Dětství jako inspirační zdroj umělce. Konference v Nelahozevsi nejen o Dvořákovi
Rodný dům Antonína Dvořáka v Nelahozevsi bude v pondělí 9. září hostit mezinárodní kulturně-historickou konferenci s názvem Dětství jako inspirační zdroj umělce. Akce zařazená do projektu Rok české hudby bude hledat odpovědi na otázky vlivu raných let umělce na jeho tvorbu s akcentem na dětství Antonína Dvořáka a na způsob, jakým formovalo jeho kompoziční odkaz. Celodenní konference nabídne několik přednášek i prohlídku místní expozice.
Nelahozeveský Rodný dům Antonína Dvořáka, který v červenci spustil zkušební provoz s novými expozicemi, bude 9. září dějištěm mezinárodní konference Dětství jako inspirační zdroj umělce. Ta se bude zabývat tématem vlivu dětských a mladistvých let na kompoziční umění skladatele Antonína Dvořáka. Účastníkům budou představeny výsledky výzkumu, který provázel přípravy nové expozice ve Dvořákově rodném domě a odhalil mnoho nových souvislostí z Dvořákova dětství, jež měly vliv na jeho pozdější tvorbu. Dvořák byl v době svého vyrůstání v Nelahozevsi konfrontován s řadou významných historických a společenských momentů včetně plavby prvního parníku po Vltavě nebo výstavby železnice mezi Prahou a Drážďany. A nejen tyto zážitky spolu se silnou hudební tradicí v rodině formovaly Dvořákův umělecký vývoj.
Na jednodenní konferenci zazní několik odborných příspěvků. Tomáš Slavický z Národního muzea poreferuje o tom, jak se zvuková krajina Dvořákova dětství odráží v jeho pozdních skladbách. Ivana Círová Hacmacová a Barbora Števanka Kadlíčková představí kuchařku Terezie Liehmannové, první lásky Antonína Dvořáka, která přináší pohled na každodenní život a stravování ve druhé polovině 19. století. Prezentace Michaela Beckermana z New York University bude věnovaná skladbě Ukolébavka, B.188 z roku 1894 a jejímu významu v české hudbě. Veronika Vejvodová z Národního muzea přiblíží analýzu klavírního alba, které sestavil Antonín Liehmann pro svou dceru Terezii a které odráží hudební kulturu Zlonic v polovině 19. století a její vlivy na Dvořáka. Další zástupkyní Národního muzea bude Kateřina Viktorová, ta se zaměří pro změnu na Bedřicha Smetanu a jeho formativní léta v Havlíčkově Brodě.
Účastníky konference přivítá i Eleonore Kinsky ze společnosti Lobkowicz Collections, která Dvořákův rodný dům spravuje, a pohovoří o výzvách a příležitostech spojených s kurátorstvím nového muzea ve Dvořákově rodišti. Konferenci zakončí prohlídka zrekonstruovaného Dvořákova rodného domu osazeného novou interaktivní expozicí navozující Dvořákovo dětství. Konference bude možné účastnit se i online, registrace je otevřená do 8. září na e-mailové adrese petr.slouka@lobkowicz.cz, registrace pro osobní účast je již uzavřena.
Foto: iliustrační - Midjourney, Facebookový profil: Dvořákův rodný dům
Příspěvky redakce
- K České filharmonii přijede debutově Nathalie Stutzmann
- Moravská filharmonie Olomouc nejen s Robertem Kružíkem
- Může duše puknout jako zvon? Odpověď hledá Lieder Society
- Pavel Haas Quartet mezi Schubertiade a Wigmore Hall
- Hudební vzpomínka na moravské skladatele na JAMU