihlášených 107 pěvců z 26 zemí bylo v 53. ročníku soutěže rekordním počtem účastníků. Soutěž byla vypsána ve čtyřech oborech – Operní naděje, určené pro muže a ženy od 16 do 20 let, Opera, pro muže a ženy do 35 let, dále Junior, otevřené pro muže a pro ženy do 25 let, a pak i v oboru Píseň pro pěvce do 35 let. Dvořákova pěvecká soutěž byla zpočátku určena studentům uměleckých škol, ale během let se stala uznávanou soutěží mezinárodní. V uplynulých desetiletích pomohla nastartovat kariéru řadě dnes velmi známých umělců. Mezi vítězi byli mimo jiné Gabriela Beňačková, Edita Gruberová, Magdaléna Hajóssyová, Eva Urbanová, Roman Janál, Pavol Bršlík, Marina Vyskvorkina, Marina Domašenko, Jana Sýkorová, Kateřina Kněžíková, Lívia Vénosová, Adam Plachetka, Richard Samek, Barbora Perná a další.

Vedle hlavních cen se udělují i ceny zvláštní, v nichž spočívá velký díl výjimečnosti karlovarské soutěže. Interpretačními cenami ji totiž podporují všechny operní scény z České republiky spolu se Slovenským národním divadlem, dále Společnost Antonína Dvořáka, Český rozhlas, festival Pražské jaro a další partneři.

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.