O své slovo se v rámci festivalového podzimu přihlásí v sobotu 14. září i Lednicko-valtický hudební festival. Příznivce naladí zednářským prologem na zámku v Moravském Krumlově za umělecké přítomnosti sboru Martinů Voices a souboru Benda Quartet. V sídle člena zednářské lóže Karla Josefa z Lichtenštejna, tedy na Zámku Moravský Krumlov, započne druhou zářijovou sobotu od sedmi hodin…
Z Olomouce do Krakova. Moravská filharmonie načala polské turné
„Ve velkoryse navrženém sále je míst asi pro sedm set posluchačů a dominantou jsou zde nádherné a vkusné secesní varhany.“
„I maďarský dirigent se nechal unést českou zpěvností a lyričností a klavírista Marek Kozák interpretoval s odzbrojující lehkostí, muzikantským nábojem a technickou virtuozitou.“
„Koncert byl úspěšným vstupem do celého polského turné.“
Filharmonie Karola Szymanowského v Krakově pořádá mezinárodní festival se stejným skladatelem v názvu. Letos 6. září dostala příležitost přehlídku zahájit Moravská filharmonie Olomouc pod vedením svého šéfdirigenta Zsolta Hamara, která si ke spolupráci přizvala klavíristu Marka Kozáka. Zazněla nejen skladba domácího autora, ale byl vzpomenut i Rok české hudby Klavírním koncertem Antonína Dvořáka a První symfonií Bohuslava Martinů.
Moravská filharmonie Olomouc se chystá na polské turné
České centrum ve Varšavě představilo široké portfolio aktivit, které chystá v rámci Roku české hudby. Ambicí je obsáhnout hudbu ve všech podobách od klasiky přes operu, jazz až po site-specific projekty. Mezi nejvýznamnější nositele české hudby patří Moravská filharmonie Olomouc, která v Polsku na podzim zahraje celkem sedmkrát. Moravské filharmonie Olomouc zahraje…
Dvojitý prolog Svatováclavského hudebního festivalu. Zve i do hukvaldského amfiteátru
Na dvou různých místech se v sobotu 31. srpna odehraje prolog Svatováclavského hudebního festivalu. Klasickohudební část je umístěna do Janáčkových Hukvald, odlehčenější muzicírování bude k slyšení v centrálním městě festivalu Ostravě. Obě části jsou formou celoodpoledního open-air. Hukvaldský pořad Svatováclavského hudebního festivalu je umístěn na tamní hrad či do jeho blízkosti. Ve čtrnáct…
Poklad v tónech. Simona Šaturová a Marek Kozák na Broumovsku
„Pěvkyně znamenitě prezentovala své umění vkusného hereckého ztvárnění.“
„Simona Šaturová a Marek Kozák předvedli i tento výběr s mistrovským citem pro detail a opět s pochopením pro jejich styl a interpretační potřeby.“
„Mistrovské ruce Marka Kozáka však proměnily ‚těžké noty‘ v impozantní hudební zážitek.“
V sobotu 17. srpna se v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Za poklady Broumovska uskutečnil další z řady pozoruhodných koncertů. Konal se v malebném prostředí kostela sv. Máří Magdalény v Božanově, který náleží do unikátní skupiny sakrálních staveb Broumovska, spojených s tvorbou architektů otce a syna Dientzenhoferů. Na koncertě vystoupila renomovaná sopranistka Simona Šaturová, kterou na klavír doprovázel výrazný představitel mladší generace našich klavíristů Marek Kozák. Váženým hostem večera se stala skladatelka Sylvie Bodorová, jako autorka díla s názvem Tři žalmy. Její kompozice zazněla v závěru koncertu a byla i pozoruhodným dramaturgickým zpestřením klasického repertoáru.
Druhý ročník akce Zažít Martinů ozvláštnil nástroj zvaný těremin
„Je odsud snad nejkrásnější pohled na kostel sv. Jakuba, na jehož věži se Martinů narodil.“
„Jako sólista na těremin se představil Martin Jaroš, jenž je v současnosti jediným českým umělcem, který se hře na tento nástroj věnuje.“
„Sobotní hudební maraton byl doplněn promítáním uměleckého dokumentárního filmu KaprKód.“
Městské muzeum a galerie Polička uspořádaly druhý ročník rodinného festivalu s názvem Zažít Martinů, konaného ve spojitosti s nadcházejícím výročím úmrtí Bohuslava Martinů (28. srpna). Cílem akce je přiblížit nejslavnějšího rodáka široké veřejnosti. O víkendu 17. a 18. srpna se sešli jak klasičtí posluchači vážné hudby, tak i malé děti či celé rodiny – ambicí pořadatele je totiž nabídnout veřejnosti co nejširší nabídku různorodých aktivit pro všechny věkové kategorie.
Temperament a nebojácnost i subtilnost. Mladá varhanice Laura Schlappa u sv. Jakuba
„Zvukem šetřila a v rámci koncertu nikde nezaznělo skutečné pleno celého nástroje.“
„Hrála s velkou chutí a obecenstvu připravila silný zážitek.“
„Laura Schlappa provedla i Vigilii Bohuslava Martinů.“
V rámci Mezinárodního varhanního festivalu u sv. Jakuba v Praze vystoupila na třetím koncertu 15. srpna německá sólistka Laura Schlappa. Dosud studuje varhanní hru na Hochschule für Musik und Theater v Mnichově u Martina Sandera, u nás dobře známého. Přes své mládí získala v posledních letech první cenu na mezinárodních varhanních soutěžích v severním Irsku, v Londýně, lucemburském Dudelange a v soutěži Petra Ebena v Opavě a třetí cenu v německém Korschenbroichu. Vystoupila na koncertech v Německu, Lucembursku, Polsku, Velké Británii, Slovensku a České republice.
Ševčíkova akademie natažená dvěma koncerty v berlínském Konzerthausu
Ševčík Academy pomalu spěje k závěru, její základní část končí 15. srpna, jak KlasikaPlus.cz informovala. Kurzy a festival však mají zahraniční přesah v účasti na festivalu Young Euro Classic v berlínském Konzerthausu. Orchestr Ševčíkovy akademie tam 17. srpna řídí Alena Hron, druhý koncert s českou účastí je v plánu následující den pod taktovkou Jana Sedláčka. První…
Laura Schlappa: Každé varhany jsou jedinečné
„Je dobrou příležitostí zahrát si na zahraničních koncertech skladby místních skladatelů.“
„Jedním z hlavních cílů Martina Sandera je předat studentovi spoustu interpretačních nástrojů a prostředků, ale dát mu také svobodu, aby mohl rozvíjet svou vlastní muzikalitu.“
„Francouzským skladbám lépe porozumíte, když si je zahrajete na nástroje, pro které nebo na kterých byly původně složeny.“
Protagonistkou třetího koncertu pražského Mezinárodního varhanního festivalu Audite Organum je čtyřiadvacetiletá německá sólistka Laura Schlappa. Na čtvrtek 15. srpna přichystala Bachovu a Regerovu hudbu, francouzské autory a z českého hudebního odkazu jedinou existující varhanní skladbu Bohuslava Martinů. V rozhovoru pro portál KlasikaPlus.cz přibližuje program, vrací se k opavské Mezinárodní soutěži Petra Ebena, kterou v roce 2022 vyhrála, a uvažuje nad jedinečností nástroje v bazilice sv. Jakuba, kde se festivalové koncerty odehrávají.
Prolog Talichova Berouna s příchutí nového partnerství
Dvaačtyřicátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun se uskuteční na podzim, už nyní ale láká na srpnový prolog v režii Pražského komorního orchestru a klarinetistky Anny Paulové. Zajímavostí je místo konání – koncert se totiž uskuteční v Císařském paláci v městě Goslaru v německém Dolním Sasku. V rámci slavnostního festivalového Prologu 17. srpna v partnerském městě Berouna…
Zažít Martinů. Hudba a zábava pro malé a velké v Poličce
Slavný poličský rodák Bohuslav Martinů se o víkendu 17. a 18. srpna dočká druhého ročníku tak trochu jiného festivalu. Zábavné edukativní programy pro celou rodinu, výstava k Roku české hudby, dvojice koncertů a kostýmované prohlídky skladatelovy rodné světničky na věži kostela sv. Jakuba. To je ve zkratce program akce Zažít Martinů, která se snaží…
Na Pražském jaru budou v příštím roce soutěžit violoncellisté a hobojisté
Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro se v příštím roce bude konat po šestasedmdesáté, a to od 6. do 14. května. Mladí hudebníci do třiceti let věku hrající na violoncello nebo hoboj se mohou přihlásit na webu soutěže až do 2. prosince. Ve stopách výrazných osobností violoncellového a hobojového oboru, jakými mimo jiné byli…
Až na konec světa (29)
Průkopník opery v televizi.
Dirigent, umělecký ředitel a režisér Peter Herman Adler
„Byl v pravou chvíli na pravém místě, když se roku 1949 začala psát průlomová kapitola v dějinách televize a opery v jejím vysílání.“
„Nejcennějším byl cyklus Opera for Millions, který měl po celou dobu na starosti právě Adler.“
„Do míst, odkud pocházel, se už nikdy nevrátil, ale přece jako by tam jeho odkaz stále žil.“
Ne že by toho sám o sobě dokázal málo. Dirigoval symfonická tělesa i operní představení, ve dvou divadlech byl uměleckým ředitelem, vedl operní centrum v proslulém hudebním učilišti, dvakrát byl nominován na cenu Emmy. A přece je příběh jabloneckého rodáka, jakým byl světoběžník Peter Herman Adler, umocněn širším kontextem. Poctou době poválečného nadšení a „sladkých šedesátek“, sweet sixties, kdy se v Americe našli bohatí podporovatelé čehosi tak menšinového, jako byly přenosy či záznamy operních představení v televizi. Právě do této oblasti otiskl náš činorodý krajan svou nejcennější stopu.
Kukal Quartet hraje ve Znojmě a také v Bratislavě
Znojemská Beseda je příspěvkovou organizací Města Znojma, která zajišťuje místní kulturní a společenské akce. Jednou z blízkých akcí v pořadatelství organizace je koncert smyčcového kvarteta Kukal Quartet ve znojemské kapli sv. Václava 1. srpna od dvaceti hodin. Koná se jako součást projektu Rok české hudby. Na programu koncertu je Meditace na staročeský chorál Svatý…
Studenti medicíny v benefici pro pacienty s amyotrofickou laterální sklerózou
Evropský orchestr a sbor studentů medicíny je mezinárodní benefiční projekt s více než třicetiletou tradicí, který sdružuje studenty medicíny a mladé lékaře z celé Evropy napříč různými medicínskými obory. Vybraní účastníci sestaví více než stočlenný symfonický orchestr a smíšený pěvecký sbor a pod vedením profesionálních dirigentů nacvičí během intenzivního soustředění hudební program. Ten mohou posluchači následně…
Národní dechový orchestr v Litomyšli. Žáci ZUŠ vystoupí před Shakespearovým Hamletem
V pátek 26. července se v Litomyšli uskuteční jednodenní divadelní akce zaměřená na osobnost dramatika Williama Shakespeara. Vedle představení Hamleta z repertoáru Letních shakespearovských slavností pořadatelé akci uvedou koncertem mladých talentů českých základních uměleckých škol. Ve spolupráci s festivalem ZUŠ Open do Litomyšle s převážně smetanovským programem zavítá Národní dechový orchestr. Nabídne i premiéry skladeb Jiřího…
Martina Janková veze do Lublaně Janáčka a Martinů
Hostem dvaasedmdesátého Lublaňského festivalu bude i česko-švýcarská sopranistka Martina Janková. Pro svůj recitál, který se uskuteční 26. července od osmi hodin večer v kostele Križevniška, si vybrala ryze český písňový program. Jejím klavírním partnerem bude Christoph Berner. Ve dvacátém století sehrála lidová hudba důležitou roli při hledání nových kompozičních řešení. Skladatele k lidové…
Semifinále Mezinárodní violové soutěže Oskara Nedbala bez české účasti
Ve dnech 3. až 6. října se na Pražské konzervatoři uskuteční Mezinárodní violová soutěž Oskara Nedbala. Její první kolo se konalo již v první polovině července. Porota v čele s dánským houslistou a violistou Timem Frederiksenem na základě videonahrávek vybrala patnáct semifinalistů z Evropy, Asie i USA. Žádný český zástupce se do užšího výběru neprobojoval. Na…
Tradice Javornických smyčců pokračuje
Za příspěvek k Roku české hudby lze snadno považovat dvojici koncertů uskupení Javornické smyčce, jehož domovskou scénou je obec Javorník nad Veličkou. S přispěním Nadace život umělce a Nadace Leoše Janáčka ve zmíněné obci a také v Nové Lhotě v Jihomoravském kraji zazní především Janáčkova Idylla pro smyčce. Koncertním mistrem souboru je Jiří Pospíchal. Na programu…
Celosvětový rozměr české hudby v druhé polovině roku
Letošní oslavy české hudby a hudebnosti vkročily s příchodem letních prázdnin do své druhé poloviny. Jedním ze základních cílů Roku české hudby 2024 je prezentace české hudební kultury v zahraničí. Na naplnění této vize se během celého roku podílejí jak velké kulturní instituce, tak samotní současní skladatelé či interpreti. Koncerty a představení v Evropě i v zámoří…
Martinů v souvislostech (16)
Mirandolina, Goldoniho Paní hostinská
„Vůbec se nelze divit, že se v Nice manželům Martinů, zejména po letech strávených v New Yorku, tak líbilo.“
„Martinů nemohl najít libretistu, a tak si nakonec do libreta zpracoval původní italský text zcela sám.“
„Konverzační opeře dal jasné formální rozvržení a naplnil ji svižnou neoklasickou hudbou s vtipnými i ironickými odkazy.“
V květnu 1959, jen tři měsíce před tím, než ve Švýcarsku zemřel Bohuslav Martinů, měla v pražském Smetanově divadle premiéru jeho Mirandolina, komická opera o třech dějstvích s námětem hry La Locandiera od Carla Goldoniho. Komponoval ji v Nice na francouzské Riviéře v první polovině padesátých let a dokončil ji tam před sedmdesáti lety, na začátku července roku 1954.
ČRo D-dur: Pocta Josefu Sukovi i Rafaelu Kubelíkovi
„V úterý ve 20:12 si nenechte ujít nejrozsáhlejší Symfonii č. 8 c moll Antona Brucknera z nové nahrávky Andrise Nelsonse.“
„V pátek v 14:32 začíná Beethovenova ‚Eroica‘ s Herbertem von Karajanem z jeho prvního kompletu s Berlínskými filharmoniky z počátku 60. let.“
„Víkendová dopoledne budou na prahu léta patřit populárním kusům české hudby pod názvem České písně a tance.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to nepřetržitě. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah prostor dokonce pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je synonymem pro „samou hudbu“, pravidelně proto nahlížíme do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 1. do 7. července?
Doležalovo kvarteto nabídne sporadického Beethovena na úvod svého cyklu
Qu@rtet+ je pražský festival komorní hudby spočívající ve spojení Doležalova kvarteta s dalšími českými i světovými hudebníky. Zahrnuje celkem čtyři koncerty konající se jak na tradičních, tak i méně běžných místech v Praze. Letošní čtvrtý ročník festivalu Qu@rtet+ je zároveň věnován Roku české hudby a výročí dvaceti let od předání jména současné generaci. Mimo jiné…
Novoměstská filharmonie na turné. S Matyášem Novákem zavítá do severočeských Teplic
Jarní celorepublikové Novoměstské filharmonie z Nového města nad Metují ve svém závěru zavítá do teplického Krušnohorského divadla. 29. června tam Zazní Rapsodie v modrém George Gershwina, hudba z Bernsteinova muzikálu West Side Story i část Jazzové suity Bohuslava Martinů. Speciálním hostem je mladý klavírní virtuos Matyáš Novák. Diriguje Tomáš Korbel. Diváci se spolu s Novoměstskou…
Příběh Martinů a Kaprálové inspiruje nový počin spolku Victoria Ensemble
Spolek Victoria Ensemble pro Rok české hudby 2024 připravil projekt, vzpomínající dvě zásadní osobnosti české hudby 20. století – Vítězslavu Kaprálovou a Bohuslava Martinů. Diváci v Synagoze na pražské Palmovce budou mít možnost 26. června slyšet jejich písňovou a klavírní tvorbu známější i zřídka provozovanou, provázenou scénickým čtením. Prologem večera je premiéra písňového duetu…
Vybroušená Komorní filharmonie Pardubice s violoncellistou Jiřím Bártou na Janáčkově festivalu
„Po dlouhých letech se letos objevil na festivalové mapě Nový Jičín.“
„Jiří Bárta měl výborný den.“
„Česká suita zazněla sice přesně v detailech, uměřeně a v dokonalé souhře celého tělesa, ale ne vždy s potřebnou dvořákovskou spontánností, jiskrou a vnitřním nábojem.“
Dva špičkové komorní orchestry hostil v minulých dnech Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka. Jak známo, festival musí a ještě několik let bude muset s koncertními prostorami improvizovat. Ostravský Dům kultury je v rekonstrukci a stavba nového sálu pro filharmonii a festival je teprve na samém začátku. I když se snad slibně rozjíždí… Proto se například koncert orchestru Sinfonia Varsovia uskutečnil v Kulturním domě v Porubě (19. června) a o den později se Komorní filharmonie Pardubice (20. června) představila posluchačům v Novém Jičíně.
Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava 2024
Potřetí se Fakulta umění Ostravské univerzity stane v pěti červnových dnech počínaje pondělím 24. června dějištěm Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava. Ta je určena studentům, pedagogům i široké hudební veřejnosti. Studijní program doplní dva koncerty lektorů a účastníků, které budou volně přístupné všem zájemcům. Hlavním posláním Mezinárodní letní akademie hudby Ostrava je setkávání…
Brilantní cello a umění komunikace. Jiří Bárta s Komorní filharmonií Pardubice
„Se skladbami, které zkomponoval Bohuslav Martinů pro menší tělesa, si pardubičtí filharmonici dobře rozumějí.“
„Na Jiřím Bártovi by člověk marně hledal stopy únavy, i když jen pár dnů jej dělilo od letošního ročníku jeho kutnohorského festivalu.“
„Nestává se často, aby sólista před svým vystoupením vyprávěl posluchačům nějakou příhodu.“
Na závěr své 55. sezony přizvala Komorní filharmonie Pardubice jako sólistu violoncellistu Jiřího Bártu. Ten svým přednesem Koncertu C dur Josepha Haydna dokonale naplnil předem ohlášený název večera Brilantní cello. Další části programu, v němž zazněla díla Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka, byly věnovány Roku české hudby. Za zaznamenání stojí, jak skvěle dokáže Jiří Bárta komunikovat s publikem.
Kühnův dětský sbor završí sezonu. Natřikrát v Rudolfinu
Největší český pěvecký sbor, totiž Kühnův dětský sbor, čekají závěrečné koncerty koncerty sezóny 2023/2024. Jednotlivým oddělením sboru bude po celý den 23. června vyhrazena Dvořákova síň pražského Rudolfina a uskuteční se celkem tři koncerty, první v jedenáct hodin dopoledne, druhý od tří hodin odpoledne a poslední pak od půl osmé večer. Na koncertu…
Skvěle promyšlený i živoucí konec třicáté sezony Prague Phiharmonia
„Za tvorbou tohoto programu nepochybně stojí člověk, který dobře rozumí koncertní praxi.“
„Klavírista pak navzdory své drobné postavě rozezněl nástroj až riskantně mohutným tónem.“
„Druhá věta byla hrána vzdušně, svižně, se hřejivými vlnami v melodiích smyčců, žádná klempererovská rozpínavost.“
Orchestr Prague Philharmonia v sobotu 15. června uzavřel svou jubilejní 30. sezonu koncertem v pražském Rudolfinu. Poutavý program obsahoval díla Bohuslava Martinů, Franze Liszta, Vítězslavy Kaprálové a Ludwiga van Beethovena. Šéfdirigent Emmanuel Villaume a sólista George Li svou vitalitou a snahou zprostředkovali svěží umělecký zážitek.