čtvrtek, 10 leden 2019 11:40

FOK v Japonsku

Autorka:

„Akustika ve všech japonských sálech, ve kterých hrajeme, je na neuvěřitelně vysoké úrovni.“

„Daishin Kashimoto si jako malý vybral housle, protože mu přišly jako dvě hračky najednou, měl i luk.“

„Strýc Kanon Matsudy, astrolog, jí předpověděl, že bude výborná klavíristka.“

 

DSC00057

 

Na velkém turné v Japonsku je od 3. ledna Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se svým šéfdirigentem Pietari Inkinenem. Právě v těchto chvílích našeho času koncertuje v Sapporu. Na programu turné je Čajkovského Pátá symfonie a jeho První klavírní koncert v podání Kanon Matsudy, z českého repertoáru pak Dvořákova Novosvětská nebo Slovanské tance, Smetanova Má vlast a také Houslový koncert Johannesa Brahmse s Daishinem Kashimotem, který s FOKem vystoupil i před Vánoci v pražském Obecním domě.

 

DSC09937

 

FOK má za sebou už vystoupení v proslulé tokijské síni Suntory Hall, v Jokohamě a Musashinu. Po dnešním Sapporu mají symfonikové zítra cestovní den, přesunují se do Hjóga, kde je v sobotu čeká koncert v Hyogo Performing Arts Center. A po něm pak ještě vystoupí v Aichi a Nagasaki. Celkem tak zavítají do sedmi měst a odehrají více než desítku koncertů.

„Akustika ve všech japonských sálech, ve kterých hrajeme, je na neuvěřitelně vysoké úrovni. Muzikanti se na pódiích opravdu výborně slyší, což je pak citelně znát na provedení a z jakéhokoliv místa v sále má posluchač fantastický zážitek,“ uvedl ředitel pražských symfoniků Daniel Sobotka. „Japonci jsou navíc přesní jako hodinky, takže zatím nám vše vychází, jak má, a doufám, že tomu tak bude i v příštích dnech,“ dodal.

 

FOK-v-Suntory-Hallfoto-Kurt-Neubauer

 

V Japonsku je orchestr do 20. ledna. Po návratu z turné pak zahraje v Praze na samém konci měsíce v abonentních programech s Albrechtem Mayerem, dalším známým členem Berlínských filharmoniků, a to Hobojový koncert Ralpha Vaughana Williamse a Náhrobek Couperinův od Maurice Ravela v úpravě pro hoboj a smyčce. V druhé půlce pak zazní šestá symfonie zvaná „Pastorální“ Ludwiga van Beethovena. Řídí opět šéfdirigent Pietari Inkinen, který potom na únor připravuje pro abonentní koncerty díla Dmitrije Šostakoviče a Bohuslava Martinů.

 

DSC09962

 

Třiadvacetiletá Kanon Matsuda se narodila ve městě Takamatsu v Japonsku. Její strýc, astrolog, jí předpověděl, že bude výborná klavíristka. Její matka si ale přála, aby Kanon studovala balet a přihlásila ji tam. Dívence se ale nelíbil. Její matka si pak vzpomněla na proroctví svého bratra a rozhodla se to zkusit. Kanon tak začala hrát ve čtyřech letech. Hned o dva roky později, v jejích šesti, dostala pozvánku na Státní hudební vysokou školu Gnessin. Zúčastnila se řady špičkových mezinárodních soutěží, které buď vyhrála, nebo získala přední místa.

Daishin Kashimoto se narodil v Londýně a v březnu oslaví čtyřicátiny. Hudbu začal studovat už ve třech letech v Tokyu. Tehdy mu rodiče dali řadu hraček, klavír, klarinet, flétnu a další, ale on si vybral housle, protože, jak rád vzpomíná, mu připadaly jako dvě hračky současně, ve smyčci totiž objevil i luk. Už v sedmi letech pak byl přijat do předškolního oddělení Juilliard School jako nejmladší student a obdržel Edward John Noble Foundation Stipendium. Následovala studia v Lübecku a Freiburgu a v pouhých třiceti letech pak další přelomový úspěch, stal se jedním ze tří koncertních mistrů Berlínských filharmoniků.

 

 

Foto: Kurt Neubauer

 

DSC09746

 

DSC09923

 

DSC09811

 

DSC00034

 

DSC09950

 

DSC00210

 

DSC09998

 

DSC00223

 

DSC09932

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.