KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Koncert ve Slovenské filharmonii se světelnou projekcí english

Uskupení mladých hudebníků Ensemble Spectrum se v úterý 5. prosince představí ve Slovenské filharmonii. Těleso před deseti lety založil skladatel a dirigent Matej Sloboda. Jeho záměr přinášet veřejnosti nová díla a zážitky se tentokrát přetaví do slovenské premiéry díla současného dánského skladatele Hanse Abrahamsena Schnee, které zazní na Slovensku poprvé. Atmosféru koncertu v Malém sále Slovenské filharmonie umocní světelná projekce realizovaná posluchači bratislavské Vysoké školy výtvarných umění.

Schnee (Sníh) současného dánského skladatele Hanse Abrahamsena (*1952) je hudební dílo, které zrcadlí náladu zimy jako ročního období. Jedná se o instrumentální cyklus, který se stal pomyslnou klasikou 21. století. Skladba se skládá z deseti kánonů inspirovaných kánony J. S. Bacha a nabízí hodinu intimní a tajemné hudby. Abrahamsen říká: „Ve Schnee je jeden moment natažen tak daleko, jak je to jen možné. V určitém momentě se hudba vytratí. Zbývá jen vánek.

Ensemble Spectrum patří mezi nejvýraznější slovenské soubory specializující se na komorní hudbu 20. a 21. století. Z touhy uvádět méně známá a nová díla, jejichž zdolání často představuje mentální a technickou výzvu, se postupem let stalo poslání. Za deset let aktivit soubor nastudoval přes sto třicet různorodých děl současné slovenské i jiné tvorby, založil vydavatelství UBU Collection (utopická brána umění), pod kterým vydal tři z celkem pěti alb, založil Institut otázek pro současnou hudbu a ve světové premiéře uvedl přes šedesát nových děl. Patričné místo zaujímají i slovenské premiéry kompozic, jako je tomu v případě díla Schnee.

Foto: Martina Levásovská

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky