Glagolská mše podle liverpoolských
Zejména v minulém roce zněla Janáčkova Glagolská mše doslova na nejprestižnějších pódiích světa, ale i letos se jí dostává zasloužené pozornosti. Nejbližší zahraniční uvedení je v plánu s Královskou filharmonií v anglickém Liverpoolu. Pod taktovkou dirigenta Dinise Sousy tam 12. dubna mužská vokální sóla ztvární tenorista Ladislav Elgr a basista Jan Martiník.

Díla Leoše Janáčka jsou originální a zároveň přitažlivě lidská. Toto tvrzení podtrhuje zvláštní vyjádření víry skrz staroslověnský text Glagolské mše. Text se téměř shoduje s mešním latinským textem, přesto dílo není liturgické. „Chtěl jsem zde zachytit víru v jistotu národa na podkladě ne náboženském, ale na tom mravním, silném, které si bere Boha za svědka,“ napsal skladatel. Mše se skládá ze tří instrumentálních a pěti vokálně-instrumentálních částí. Začíná i končí slavnostními fanfárami za doprovodu tympanů.
Mužská sóla v Liverpoolu zpívají Ladislav Elgr a Jan Martiník, důležité sopránové sólo je svěřené Evelině Dobračevě, naproti tomu spíše epizodické mezzosopránové pak Katarině Karnéus. Vzhledem k čistě varhannímu postludiu se uvádí též sólista-varhaník, kterým tentokrát bude Daniel Greenway. Royal Liverpool Philharmonic Choir zpívá part sboru, hrají Liverpoolští filharmonikové řízení Dinisem Sousou. Ti se v první části večera v Liverpool Philharmonic Hall chopí také Beethovenovy Šesté symfonie s přízviskem „Pastorální“.
……………
S fungováním liverpoolské filharmonie byl spjat život před dvěma a půl lety zeslulého českého dirigenta Libora Peška. O něm čtěte ZDE.
Foto/zdroj: Hugo Fernandez Escamilla, Luzerner Sinfonieorchester
Příspěvky redakce
- Jan Dušek (1942–2025)
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Příštím šéfdirigentem královéhradeckých filharmoniků bude Jiří Habart
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
Více z této rubriky
- Klášterní hudební slavnosti oslaví dvacetiny
- Ardaševovi a Praženica prosincovými hosty v Žilině
- Antonín Dvořák mladým popáté kolbištěm pro klavírní talenty
- Mariánskolázeňský prosinec ‚Rybovku‘ nepostrádá
- Saint-Saënsův Omfalin kolovrat prvním prosincovým přednesem v Košicích
- Dvanáctý měsíc v Českých centrech s ‚Rybovkou‘ až v Madridu
- Pět orchestrálních pořadů s pěti různými dirigenty. Prosinec u Severočeské filharmonie
- ČRo D-dur: Sobotní večer ve znamení stoletého jubilea Zdeňka Šestáka
- Nadmíru pestrá prosincová nabídka Filharmonie Hradec Králové
- Virtuózní housle adventně na Zámku Žďár nad Sázavou