Letošní koncert smyčcového kvarteta Diversa Quartet se věnuje motivům smutku, vzpomínky a melancholie. Svým původním záměrem navazuje na letitou iniciativu souborového provozu realizovat večery s dušičkovou tematikou. Ačkoliv byl brněnský koncert termínově odložen, samotné dramaturgické pojetí není přísně liturgické, a proto vyhovuje uvedení i mimo původní záměr. Elegičnost a smutek jsou zachyceny v dílech Pēterise Vaskse…
Václav Petr tradičně i moderně
„Beethoven do tektonického centra třetí věty usadil komplikovanou a za pomoci ostrých synkop příkře vytesanou fugu, jejíž matematické jádro oba instrumentalisté překlopili do postupně gradujícího a plasticky zdynamizovaného tvaru.“
„Zatímco se klavírista soustředil na skočně koncipovaný doprovod, violoncellista si v sólové pozici pohrával s dvořákovskou melodickou spontaneitou.“
„Josefu Sukovi se od Václava Petra a Marka Kozáka dostalo laskavé dramaturgické a interpretační péče.“
Český spolek pro komorní hudbu si na nedělní večer pozval violoncellistu Václava Petra a klavíristu Marka Kozáka, kteří si pro rudolfinské publikum přichystali rozmanitý repertoár sahající od vrcholného klasicismu až po modernu 20. století. Oba hráči si s muzikantským zanícením vynalézavě poradili i s komplikovanými, technicky vzdorovitými pasážemi, jimiž Beethoven, Dvořák, Suk a Šostakovič opatřili své skladby. Lze tak konstatovat, že druhá adventní neděle tím získala vítaný rozměr estetického uspokojení.
Obtížné Smetanovo Klavírní trio g moll v podání studentů HAMU
Komorní cyklus Salón Dvořák věnovaný mladým interpretům, kterým Muzeum Antonína Dvořáka nabízí prostor pro koncerty a umělecké realizace v inspirativním prostředí barokního letohrádku Amerika, pokračuje posledním dílem 5. prosince. Program koncertu s výrazným zastoupením významných komorních děl českých skladatelů uzavře letošní doprovodný program Muzea Antonína Dvořáka k výstavě Antonín Dvořák: Můj život a dílo a k…
Do Dvořákovy síně za komorním uměním
Česká filharmonie jako orchestr sice bude absentovat z důvodu zájezdu do Ameriky, Rudolfinum však počas Českého týdne v Carnegie Hall ladem ležet nebude. 4. prosince v Dvořákově síni v rámci sezony Českého spolku pro komorní hudbu vystoupí Janáčkovo kvarteto, 8. prosince se doma pokusí „být prorokem“ Václav Petr, koncertní mistr skupiny violoncell České filharmonie,…
Do Košic se chystají Rožeň, Havelka, Kožená i Eiríksdóttir
Státní filharmonie Košice v blízké době nabídne trojici orchestrálních pořadů s výrazným zastoupením českých umělců. Nejbližší abonentní koncert se uskuteční 14. listopadu pod vedením dirigenta Jiřího Rožně, následující mimořádný koncert v Domě umění přivítá Magdalenu Koženou, jakož i Melody Makers zpěváka a režiséra Ondřeje Havelky, a pražskému opernímu příznivci dobře známá Islanďanka Arnheiður Eiríksdóttir bude poté…
Skvělý vstup Slovenské filharmonie do Bratislavských hudebních slavností
„Bratislavský festival už tradične prináša poslucháčom neopakovateľné hudobné zážitky.“
„Kontrabasista Roman Patkoló podal svedectvo o svojom bezkonkurenčnom inštrumentálnom majstrovstve“
„Počúvať Šostakovičove symfónie pod taktovkou Daniela Raiskina znamená vnoriť sa do autentického
hudobného sveta geniálneho ruského skladateľa.“
Za zvukov známej festivalovej zvučky Jána Cikkera v piatok 20. septembra 2024 otvoril generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner v bratislavskej Redute 59. ročník Bratislavských hudobných slávností. Na otváracom koncerte sa uviedla Slovenská filharmónia pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Ako sólista s orchestrom spoluúčinkoval kontrabasový virtuóz Roman Patkoló, v súčasnosti azda najvýznamnejší európsky hráč na tento nástroj. Na programe boli diela Alexandra Moyzesa, Nina Rotu a Dmitrija Šostakoviča.
Petr Popelka uchvátil inauguračním koncertem. Vstoupil do dějin Vídeňských symfoniků
„Starosta města Vídně Michael Ludwig dal najevo, jak si Petra Popelky váží.“
„Petr Popelka dával od počátku koncertu znát, že se hodlá za prokázanou důvěru vrchovatě odvděčit.“
„Anna Vinnitskaya zahájila majestátně, mohutným fortissimem a od počátku s mírným rubatem, které zvýraznilo emotivní přístup k výrazu.“
Petr Popelka je progresivním českým dirigentem se zahraničními zkušenostmi. S Vídeňskými symfoniky již několikrát vystupoval a jeho angažování do jejich čela bylo proto logickým vyústěním spolupráce. Inauguračním koncertem 18. září ve vídeňském Konzerthausu potvrdil svoji erudovanost. Na programu byl ikonický Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll Petra Iljiče Čajkovského, ve kterém zazářila Anna Vinnitskaja, a barvami a rytmy posluchače zahrnul Béla Bartók Koncertem pro orchestr.
Musorgského Chovanštinu uvedli v Berlíně
„Chce-li někdo dnes tuto operu inscenovat, musí mít především kvalitní sbor.“
„Je to opera pro náročné publikum.“
„Režisér Claus Guth vytvořil barvité představení, pravou historickou fresku.“
Předposlední premiérou letošní bohaté operní sezóny v berlínské Státní opeře Pod lipami bylo lidové drama Modesta Petroviče Musorgského Chovanština z roku 1886. Vůbec první inscenace této opery v daném operním domě měla premiéru 2. června. Pod jejím nastudováním jsou podepsáni dirigentka Simone Young a režisér Claus Guth, který si za své spolupracovníky zvolil scénografa Christiana Schmidta, výtvarnici kostýmů Ursulu Kudrnu, mistra světel Olafa Freese a choreografku Sommer Ulrickson. Opera měla být inscenována již před čtyřmi roky, ale z důvodu tehdejší covidové pandemie byla odsunuta až na konec této sezóny.
Novoměstská filharmonie na turné. S Matyášem Novákem zavítá do severočeských Teplic
Jarní celorepublikové Novoměstské filharmonie z Nového města nad Metují ve svém závěru zavítá do teplického Krušnohorského divadla. 29. června tam Zazní Rapsodie v modrém George Gershwina, hudba z Bernsteinova muzikálu West Side Story i část Jazzové suity Bohuslava Martinů. Speciálním hostem je mladý klavírní virtuos Matyáš Novák. Diriguje Tomáš Korbel. Diváci se spolu s Novoměstskou…
Večery s romantiky. V Karlových Varech symfonicky, v Mariánských Lázních komorně
Oba profesionální symfonické orchestry Karlovarského kraje v příštím týdnu svým abonentům nabídnou hudební pořad, každý úplně jiný. Karlovarský symfonický orchestr 30. května přednese koncert hudebních romantiků s účastí sólového klavíru, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně 31. května přivítá dvojici umělců k provedení písňového recitálu. Na programu koncertu v Císařských lázních v Karlových Varech budou autoři…
Talentinum uzavřela Alena Hron se sólisty Davidem Pašou, Klárou Klánskou a Jakubem Williamem Gráfem
„Alena Hron patří k dirigentům, kteří dokáží vnutit orchestru svoji hudební představu tím, že hudebníky pro ni nadchnou.“
„Perkusionista David Paša se mezi tou spoustou nástrojů pohyboval jako tanečník, třímal v každé ruce i čtyři paličky a hbitě přebíhal od jednoho nástroje ke druhému.“
„Sólové violoncello mělo sice poněkud drsnější zvuk, přesto přednášelo nostalgickou naléhavou melodii spolu s orchestrem nosným tónem.“
Mezinárodní hudební festival Talentinum měl letos ve Zlíně 27. ročník. Jeho cílem je podpora a rozvoj mladých talentů a Filharmonie Bohuslava Martinů je přitom jejich partnerem při realizaci uměleckých projektů. V období od 18. dubna do závěrečného koncertu 23. května se uskutečnily čtyři projekty, ve kterých se představili publiku čtyři nadějní dirigenti a patnáct mladých sólistů. Tři poslední hráli ve čtvrtek pod taktovkou Aleny Hron.
Symfonie v g moll nezklamaly
„Bystrý posluchač mohl rozpoznat i vítězoslavnou chvíli nad sneseným vajíčkem.“
„Čím pohodovější byla první část koncertu s dokonalou formou symfonie, tím náročnější byl ponor do díla Dmitrije Šostakoviče, bořitele zákonitostí symfonické formy.“
„Dennis Russell Davies vedl orchestr s klidnou jistotou všemi úskalími excentričnosti Šostakovičova díla.“
Šestý abonentní koncert 68. koncertní sezóny naplnila Filharmonie Brno v Besedním domě 16. května dvěma nesourodými skladbami. Název „Haydn a Šostakovič v g moll“ vystihl jejich styčný bod. Obě symfonie jsou v tónině g moll. Vzájemně však vyvažují smutek a hravost…
SOČR v Linci
Symfonický orchestr Českého rozhlasu se chystá do rakouského Lince, a to s šéfdirigentem Petrem Popelkou. 21. května vystoupí ve Velkém sále tamního Brucknerhausu společně s klavíristou Dmitrym Shishkinen. Šostakovičova svižná Suita pro varietní orchestr zahajuje valčíkový program Symfonického orchestru Českého rozhlasu a jeho šéfdirigenta Petra Popelky, který s orchestrem nedávno prodloužil spolupráci do roku 2026.…
Pavel Černoch a Lady Macbeth Mcenského újezdu v Hamburku
Jedním z výrazných tenoristů české provenience, který se s úspěchem etabloval i na mezinárodní scéně, je Pavel Černoch. Všestranný pěvec oceňovaný zejména pro svou interpretaci českého repertoáru vystupuje v druhé dekádě měsíce května jako Sergej v Šostakovičově opeře Lady Macbeth Mcenského újezdu, kterou uvádí Hamburská státní opera. S tímto titulem se v příští sezóně představí také v barcelonském…
Wihanovo kvarteto hostem v sezóně Barocco sempre giovane
Hudební sál radnice v Pardubicích se ve čtvrtek 16. května v devatenáct hodin stane dějištěm dalšího z abonentních koncertů souboru Barocco sempre giovane. Ten si tentokráte ke spolupráci přizval Wihanovo kvarteto. Výsledná smyčcová formace přednese trojici oktetů. Zcela nebarokní program nabídne svým příznivcům na květnovém koncertu pardubický soubor Barocco sempre giovane. Programové zaměření…
Filharmonie Brno příští týden. Loučení s Emilem Drápelou a Šostakovičova písňová symfonie
Na 24. týden letošního roku si Filharmonie Brno připravila nabitý program. Ve středu 15. května uskuteční rozlučkový program se svým dlouholetým sóloklarinetistou Emilem Drápelou, v těsném sledu bude následovat dvojice abonentních koncertů s haydnovsko-šostakovičovským programem pod taktovkou šéfdirigenta Dennise Russella Daviese a v sobotu 18. května bude v Brně na programu další z koncertů pro rodiny…
Monika Jägerová: Snažím se o zvláštní směs odstupu a úplného odevzdání se hudbě
„Zhudebnění Vorlovou má ale v sobě něco tak civilního a sdělného, že tu obrovskou emoci dokáže posluchači velmi silně přeložit.“
„Pokud posluchači odcházejí z našich koncertů trochu dojati, trochu vzděláni a trochu ‚ovíněni‘, máme radost.“
„Hudební provoz se často pohybuje po lety vyjetých kolejích a pomyslným kormidlem se otáčí ztěžka. Chci být ale optimistka a myslím si, že se to pomalu lepší.“
Kromě výročí českých velikánů, jejichž díla plní programy koncertů domácích těles, slavíme tento rok i 130 let od narození skladatelky Slávy Vorlové. Právě od toho se odvíjí rozhovor s pěvkyní Monikou Jägerovou… Přestože se Vorlové hudba za jejího života hojně uváděla, v posledních desetiletích z koncertních programů téměř vymizela. U příležitosti tohoto jubilea se podařilo spolku Lieder Society uspořádat 21. března 2024 Slavnostní koncert k Roku české hudby, kde zazněla Vorlové písňová a klavírní tvorba. Koncert ve vyprodané Sukově síni pražského Rudolfina zároveň potvrdil, že domácí posluchači jsou připraveni objevovat dnes zapomenuté autorky a autory hudby 20. století.
Petr Popelka s Matthiasem Goernem v Kodani. Zazní dvě ruské suity
Začátek května stráví dirigent Petr Popelka v Dánsku. Na dvojici koncertů bude řídit Dánský národní symfonický orchestr, s nímž nastuduje díla Šostakoviče a Stravinského. Sólistou bude respektovaný německý pěvec Matthias Goerne. Koncerty se uskuteční 2. a 3. května od půl osmé večer v koncertní síni Koncerthuset v Kodani. Dějiny Dánského národního symfonického orchestru sahají do roku…
Byčkov uvede Leningradskou. S Českou filharmonií třikrát v Rudolfinu
Tři týdny s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem stráví Čeští filharmonici doma v pražském Rudolfinu. Po trojici koncertů s Beethovenem a Brahmsem přijde ve dnech 24. až 26. dubna na řadu Šostakovič a jeho legendární Leningradská symfonie. Další z programů, ke kterému má šéfdirigent prvního českého orchestru blízký vztah. V posledním úplném dubnovém týdnu bude pokračovat třítýdenní období, v němž…
Zlínské Talentinum opět představí mladé hudebníky. Přehlídku zahájí vítězové Virtuosos V4+
Bienální Mezinárodní hudební festival mladých koncertních umělců Talentinum má v historii Filharmonie Bohuslava Martinů své nesmazatelné místo již od roku 1972. Pravidelně dává mladým sólistům a dirigentům do pětadvaceti, respektive třiceti let příležitost ke koncertnímu vystoupení s orchestrem formou nesoutěžní přehlídky s mezinárodní účastí. Letos festival zahájí 18. dubna koncert vítězů loňského ročníku soutěže…
Jan Mráček se zviditelní v Bratislavě
Pod taktovkou šéfdirigenta Slovenské filharmonie Daniela Raiskina uvede orchestr ve čtvrtek 11. a v pátek 12. dubna dvojici koncertů. Sólistou večerů bude český houslový virtuos a koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček. 16. dubna vystoupí také Slovenský komorní orchestr v programu z kategorie Hommage à… V Mráčkově podání zazní Dvořákův Houslový koncert a moll. Mráček,…
Matiné s osmi violoncellisty mělo vtip i vkus
„Hudba chvílemi zněla jako typická jazzová improvizace, ale to byl nejspíš zdařilý klam.“
„Posluchač si mohl uvědomit, jak Musorgského Kartinkám prospívá, když jim nechybí humor.“
„Nápadně v publiku působila drtivá převaha žen.“
Český spolek pro komorní hudbu pořádal 6. dubna matiné, jehož protagonistou byl koncertní mistr violoncell České filharmonie Václav Petr. Spolu s desítkou filharmoniků a klavíristou Martinem Kasíkem provedli koncert, při kterém se publikum i zasmálo, a přitom se vyhnuli podbízivosti.
Mladý houslista Jan Novák sólistou u Západočeských symfoniků
Společenský dům Casino v Mariánských Lázních bude v dubnu třikrát svědkem koncertního dění. Západočeský symfonický orchestr nabídne programy pod názvy Kouzlo klasiky, Rumstadt & Rumstadt a Hudba tří epoch. Nejbližší koncert se koná už 5. dubna. Před mariánskolázeňským orchestrem zítra jako sólista stane poslední vítěz luhačovické Akademie Václava Hudečka Jan Novák. Své umění…
Řada u sv. Vavřince vyvrcholí vystoupením mladého Sukova kvarteta
Komorní cyklus Svatovavřinecká sezóna, za kterým organizačně stojí festival Pražské jaro, připravil pro své návštěvníky v dubnu dva koncerty, které celou řadu zakončí. 4. dubna v kostele sv. Vavřince na Malé Straně vystoupí klavírní Halíř trio, o týden později smyčcové Sukovo kvarteto. Halíř trio vystoupí v obsazení Barbora Krištofová Sejáková (klavír), Eduardo García Salas…
Josef Špaček hraje na východním pobřeží USA s triem Zimbalist
Momentálně patrně nejslavnější český houslista Josef Špaček se opět vyskytuje v Americe. A není sám. S triem Zimbalist absolvuje turné, které zahrnuje také jednu zastávku v Českém centru v New Yorku (1. března), pro koncert pozítří se k triu připojí violista Roberto Díaz. Trio Zimbalist tvoří členové proslulého Curtis Institute of Music – Josef Špaček (housle),…
Plzeňská filharmonie vstoupila slavnostně do nového roku
„Chuhei Iwasaki akcentoval etnickou pestrost jako jednu z neodmyslitelných vlastností hudební kultury.“
„Rafinované rytmiky v Prelude, Fugue and Riffs Leonarda Bernsteina se s úspěchem jako sólista zhostil Jan Oblištil, první klarinetista orchestru.“
„Jako výtečný sólista se ve virtuózní Tarantele Giovanniho Bottesiniho představil další člen orchestru, vedoucí kontrabasové skupiny Václav Hořák.“
Ta tam jsou naštěstí léta, kdy se v porevolučním období v Plzni rozhodovalo o existenci symfonického tělesa. Velký sál Měšťanské besedy, který se v posledních hodinách loňského roku zaplnil doslova do posledních čtverečních metrů, mohl někdejší skeptiky opět přesvědčit o tom, že Plzeňané klasickou hudbu potřebují. Zásadní roli hraje v Plzni i jistá hrdost na nikdy nepřerušenou tradicí tamějšího kulturního života, zároveň pak i vědomí nezbytnosti ji soustavně podporovat. Návštěvníky silvestrovského podvečerního koncertu 31. 12. nebyli jen abonenti koncertních řad, skladba posluchačů byla pestřejší, mnozí přijeli dokonce i ze vzdálenějších míst. Šéf Plzeňské filharmonie Chuhei Iwasaki tentokrát zvolil program, který se výrazně lišil od toho, co orchestr předvedl v posledních letech, včetně loňského roku.
Institut Bohuslava Martinů. Adopce, edice, benefice
„Institut na svém webu zveřejňuje skladby, které jsou předmětem příštích chystaných dílů kompletu. Benefity jsou odstupňovány podle výše daru.“
„Snahou bylo, aby první svazky obsáhly různé formy a žánry – aby naznačily šíři a různorodost děl Bohuslava Martinů.“
„Na špičkové profesionální úrovni je reálné připravit maximálně dva svazky ročně. Totéž se týká nakladatele i toho, co unese trh.“
Houslista Jan Mráček s klavíristou Lukášem Klánským, kolegou z Lobkowicz Tria majícího za sebou prvních deset let, vystoupili 8. prosince v Sále Martinů na Dnech Bohuslava Martinů. Uvedli Beethovena, Šostakoviče, Kalabise, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a pochopitelně i Martinů – jeho Českou rapsodii. O dva dny dříve hráli v refektáři Profesního domu na Malostranském náměstí na devátém benefičním koncertě pro Institut Bohuslava Martinů…
Na Silvestra za klasickou hudbou. Co hrají velké orchestry a operní divadla?
Závěr roku je tradičně spojen s oslavou, a to i hudební. Portál KlasikaPlus.cz přináší přehled silvestrovského programu operních domů České republiky a také všech akcí filharmonických společností. Praha Česká filharmonie na Silvestra dopoledne od jedenácti hodin nabídne veřejnou generálku novoročního koncertu. Kompletní informace ZDE. Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK na 31. prosince pozval…
ČRo D-dur: Vánoční hudba všech epoch, stylů, hlasů a nástrojů
„V pondělí v 10:25 naváže tradice fenomenálních hornistů; uslyšíme Radka Baboráka, jak nahrál Bachovu původně violoncellovou suitu na lesní roh.“ „Ve středečních 20:00 poslouchejte záznam ze sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigentky Evy Ollikainen. Nejprve uvede Brahmův slavný Dvojkoncert a moll.“ „Ovšem ve 12:10 v sobotu je možné poslouchat Bachovo zhudebnění…
Jan Mráček a Lukáš Klánský společně pro Bohuslava Martinů
Devátý benefiční koncert Institutu Bohuslava Martinů se uskuteční 6. prosince v barokním refektáři Profesního domu MFF UK na pražském Malostranském náměstí. Vystoupí přední představitelé mladé generace českých hudebníků, houslista Jan Mráček a klavírista Lukáš Klánský. Umělci přednesou díla Bohuslava Martinů (Sedm arabesek, H 201 A), Ericha Wolfganga Korngolda (Suita Mnoho povyku pro…