středa, 15 únor 2023 16:12

Zemlinského komedie Šaty dělají člověka po 101 letech ve Státní opeře

Autor:

V pátek 24. a v neděli 26. února se v pražské Státní opeře uskuteční premiéry nového nastudování opery Šaty dělají člověka od Alexandra Zemlinského. Režie tohoto titulu na pomezí komedie a alegorické pohádky se ujala nizozemská režisérka Jetske Mijnssen, hudebního nastudování litevská dirigentka Giedrė Šlekytė. V titulních rolích se představí americký tenorista Joseph Dennis, který je sólistou Semperovy opery v Drážďanech, a sopranistka Jana Sibera, sólistka Opery Národního divadla. Inscenace je součástí cyklu Musica non grata, který připomíná tvorbu skladatelů první poloviny 20. století pronásledovaných nacistickým režimem. Do konce letošní sezóny je plánováno šest repríz.

 

2023-StO-Saty-delaji-cloveka-01

 

„Zemlinského hudba připomíná ohňostroj: je úžasně barevná a plná energie. A co mně osobně velmi imponuje, je půvab jednotlivých postav, velmi dobře vykreslených jak co do výběru hlasových oborů, tak temp,“ přibližuje hudební stránku opery dirigentka Giedrė Šlekytė. Laureátka dirigentských soutěží v Kodani a na Kypru a držitelka nominací na Salzburg Festival Young Conductors Award 2015 a International Opera Award 2018 v kategorii „Objev roku“ má za sebou spolupráce s Bavorskou a Berlínskou státní operou či nedávný debut v Semperově opeře v Drážďanech.

 

2023-StO-Saty-delaji-cloveka-02

 

Příběh na libreto Lea Felda podle novely švýcarského spisovatele Gottfrieda Kellera Lidé seldwylští je tematicky aktuální. „Opera Šaty dělají člověka přivádí na jeviště úžasnou a zároveň velmi podivnou směsici charakterů. Každá z postav věří, že svazek s tajemným hrabětem jí přinese šťastnější život, žádná však vlastně netuší, co může tímto spojením získat. Kolik z nás následuje někoho, kdo pro nás nemůže vůbec nic udělat, a my přesto věříme, že se nám to vyplatí?“ uvádí režisérka Jetske Mijnssen.

 

2023-StO-Saty-delaji-cloveka-03

 

Mezinárodní inscenační tým, který z velké části na scéně Státní opery debutuje, doplňuje rakouský scénograf Herbert Murauer, jenž pravidelně spolupracuje s Královskou operou Covent Garden v Londýně, Bavorskou státní operou, Losangeleskou operou nebo operním festivalem v Glyndebourne. Kostýmy a scéna vychází z dílny Juliae Berndt, jež společně s režisérkou Jetske Mijnssen v minulosti vytvořila několik působivých produkcí v předních evropských operních domech. V dalších rolích se představí převážně mladý tým složený z hostů i sólistů Národního divadla, a to Markus Butter, Daniel Matoušek, Michal Marhold, Jan M. Hájek, Philippe Castagner, Stanislava Jirků, Sylva Čmugrová nebo Pavel Švingr.

 

2023-StO-Saty-delaji-cloveka-04

 

Opera Šaty dělají člověka měla svou premiéru ve vídeňské Volksoper v roce 1910, Zemlinsky ji však na počátku dvacátých let přepracoval a na pozici šéfa opery Nového německého divadla druhou verzi premiéroval v Praze 20. dubna 1922. Nové nastudování bude teprve druhým uvedením tohoto titulu na jevišti Státní opery. Alexander Zemlinsky je však jednou z významných postav spojených s historií tohoto operního domu. V Praze působil v letech 1911 až 1927 a za tu dobu z metropole vytvořil jedno z nejvýznamnějších operních center Evropy. Zároveň tam zkomponoval opery Florentinská tragédie, Trpaslík a svou Lyrickou symfonii, která zazněla v Praze dokonce ve světové premiéře.

 

Foto: ze zkoušky - Serghei Gherciu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.