pondělí, 06 duben 2020 08:30

Koncert pro Bulovku on-line v rámci #kulturažije

Autorka:

Dnes odpoledne vám nabídneme další přenos prostřednictvím MALL.TV a Facebooku našeho portálu KlasikaPlus.cz v rámci #kulturažije. Od 17 hodin se můžete těšit na on-line stream koncertu Ambroš duo Prague, které tvoří houslista Miroslav Ambroš a klavíristka Zuzana Ambrošová. Vystoupením současně podpoří Nemocnici na Bulovce.

 

88

 

Důležitou součástí koncertu je finanční sbírka na pomoc Nemocnici na Bulovce, klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí, která je nejdelší dobu v první linii a bojuje s koronavirem od samého začátku. 

Ambroš duo Prague si pro dnešní koncert zvolilo Ďáblův trylek od Giuseppe Tartiniho, Rej skřítků, fantastické scherzo od Antonia Bazziniho, Houslové sólo z pohádky Radúz a Mahulena Josefa Suka a na závěr Koncertní fantazie Faust od Pabla de Sarasate. Tento program, který zahrnuje dva italské a jednoho španělského skladatele, si vybrali i s ohledem na to, že právě v Itálii a Španělsku je situace kolem Koronaviru nejvážnější v Evropě.    

Miroslav Ambroš vystudoval Pražskou konzervatoř u prof. Ivana Ženatého, hudební fakultu AMU v Praze u prof. Ivana Štrause a HMT v Hannoveru u Krzysztofa Wegrzyna.  Absolvoval kurzy u  houslových virtuózů Pinchase Zukermana, Ruggiera Ricciho, Piera Amoyala a dalších. Současně několik let soukromě studoval u Josefa Suka se kterým vystoupil na festivalu Pražské Jaro. Koncertoval sólově s mnoha orchestry pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Leoše Svárovského, Petra Vronského, Eli Jaffe ad. a je laureátem významných národních a mezinárodních soutěží či držitelem stipendií. Miroslav Ambroš získal v letošním roce zlatou medaili na mezinárodní interpretační soutěži ve Vídni.

 

3

 

Zuzana Ambrošová studovala na konzervatoři v Košicích a HAMU v Praze, účastnila se  mezinárodních  mistrovských  klavírních  kurzů ve Weimaru v Německu. Koncertovala v mnoha městech Evropy, několikrát jako sólistka i se  Státní  filharmonií  Košice  a Vídeňskými filharmoniky. Je laureátkou  mezinárodních  klavírních interpretačních  soutěží  L. van Beethovena  a  B.  Smetany. Vyučuje  na  konzervatoři Jana Deyla, hudebním gymnáziu v Praze  a  je vyhledávanou  komorní hráčkou.

 

6

 

Foto: Fb Miroslava Ambroše a Zuzany Ambrošové, archiv KlasikyPlus

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.