pondělí, 23 leden 2023 11:08

FOK s hobojistkou Liběnou Séquardtovou pod taktovkou Petra Altrichtera s premiérou Jaroslava Krčka

Autor:

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zahraje ve světové premiéře Koncert pro hoboj a orchestr Jaroslava Krčka, v němž se sólového partu ujme renomovaná hobojistka a členka orchestru Liběna Séquardtová. Na programu bude také symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova a Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse. Koncerty pod taktovkou dirigenta Petra Altrichtera se budou konat ve středu 25. a ve čtvrtek 26. ledna od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

 

2023-01-23-FOK-Sequardtova-01

 

Hoboj je nástroj mnoha možností. Byl stvořen pro krásu a hráči na hoboj chtějí této krásy docílit. V mém hobojovém koncertu jsem se snažil hlavně zachytit tuto krásu nástroje. A protože hoboj je i hodně technicky pohyblivý nástroj, zaměřil jsem se i na techniku, a protože se ode mě čeká, aby tam bylo trošku té lidovosti, tak ve čtvrté větě ta lidovost je,“ řekl ke svému Hobojovému koncertu v rozhovoru pro náš portál skladatel Jaroslav Krček, který se dlouhodobě zabývá studiem folklórní hudby a je zakladatelem známého souboru Musica Bohemica.

Koncert je napsaný zkušenou rukou vynikajícího muzikanta, známého folkloristy a polyhistora. Skladba je rozsahem kratší a svým rozdělením do tří vět připomíná barokní koncert. Obsahově je ovšem nabitá emocemi, převládá spíše melancholický charakter. V každé větě je dán prostor sólovému nástroji předvést se v kadencích,“ dodává interpretka Liběna Séquardtová.

Na programu dále bude symfonická báseň Útes Sergeje Rachmaninova, která ve své době zapůsobila i na Čajkovského a je napsána na motivy Čechovovy melancholické povídky Na cestě. „V souvislosti s Rachmaninovem si letos připomínáme hned dvě jeho výročí, a sice výročí narození (1873) a výročí úmrtí (1943),“ uvedla dramaturgie FOK.

 

2023-01-23-FOK-Sequardtova-02

 

Koncerty uzavře nesmrtelná Symfonie č. 4 Johannesa Brahmse z roku 1885, kterou už při premiéře kritici označili za „dílo pevné jako skála“ a kterou mnozí muzikologové považují za dokonalou.

Ve čtvrtek 26. ledna se od 18:15 hodin uskuteční také Setkání s umělci, kde budou hosty dirigent Petr Altrichter a sólistka koncertu Liběna Séquardtová.

 

Foto: Petra Hajská, Petr Dyrc

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.