pondělí, 23 březen 2020 14:06

Řecké pašije v Brně prozatím bez data premiéry

Autor:

Řecké pašije Bohuslava Martinů, ohlášené jako další nejbližší operní premiéra, soubor Národního divadla Brno v minulých dnech ještě částečně zkoušel. Projekt, za nímž stojí režisér Jiří Heřman a dirigent Tomáš Netopil, je však prozatím bez konkrétního data. Vzhledem k současným celostátním opatřením majícím zamezit šíření pandemie koronaviru není plánovaný 9. duben reálný.

 

5

 

Existují různé scénáře pro řešení zbytku sezóny, na řadu přijdou zřejmě ty pesimistické, potvrdilo vedení divadla portálu KlasikaPlus.cz. Ostatně i vládní úředníci naznačují, že po případném budoucím zmírnění nouzového stavu a souvisejících opatření zůstane pro delší dobu ještě platný zákaz konání kulturních akcí, protože se na nich scházívá velký počet lidí.

Před několika dny jsme ještě stihli zrealizovat technickou zkoušku na Řecké pašije, informoval na sociálních sítích soubor Janáčkovy opery spolu s fotografiemi. Uvedl také, že se v Janáčkově divadle zkoušel světelný design budoucí inscenace. Snažíme se dotáhnout ji tak, aby – až to bude možné – jste si ji mohli přijít užít, stojí na facebooku.

 

7

 

Druhou verzi Řeckých pašijí, která měla posmrtnou světovou premiéru v Curyšské opeře v roce 1961, chystají v Brně pěvci Harold Meers, Pavla Vykopalová, Jan Šťáva, David Szendiuch, Ondřej Koplík, Roman Hoza, Tadeáš Hoza, Tereza Kyzlinková a další.

 

6

 

4

 

9

 

1

 

Foto: FB Národní divadlo Brno, Janáčkova opera

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.