středa, 28 duben 2021 08:19

Státní filharmonie Košice zítra s Janem Kučerou a Matúšem Veľasem online a v TV

Autor:

Státní filharmonie Košice připravila už dvanáctý online koncert, který nabídne zítra, ve čtvrtek 29. dubna, od 19 hodin online na svých facebookových stránkách a zároveň ho bude vysílat TV TelKE. Orchestr bude řídit náš dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, sólově vystoupí slovenský hobojista Matúš Veľas. Zazní Kučerova Meditace na starou píseň, Straussův Hobojový koncert a Dvořákova Česká suita. Volně přístupným streamem tradičně provede Peter Katina.

 

202

 

„Jan Kučera svojou tvorbou zasahuje do mnohých oblastí, píše symfonické, komorné i piesňové kompozície a zároveň má vo svojom portfóliu vyše tridsať diel k inscenáciám pražských i oblastných divadelných scén. Hlavná téma jeho skladby Meditácia na starú pieseň sa postupne predstaví v niekoľkých variáciách, od tajomného tichého úvodu po záverečné chorálové tutti,“ uvádí dramaturgie.

Koncert pro hoboj z roku 1945 je jedním z posledních Straussových děl a má vysloveně pastorální charakter s velmi melodickým sólovým partem s častými nostalgickými odkazy na hudbu osmnáctého století.

 

201

 

„V Českej suite sa snúbi Dvořákova pôvabná lyrika a melodika s úžasnou vitalitou a patrí medzi jeho najosobitejšie diela. Suita pozostáva z piatich častí, pričom tri z nich predstavujú tradičné české tance a dve hudobne popisujú atmosféru českého vidieka, ktorý inšpiroval veľkú časť Dvořákovej tvorby,“ doplňují slovo k programu pořadatelé a pokračují třemi otázkami pro Jana Kučeru:

Čím bude váš košický koncert výjimečný?

„Snad nebude znít jako klišé, když řeknu, že pro mě je vždy každý koncert výjimečný. Na každém je jiný repertoár, jiní lidé, jiná konstelace a tím vzniká neopakovatelná situace, protože se hudba odehrává právě tady a teď. Pro tento koncert jsme museli trochu změnit program, v původně ohlášeném Svěcení jara Igora Stravinského je totiž obrovské obsazení orchestru, což je za současné situace z mnoha důvodů nemožné. Místo této zásadní skladby 20. století jsme zařadili krásnou komorní Českou suitu Antonína Dvořáka, dílo relativně rané, ale přesto již psané mistrovskou rukou. Koncert pro hoboj Richarda Strausse je naopak jedno ze Straussových posledních děl. Budu si přát, ať alespoň prostřednictvím obrazovky na naše posluchače-diváky přeneseme krásu této hudby a naši radost z možnosti ji tvořit. Na vše se velmi těším a budu doufat, že společně s tímto skvělým orchestrem v blízké budoucnosti zrealizujeme rovněž náš původní záměr.“

Publikum se seznámí i s vaší skladbou Meditace na starou píseň – přibližte nám ji, prosím.

„Jedná se o krátké orchestrální zpracování barokní písně Soudce všeho světa, Bože, kterou pravděpodobně složil německo-dánský skladatel a varhaník Dietrich Buxtehude (asi 1637–1707). Píseň zaznamenal Jan Amos Komenský v Amsterodamském kancionálu v roce 1659. V roce 1970 ji použil skladatel Jiří Srnka coby titulní melodii televizního seriálu F. L. Věk. První úpravu této písně jsem napsal v roce 2013, původně pro sólové elektrifikované housle, zvukovou stopu a orchestr a v témže roce jsem ji v premiéře provedl v Salzburgu v sále Univerzity Mozarteum s univerzitním orchestrem. V roce 2018 jsem vytvořil ryze orchestrální verzi a poprvé ji uvedl s Karlovarským symfonickým orchestrem v pražské Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Téma se ozve v několika variacích, od tajemného tichého úvodu po závěrečné chorální tutti a celkový charakter a poselství skladby asi nejlépe vyjádří slova první sloky:

Soudce všeho světa, Bože,

před trůnem Tvým nepomůže

žádnému nádhernost jeho,

byť měl slávu světa všeho.“

 

Jste skladatel, dirigent a klavírista – která z těchto profesí je ve vás aktuálně nejživější?

„Z pochopitelných důvodů teď více komponuji, skladeb vzniklo za poslední rok poměrně hodně, ale několik streamovaných koncertů také diriguji. Hektický dirigentský život přirozeně zvolnil a má to i své klady. Více se věnuji rodině, četbě a své další velké vášni, malování.“

 

200

 

Foto: Pavel Petruška, Jaroslav Ľaš, archiv Matúše Veľase

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.