Příhody lišky Bystroušky nově v Magdeburku
V sasko-anhaltském divadle Theater Magdeburg chystají premiéru nové inscenace opery Příhody lišky Bystroušky Leoše Janáčka. Uskuteční se 7. září s uměleckým přispěním Lady Bočkové v hlavní roli Lišky. Reprízy do konce roku jsou v plánu 29. září, 6., 12. a 27. října, 16. listopadu a 29. prosince. Hraje se na scéně Opernhaus Bühne.

Příhody lišky Bystroušky je opera o třech dějstvích Leoše Janáčka, složená v letech 1921–1923. Její premiéra se konala v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924, na letošek tedy připadá sté výročí premiéry. Opera je jedním z nejhranějších děl skladatele jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách. V německy mluvících zemích se uvádí pod názvem Das schlaue Füchslein (Chytré liščátko).
Magdeburské obsazení je vesměs německé, hudební nastudování je v rukou dirigentky Anny Skrylevy. Režii má Clara Weyde a v jejím případě se jedná o místní debut. Kromě Lady Bočkové neúčinkuje žádný český umělec.

Do Příhod lišky Bystroušky vtělil téměř sedmdesátiletý Leoš Janáček svou lásku ke stále se obnovující přírodě, jejíž je lidský i zvířecí jedinec pouhou dočasnou, a přesto úctyhodnou součástí. Vznikla opera kypící hravostí, vtipem, divokostí, zamilovaností, smutkem, moudrostí, zkrátka plnokrevným životem. Její originální námět našel Janáček v ilustrovaném novinovém seriálu spisovatele Rudolfa Těsnohlídka, který vznikl na základě náhodou objevených karikaturních kreseb Stanislava Lolka. Postavit na operní jeviště vedle lidí také lišku, komára, žábu nebo slepice bylo na svou dobu nevídané a troufalé, zároveň však typicky janáčkovské.
Foto: Theater Magdeburg / Gianmarco Bresadola
Příspěvky redakce
- Předsváteční usebrání s Barocco sempre giovane
- Straussova Popelka v královédvorském Hankově domě
- Mezi obrazy s Markétou Cukrovou
- Pátá adventní svíčka Filharmonie Brno
- Anda-Louise Bogza (1965–2025)
Více z této rubriky
- Předsváteční usebrání s Barocco sempre giovane
- Straussova Popelka v královédvorském Hankově domě
- Mezi obrazy s Markétou Cukrovou
- Pátá adventní svíčka Filharmonie Brno
- Předvánoční nabídka v Atriu Žižkov včetně hudebně-tanečního divadla
- Vodička, Petr a Kasík závěrem roku v Třeboni
- Neobvyklé spojení Ryby a Ravela v podání ostravských filharmoniků
- Kam před Vánoci na Rybovku
- Vánoční setkání s Václavem Hudečkem v Betlémské kapli
- Břevnovská hudební setkání završují svojí desetiletou kapitolu. Adventně a s premiérou