středa, 29 červen 2022 13:03

Košice – narozeninový koncert Štefana Margity ve čtvrtek a červencové projekty pro mládež

Autor:

Košický rodák, tenorista Štefan Margita oslaví své pětašedesátiny slavnostním koncertem v místním Domě umění, a to ve čtvrtek 30. června v 19 hodin. Jako host vystoupí sopranistka Andrea Danková a Státní filharmonii Košice povede její šéfdirigent Robert Jindra. Koncert je zároveň poslední akcí Košického hudebního jara. Košická filharmonie přichystala na léto také projekty zaměřené na profesionální rozvoj mladých hudebníků. Více o nich níže.

 

0004

 

Od 1. do 8. júla sa na pôde ŠFK a Konzervatória na Timonovej ulici uskutoční sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Teleso zložené z 55 mladých hudobníkov naštuduje symfonický repertoár a následne ho uvedie na dvojici koncertov v Prešove (7. júla) a v Košiciach (8. júla),“ uvádějí organizátoři. V premiéře zazní skladba Vladislava Šarišského „Spring Jar“, kterou autor zkomponoval na objednávku spolupořádajícího Hudebního centra. Dále orchestr nastuduje Mozartovu Koncertantní symfonii pro hoboj, klarinet, fagot, lesní roh a orchestr Es dur. Závěr bude patřit Sedmé symfonii Ludwiga van Beethovena.

V rámci pripravovaných košických kurzov hudobníci absolvujú delené skúšky pod vedením skúsených orchestrálnych hráčov, tentoraz prevažne zo Štátnej filharmónie Košice,“ přibližují náplň kurzů pořadatelé. Houslisty povedou Maroš Potokár a Mátyás Mézes, violisty Martin Jeriga, violoncellisty Zuzana Ďurčeková, kontrabasisty Juraj Valenčík a tympanisty Máté Ács, všichni členové košické filharmonie. Hráčům na dechové nástroje se budou věnovat Ronald Šebesta ze Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu a Carlie Brooke Bigelow ze Slovenské filharmonie. Koncerty bude dirigovat Maroš Potokár.

 

0001

 

Další edukační program – Mezinárodní mistrovské kurzy Konvergencie se letos budou v Košicích konat od 2. do 7. července. Více než dvacet studentů hry na smyčcové nástroje povedou houslista Igor Karško, violoncellista Jozef Lupták a violista Martin Ruman. „V programe sú aj skupinové lekcie s fyzioterapeutom Zoltánom Sýkorom, hornistkou Carlie Brooke Bigelow a muzikológom Andrejom Šubom,“ doplňují Konvergencie s tím, že dojde i na hlasový workshop Idy Kelarové nazvaný Každý umí zpívat. Společně s ní ho povede zpěvák, kytarista a skladatel Desiderius Dužda, a to od 2. do 4. července v prostorách Státní filharmonie Košice.

 

Foto: Lenka Hatasová, Peter Drežík

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.