„Poslouchejte přímý přenos Živě ze Studia 1, tentokrát se souborem Clarinet Factory.“ „Na programu jsou tradičně dva záznamy koncertů z nabídky Eurorádia. Nejprve koncert královského orchestru Concertgebouw.“ „Víkendová dopoledne budou patřit Petru Iljiči Čajkovskému, od jehož úmrtí 6. listopadu uplyne 130 let.“ Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7,…
AudioPlus | Vojtěch Stříteský: Diváci by neměli ani sekundu váhat, ale na Písně z Gurre přijít
Písně z Gurre Arnolda Schönberga figurující v červnovém programu Smetanovy Litomyšle 2023, gigantické vokálně-instrumentální dílo ve zvukově opulentním zhudebnění, ztělesňují zlom věků, vrchol Belle Époque, definitivní závěr pozdního hudebního romantismu a loučení s epochou. Autora nereprezentují typicky, protože se do dějin hudby zapsal nakonec zcela jinak, jako novátor. Na poslech Schönbergovy novější hudby jsou podle uměleckého ředitele festivalu Vojtěcha…
Alinde Quintet v dubnu na soutěži Carla Nielsena v Kodani
Dechový soubor Alinde Quintet se přes vysokou konkurenci probojoval do Mezinárodní soutěže komorní hudby Carla Nielsena (Carl Nielsen International Chamber Music Competition). Odborná porota vybrala celkem deset dechových souborů, které budou mít možnost se této prestižní soutěže zúčastnit. Současnými členy souboru jsou flétnistka Anna Talácková, hobojistka Barbora Trnčíková, klarinetista David…
Rok 2022 festivalů klasické hudby a výhled na letošek
Asociace hudebních festivalů České republiky se ohlíží za uplynulým rokem a přináší souhrnné statistiky kulturních akcí, které uspořádali její členové. Instituce reprezentuje patnáct významných českých festivalů klasické hudby, které svým programem rozeznívají území celé České republiky a termínem konání naplňují kalendář celého roku, například mezinárodní hudební festivaly Pražské jaro, Dvořákova Praha, Smetanova…
Náměsíčný Pierot, omamná zář měsíce a tísnivost prázdnoty
„Výsledek, i když hodně menšinový, je ovšem skvělý. Sezóna spolku Lieder Company přináší vyprecizované sondy do historie, přesné sestavy.“
„Jestliže je v Pierrotu lunaire melodická linka rozkolísaná v široké amplitudě kdesi mezi zpěvem a řečí, Vojtěch Šembera zvolil opak, ještě výlučnější.“
„Výsledná expresivita Schönbergova Pierrota lunaire, atakující adresáta, není plodem poetismu, ani dadaismu, ale osobitě bizarního vidění světa.“
Na den přesně po sto deseti letech od premiéry zaznělo v Praze v neděli dílo, které tehdy posunulo hudební dějiny podobně zásadně jako o rok později Stravinského Svěcení jara. Pierrot lunaire Arnolda Schönberga sice nevyvolal takový skandál, ale dodnes zůstává milníkem, u kterého se otevřela cesta pro abstraktní moderní hudbu, rezignující na libost a emoce. O vzácné připomenutí tohoto bizarního melodramu či vokálního cyklu se zasloužil spolek Lieder Company se zpěvačkou Irenou Troupovou.
Inaugurační koncert Petra Popelky u SOČRu s houslistou Zimmermannem
Petr Popelka zahájí své působení v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu monumentální symfonickou básní Pelléas a Mélisanda od Arnolda Schönberga a Houslovým koncertem Johannesa Brahmse. Sólový part v něm zahraje Frank Peter Zimmermann. Koncert se bude konat v pondělí 3. října od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam…
Klasika v souvislostech (40)
Rodina Bendů. Češi v Berlíně
„Charles Burney ve svém často citovaném hudebním cestopisu styl Františka Bendy popsal jako jeho vlastní, vytvořený podle vzoru, který by měl studovat každý instrumentalista, totiž podle zpěvu.“
„V roce 1774 přišel zlom. Jiří Antonín Benda se seznámil s melodramem Pygmalion s textem od Jeana-Jacquese Rousseaua a s hudbou Antona Schweitzera.“
„Médea je téma samo o sobě silné, hrůzné. I ve výrazně idyličtější podobě, kterou mu nutně dodává hudba ze sedmdesátých let osmnáctého století, vyznívá dostatečně naléhavě, psychologicky vyhroceně, osudově.“
Češi ve Vídni, to je poslední dobou v tuzemském hudebním životě časté slovní spojení. Nebyli však sami. Češi byli také ve větším počtu přítomni v Mannheimu a v dalších městech dnešního Německa. Včetně Berlína a Postupimi, kde vynikla rodina Bendů. Jeden z jejích příslušníků, Jiří Antonín, jehož komickou operu či singspiel Vesnický trh zpřítomnila letos o prázdninách v Praze a ve Valticích Musica florea, je zajímavým autorem…
Mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic zve na letní projekty
Letošní mezinárodní festival současného umění s duchovním zaměřením Forfest Czech Republic začal v únoru a zve na další koncerty v průběhu léta. Pořádá ho Umělecká iniciativa a koná se už potřiadvacáté. Nejbližším koncertem je čtvrteční program v chrámu svatého Mořice v Kroměříži s tématem „Soudobá česká duchovní hudba“. Od 20 hodin tam vystoupí brněnský komorní sbor Ensemble Versus…
První koncertní sezóna Lieder Company 2022 od května do prosince
Spolek Lieder Company, který vznikl v loňském roce s úmyslem představovat (nejen) pražskému publiku písňovou tvorbu, zahájí svou první koncertní sezónu v neděli 8. května ve Velkém sále Novoměstské radnice na Praze 2 v 19:30 hodin. Řada sedmi různorodých a objevných koncertů se uzavře 11. prosince. Tři úvodní večery jsou věnovány Francii – částečně jsou…
Yuja Wang – sdělnost ve stínu efektu
„Yuju Wang vnímám jako klavíristku s touhou po bezprostředním zalíbení u širšího publika prostřednictvím hry na efekt.“ „Nejméně doma byla Wang v Beethovenově Sonátě Es dur.“ „Ligetiho etudy se jednoznačně řadí k vrcholům celého recitálu a přál bych si je od Yujy Wang slyšet i jako komplet na nahrávce.“ V sezoně 2020/2021 uvedl Český spolek pro…
Yuja Wang završí recitálem rezidenci u České filharmonie
V sólovém recitálu Českého spolku pro komorní hudbu se v neděli 24. dubna představí Yuja Wang – americká klavíristka čínského původu a rezidenční umělkyně České filharmonie ve 126. sezoně. Zahraje díla Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schönberga, Györgye Ligetiho, Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, Isaaca Albénize a Nikolaje Kapustina. Koncert se koná ve Dvořákově síni Rudolfina od 17.30 hodin. Program…
Musica non grata v Německu s hudbou terezínských autorů
Opera Národního divadla v Praze přiveze hudbu terezínských autorů do Německého spolkového sněmu. Prostřednictvím projektu Musica non grata dostala příležitost připravit program vzpomínkového aktu konaného u příležitosti 77. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Akce se uskuteční 27. ledna pod kuratelou nové prezidentky Německého spolkového sněmu Bärbel Bas a tradičně se jí zúčastní nejvýznamnější…
A vesmír radostným výkřikem prohlásí: Já jsem!
Alexandr Skrjabin stopadesátiletý
„Kvůli exotičnosti Skrjabinových úvah a hlavně kvůli jejich zkratkovitému výkladu se stalo pravidlem jeho myšlenky redukovat na výplod duševně nemocného megalomana, případně v nich vidět projev dekadence přelomu století.“
„Interpreti o Skrjabinově myšlenkovém systému nevědí téměř nic, popřípadě se jeho zralá díla dokonce bojí nastudovat, jelikož v jejich nezvyklých harmoniích hledají názvuky domnělé náklonnosti k temným silám.“
„Skrjabin byl přesvědčen, že hudba je síla schopná měnit hmotný svět.“
Právě dnes, ve čtvrtek 6. ledna, si připomínáme 150 let od narození Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, skladatele, který bývá řazen občas mezi tvůrce skomírajícího pozdního romantismu a občas mezi vizionáře, kteří předběhli dobu a inspirovali další generace skladatelů.
Očekávání splnilo jen Očekávání. Snad.
„Interpretovat hudební grotesku vyžaduje zkušenost několika hudebních žánrů a tu zatím Rožeň nemá.“ „To, co vytvořila režijní koncepce Barbory Horákové Joly na jevišti, nebyla ani groteska. Její režijní koncepce se dá nazvat jedním slovem – binec.“ „Jde o velmi těžkou roli, kde během celé půlhodiny prakticky není jediné místo, kdy by si…
Dagmar Pecková: Hříchy u člověka existují, co je na Zemi
„Od Brechta jsme na takové věci zvyklí, on vždycky pojímal vážná témata podobným způsobem.“ „Vždycky je jednodušší si přípravu nějaké inscenace udělat jednodušší tím, že se lidé, kteří na ní pracují, mají rádi.“ „Takže jsem poděkovala za role tetiček a babiček a řekla jsem si, že tímto způsobem pokračovat nemíním. Začala jsem…
Listopadové premiéry jednoaktovek Schönberga a Weilla ve Státní opeře
Diváci Státní opery mohou zhlédnout operní jednoaktovky Očekávání Arnolda Schönberga a Sedm smrtelných hříchů Kurta Weilla. Představí je ve svém zpracování režisérka Barbora Horáková Joly. Hudebního nastudování se ujal Jiří Rožeň. Premiéra obou děl v jednom večeru je plánovaná na 26. listopadu. V Sedmi smrtelných hříších se objeví také mezzosopranistka Dagmar Pecková, která…
Klasika v souvislostech (32)
Alexander Zemlinsky mezi epochami a kulturami
„Zemlinsky vedl šestnáct let operní soubor Nového německého divadla, ve dvojjazyčném městě významný protějšek českého Národního divadla.“
„Ve Wagnerově odkazu zdůrazňoval jeho jedinečnost a novátorství, nikoli manifestaci velkoněmeckých idejí.“
„Patřil svého času, podobně jako Gustav Klimt nebo Max Burckhard, mezi ctitele vídeňské krásky Almy Schindlerové, která se však provdala za Gustava Mahlera.“
Na domě s číslem popisným 1043 v Havlíčkově ulici, naproti Masarykovu nádraží, nenápadná pamětní deska oznamuje, že tam v letech 1911 až 1927, tedy po celých šestnáct let svého pražského působení, bydlel skladatel a dirigent Alexander Zemlinsky. Byl šéfem operního souboru Nového německého divadla, což je dnes budova Státní opery. Jeho život se pak uzavřel za války v americkém exilu, když mu bylo jedenasedmdesát. Narodil se před 150 lety, 14. října 1871 ve Vídni.
Zemlinsky–Schönberg–Berg ve Státní opeře
„Sestavit celý zhruba sedmdesátiminutový program jen z hudby pozdního romantismu a expresionismu se může jevit poměrně riskantní. V tomto případě si však troufnu říct, že se risk vyplatil.“ „Pokud některé pěvkyně tvrdí, že po ránu nepodávají dobrý výkon, o Štěpánce Pučálkové to rozhodně neplatí.“ „Velmi rád bych vyzdvihnul a pogratuloval všem interpretům ke skvělému výkonu,…
Komorní koncert s duchovním rozměrem
„Schönbergův Smyčcový kvartet č. 2 byl na svou dobu velmi netradiční už tím, že se v něm ve třetí a čtvrté větě ke čtyřem smyčcovým nástrojům přidává zpěv.“ „Markéta Cukrová si posluchače podmanila barvou svého hlasu ve vysokých i nízkých polohách.“ „Nadšené bylo nejen publikum, ale s radostí a zápalem hráli i samotní interpreti.“ Šestý koncert…
Robert Jindra zahájí v Košicích Berliozem, Fibichem a Rottem
Nové hudební podněty chystá pro svůj orchestr nový šéfdirigent Státní filharmonie Košice Robert Jindra. Zahajovací koncert 53. koncertní sezóny nabídne divákům lyrické scény Smrt Kleopatry Hectora Berlioze, které zazpívá Jolana Fogašová, a pak méně hrané kusy, předehru k opeře Pád Arcuna Zdeňka Fibicha a Symfonii E dur Hanse Rotta. Koncert se koná ve…
Balet NdB v září připomene choreografa Pavla Šmoka
Je to už pět let, co odešla česká choreografická legenda Pavel Šmok. Proto se Balet Národního divadla Brno rozhodl věnovat zářijový premiérový večer právě jemu. Baletní představení s názvem Stabat Mater slibuje dlouho doznívající vizuální a emocionální prožitek. Premiéra se uskuteční v pátek 3. září od 19 hodin v Mahenově divadle a další představení se…
Jedenáct operních premiér pražského Národního divadla
„Čtyřletý cyklus Musica non grata pokračuje na podzim třídenním festivalem věnovaným Alexanderu Zemlinskému.“ „Režie Káti Kabanové a Plamenů se ujme Calixto Bieito, jedna z nejsledovanějších osobností světové operní scény.“ „Novým sólistou Národního divadla se stává tenorista Petr Nekoranec.“ Opera pražského Národního divadla, hrající v historické budově, ve Stavovském divadle a ve Státní opeře, má…
Liederabend 21. století. Emily D’Angelo na Novoměstské radnici
„Emily D’Angelo pôsobila nesmierne prirodzene, občas nevtieravo prešla do hereckej akcie, párkrát program nenútene okomentovala.“ „Sólistka sa pražskému publiku odprezentovala ako majiteľka zvučného, plného hlasu.“ „Veľmi nevšednú, melancholickú atmosféru sprostredkovala Emily D’Angelo v piesni Penelope od svojej pedagogičky Cecilie Livingstone.“ Spolek přátel hudebních talentů uviedol vo štvrtok 24. 6. mladú kanadsko-taliansku…
Tereza Dubsky: Musica non grata nám roste pod rukama
„Mluví se o tom relativně málo, Praha však byla opravdu ‚hotspotem‘ celé evropské kultury.“ „Pojem entartete Kunst, tedy zvrhlé umění, není ničím jiným než politickou perzekucí těch, kteří se ‚nehodili‘.“ „Zařadit takové množství méně hraných oper bychom si bez finanční podpory, která je s tímto projektem spojená, nemohli dovolit.“ Projekt Národního divadla…
Národní divadlo představilo novou sezónu a znovu hraje ve všech svých budovách
Pražské Národní divadlo odkrylo program divadelní sezóny 2021/2022. Dramaturgický plán je částečně sestaven z premiér, které soubory neuvedly z důvodu pandemie v uplynulém období. „Vstříc nadcházející sezóně hledí i operní soubory s velkým očekáváním. Očekáváním, které během dlouhých, temných měsíců pandemie stále více rostlo. Je nám proto nesmírným potěšením vás, snad s trochou pýchy, pozvat na…
Klasika v souvislostech (22)
Světoběžník Martinů v New Yorku
„Nic to však nebylo proti dlouhým měsícům, které strávili na útěku z Paříže.“
„On vůbec Martinů prchal z New Yorku na venkov, jak to šlo.“
„V New Yorku Martinů zůstal do roku 1953, pak se tam z Evropy vrátil ještě v roce 1956. Napsal tam řadu svých nejlepších i nejpamátnějších děl.“
Světoběžníkem nebyl Bohuslav Martinů dobrovolně, ale úplně nedobrovolně se jím nestal. Do Paříže odešel v roce 1923 z vlastního rozhodnutí. Za hudbou, za podněty, s touhou po rozšíření obzorů, která se mu bohatě naplnila. Když se po druhé světové válce, během čtrnácti let života, které mu zbyly, nedokázal vrátit do vlasti, byl už pasivním účastníkem událostí…
Festival Printemps des Arts de Monte-Carlo přivítá Zemlinského kvarteto a Ivo Kahánka
Mezinárodní hudební Festival Printemps des Arts v Monte Carlu obohatí vystoupení předních českých umělců. Zemlinského kvarteto na hudební přehlídce vystoupí 28. března s hosty – violoncellistou Michalem Kaňkou a violistou Josefem Klusoněm, aby společně zahráli Schönbergův smyčcový sextet Verklärte Nacht (Zjasněná noc) inspirovaný básní Richarda Demela. Dále kvarteto s rakouskou sopranistkou Annou Marií Pammer přednese Druhý…
Tomáš Hanus: Nabízet lidem krásu, která pomáhá žít
„Dobrá hudba, která může člověka obohatit, obejmout i pozdvihnout, je upgradovaným zázrakem.“ „Chceme být jedním z nejdůležitějších tahounů nového začátku ve společnosti, po stránce umělecké i lidské.“ „Vždyť i současná krize ukazuje, jak jsme všichni na jedné lodi a jak by bylo skvělé držet při sobě.“ Už několik let je hudebním ředitelem Velšské národní opery,…
Devět premiér a koncerty v Brně
Odložené i nové premiéry a kratší prázdniny, to je bilance nadcházející sezóny operního souboru v Národním divadle Brno. Tematickým pojítkem bude většinou vztahový troj- či víceúhelník. První titul už byl uveden – Zámečníkův Ferda Mravenec. Dalšími budou Janáčkův Osud, který exkluzivně pro Janáčkovo divadlo chystá legendární režisér Robert Carsen, a pak mladší verze Řeckých pašijí Bohuslava Martinů, obě…
Sympatičtí bratři Hozovi
„Závěrečné amen ve druhé z písní proniklo snad až do morku kostí.“ „Pokoušet se tuto emoci popsat by bylo naprosto zbytečné, tohle se dá jedině zažít.“ „Při interpretaci tohoto cyklu se oba bratři poctivě prostřídali a opět jsme měli možnost obdivovat jejich talent.“ Na třetí srpnové sobotní odpoledne uspořádalo Národní divadlo Brno…