pátek, 30 září 2022 14:33

Inaugurační koncert Petra Popelky u SOČRu s houslistou Zimmermannem

Autor:

Petr Popelka zahájí své působení v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu monumentální symfonickou básní Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga a Houslovým koncertem Johannesa Brahmse. Sólový part v něm zahraje Frank Peter Zimmermann. Koncert se bude konat v pondělí 3. října od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur 5. října od 20 hodin.

 

300

 

S novou sezónou přichází do čela orchestru nová krev. S Petrem Popelkou jste se už mnozí na koncertech potkali, takže víte o jeho někdejším působení ve Staatskapelle Dresden, kde byl 9 let zástupcem sólokontrabasisty, a také o jeho raketovém startu mezi vyhledávané dirigenty, který byl o to působivější, že se odehrával v době neblaze stojatých vod v čase pandemie,“ připomíná SOČR.

Společná historie SOČRu a Popelky jako šéfdirigenta se začíná psát právě od sezóny 2022/23. Ke spolupráci na svém inauguračním koncertu přizval Popelka jednoho z nejlepších instrumentalistů současnosti, Franka Petera Zimmermanna. Německý houslista, který vystupuje s orchestry, jako jsou Berlínští či Vídeňští filharmonikové, zahraje na nástroj z dílny legendárního Antonia Stradivariho Houslový koncert D dur německého romantika Johannesa Brahmse.

Koncert vznikl v roce 1878 během měsíců, které Brahms trávil v Pörtschachu, na břehu Wörthersee. V německé hudbě je toto dílo řazeno do čtveřice nejlepších houslových koncertů vedle Beethovenova, Mendelssohnova a Bruchova. Skladba věnovaná jednomu z nejuznávanějších houslistů své doby, Brahmsovu blízkému příteli Josephu Joachimovi, se v časech premiéry dočkala od některých renomovaných umělců označení „nehratelná“ či „napsaná proti houslím“. „Ano, je pravdou, že Brahms nezkomponoval konvenční virtuózní dílo paganiniovského typu, leč hleděl ve svých uměleckých cílech dál a výše. Sólistovo umění chtěl nechat vyniknout především z muzikální stránky – a v pojetí Petra Popelky a Franka Petera Zimmermanna se jistě máme nač těšit,“ věří vedení orchestru.

 

301

 

Vrcholem večera bude monumentální symfonická báseň Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga, jednoho z nejvlivnějších skladatelů v hudbě dvacátého století, jehož metodu zvanou dodekafonie rozpracovali nejen jeho žáci, ale také poválečná avantgarda. Zůstává do jisté míry paradoxem, že z odkazu tohoto revolucionáře a hudebního objevitele se dnes o něco víc hraje hudba ukotvená ještě v estetice pozdního romantismu. To je i případ Pelléase a Mélisandy podle stejnojmenné hry belgického symbolisty Maurice Maeterlincka. Vídeňskou premiéru dirigoval v roce 1905 sám autor, později dílo osobně představil také pražskému publiku.

 

006

 

Foto: Vojtěch Brtnický, Fb F. P. Zimmermanna

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.