Česko-německý festival s akcentem na akordeon
Nová hudba na druhou je mnohaletý volný koncertní cyklus prezentující soudobou českou a německou hudební tvorbu. Důraz je kladen zejména na originální tvorbu pro akordeon a komorní hudbu s účastí akordeonu, protože jedním z iniciátorů, propagátorů a interpretů tohoto již tradičního festivalu je akordeonový virtuos Ladislav Horák. Nejbližší program je připraven do plzeňské Staré synagogy na večerní hodiny neděle 20. října.

Jedenáctý ročník česko-německého hudebního festivalu Nová hudba na druhou se koná v intervalu od 20. října do 8. prosince. Přinese celkem šest koncertů. Nejbližší se koná 20. října v plzeňské synagoze, koncertní sál Konzervatoře Jana Deyla se rozrezonuje o tři dny později 23. října. Na německém území se festivalu ocitne letos prvně 4. listopadu v mnichovském Theater Schwere Reiter a v pasovském Museum Moderne Kunst se koncert uskuteční přesně o měsíc později 4. prosince. Tradiční místo českého akordeonu, totiž obec Dobřany, festival v sále místní ZUŠ přivítá 7. prosince a poslední koncert 8. prosince bude opět na německé straně hranice, v objektu Volksmusikakademie in Bayern v obci Freyung.
Na programu koncertů, které se všechny uskuteční ve večerních hodinách, jsou kompozice současných tvůrců jmény Michael Emanuel Bauer, Minas Borboudakis, Eduard Douša, Lukáš Hurník, Philipp Ortmeier a Pavel Trojan. Účinkuje Ladislav Horák (akordeon) a Pražské dechové trio ve složení Zdeněk Rys (hoboj), Milan Polák (klarinet), Lukáš Kořínek (fagot).
Foto: archiv souboru
Příspěvky redakce
- Liberecký Bohemia Cantat otevře pětici pěveckých ateliérů
- Sezónu 2026/27 Drážďanské filharmonie ozdobí Carmina Burana a Glagolská mše s Pražským filharmonickým sborem
- Jiří Bárta překračuje hranice hudebních stylů
- Foerstrovky stráví týden v Třešti. Vystoupí v místním kostele
- Ústav hudební vědy čeká reorganizace. Akademici kritizují postup vedení Filozofické fakulty Univerzity Karlovy
Více z této rubriky
- Liberecký Bohemia Cantat otevře pětici pěveckých ateliérů
- Sezónu 2026/27 Drážďanské filharmonie ozdobí Carmina Burana a Glagolská mše s Pražským filharmonickým sborem
- Jiří Bárta překračuje hranice hudebních stylů
- Foerstrovky stráví týden v Třešti. Vystoupí v místním kostele
- Zimní Třeboňská nocturna ve znamení zvučných jmen
- Festival Theatrum Kuks se ponese v duchu světla
- Kutnou Horou se rozezní akordeony
- Dirigentské kurzy v Ústí nad Labem vyvrcholí trojicí symfonických koncertů
- Festival Špilberk potěší milovníky klasiky, jazzu i hudby z herního světa
- Varhany jako hlas krajiny. Nový koncertní projekt pečuje o dědictví Libereckého kraje