Benefice pro Bohuslava Martinů
Institut Bohuslava Martinů 6. prosince pořádá devátý benefiční koncert na podporu své činnosti. Měl se konat už pozítří 9. října v novém prostoru auly Technologického centra Umprum, ale z technických důvodů akce přesunula místo i termín uskutečnění. Nově se koncert plánuje do Profesního domu na pražském Malostranském náměstí. Vystoupí přední představitelé mladé generace českých hudebníků, houslista Jan Mráček a klavírista Lukáš Klánský.
Přednesou díla Bohuslava Martinů, Ericha Wolfganga Korngolda, Ernesta Blocha, Dmitrije Šostakoviče a Josefa Suka. Součástí akce je doprovodný program – prohlídka dílen Umprum (s řadou historických prvků) a welcome drink s výhledem na historické centrum Prahy. Organizátoři upozorňují, že předcházející rezervace místa je nutná.
Institut Bohuslava Martinů v Praze byl založen v roce 1995 jako Studijní centrum Bohuslava Martinů. Idea založení studijního centra, které by zajišťovalo úplný informační servis pro zájemce o život a dílo Bohuslava Martinů, vyšla od PhDr. Viktora Kalabise, bývalého prezidenta správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Ředitelem se stal Aleš Březina, do té doby působící na basilejské univerzitě a v Nadaci Paula Sachera. Vybudoval instituci, která nyní komunikuje s celým světem a oživuje dílo klasika české moderní hudby. Hlavním cílem Institutu je shromáždit veškeré dostupné dokumenty z pera Bohuslava Martinů i materiály o něm, aby měli zájemci z řad muzikologů, interpretů i široké veřejnosti možnost studovat skladatelův život a dílo v plném kontextu doby. K tomuto účelu byla vytvořena knihovna tištěných partitur, kopií rukopisů, muzikologické literatury zaměřené na hudbu dvacátého století, a také rozsáhlý archiv obrazových dokumentů a zvukových nosičů. Nejdůležitějším a největším úkolem institutu je projekt souborného vydání díla Bohuslava Martinů.
Jan Mráček, koncertní mistr České filharmonie, sólista a komorní hráč patří od dětství mezi nejvýraznější talenty své generace. Během studií u Magdalény Mickové a později Jiřího Fišera získal mnoho ocenění z tuzemských i zahraničních soutěží. Pravidelně navštěvoval kurzy Václava Hudečka. Lukáš Klánský patří k předním českým klavíristům. Je vyhledávaný jako sólista i komorní hráč. Jako člen Lobkowicz tria získal se svými kolegy Janem Mráčkem a Ivanem Vokáčem v roce 2014 první cenu a cenu publika na soutěži Johannesa Brahmse v Pörtschachu. Od té doby tento soubor vystoupil na nejvýznamnějších festivalech v ČR (Pražské Jaro, Dvořákova Praha, Janáčkův Máj, Svatováclavské hudební slavnosti, Svátky hudby V. Hudečka), ale i na zahraničních pódiích.
Foto: Facebook / MHF Dvořákova Praha, Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Příspěvky redakce
- Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka klepe na dveře. Letos se hraje na flétnu a klarinet
- Opavští skladatelé představí své dílo v Knihovně Petra Bezruče
- Dobříšský večer s hudbou v podání Praga Camerata Quintet
- Perník. V Parbubicích novou sezonu načnou příznačně
- Alinde Quintet vítězem Mezinárodní soutěže ARD
Více z této rubriky
- Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka klepe na dveře. Letos se hraje na flétnu a klarinet
- Opavští skladatelé představí své dílo v Knihovně Petra Bezruče
- Dobříšský večer s hudbou v podání Praga Camerata Quintet
- Perník. V Parbubicích novou sezonu načnou příznačně
- Národní divadlo Brno v úvodu nové sezóny. V ní zamíří i do Dubajské opery