středa, 16 říjen 2019 10:30

Dvanáctá Rusalka v Národním divadle moravskoslezském

Autor:

Národní divadlo moravskoslezské uvede ve čtvrtek 17. října v půl sedmé v Divadle Antonína Dvořáka svoji první premiéru v této sezóně - celosvětově jednu nejslavnějších a nejhranějších českých oper, Rusalku. Nová verze režiséra Radovana Lipuse je už dvanáctým režijním nastudováním slavného díla na jevišti NDM.

 

5

 

„Rusalka byla jasnou volbou pro naši 101. sezónu. Zazněla totiž v první sezóně existence Národního divadla moravskoslezského (1919/1920) a my se v naší 101. sezóně vracíme nejen k ní, ale v opeře také k Maškarnímu plesu Giuseppa Verdiho,“ připomněl jednu z dramaturgických linek divadla ředitel Jiří Nekvasil. Novinkou, kterou inicioval právě Nekvasil, je pro tuto sezónu spolupráce s Galerií výtvarného umění v Ostravě - pro vizuály premiérových operních inscenací vybírá divadlo spolu s galerií tematicky vhodné výtvarné dílo z jejích sbírek.

 

1

 

Lyrickou pohádku o třech dějstvích Antonína Dvořáka na básnické libreto Jaroslava Kvapila nastudoval hudebně Jakub Klecker. V roli Rusalky budou alternovat tři sopranistky: sólistka opery NDM Veronika Holbová, čerstvá držitelka Thálie Kateřina Kněžíková (za roli v opeře B. Martinů Julietta aneb Snář v NDM) a lotyšská pěvkyně Laura Teivāne. V roli Prince se budou střídat italský tenorista Luciano Mastro a jeho domácí kolegové Richard Samek a Martin Šrejma. Vodníka ztvární basisté Martin Gurbaľ, František Zahradníček a Jan Šťáva. Ježibabou budou Anna Thun a Jana Sýkorová, Cizí kněžnou Zuzana Šveda, Anna Nitrová a Lucie Silkenová. Druhá premiéru divadlo uvede v sobotu 19. října opět od půl sedmé.

 

3

 

4

 

2

 

Foto: Archiv NDM

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.