Úspěšné klavírní mládí v Ústí nad Labem a Praze. Nejvíce bodovali Adam Znamirovský a Denis Stefanov
Ve dnech 27. až 29. listopadu se v Ústí nad Labem konal sedmapadesátý ročník Mezinárodní klavírní soutěže Virtuosi per musica di pianoforte, o týden dříve se v Praze uskutečnila osmnáctá Mezinárodní soutěžní přehlídka laureátů klavírních soutěží Mladý klavír Pražské konzervatoře. V Ústí nad Labem se laureáty stali Teodor Vujanić, Laura Komárová, Marko Živković a Adam Znamirovský. V Praze uspěli Valentýna Ibriqui, Adéla Mužíková, Jaroslav Skalka, Viktor Sýpala a Denis Stefanov.
V roce 1968 se skupina nadšenců z Klubu přátel hudby a učitelů tehdejší Lidové školy umění v Ústí nad Labem rozhodla uspořádat soutěž pro mladé klavíristy do šestnácti let. Tak byly položeny základy dnešní Mezinárodní klavírní soutěži Virtuosi per musica di pianoforte ,která se v letošním roce uskutečnila již posedmapadesáté. Základní umělecká škola Ústí nad Labem ve spolupráci se Statutárním městem Ústí nad Labem a Ústeckým krajem letošní ročník vyhlásili ve čtyřech věkových kategoriích pro mladé klavíristy do patnácti let. Výkony mladých klavírních talentů posoudila mezinárodní porota v čele s předním českým klavíristou Martinem Kasíkem. Jejími dalšími členy byli Dragomir Bratić ze Srbska, David Kalhous reprezentující USA, Marian Sobula z Polska, Christian Meinel z Německa, Yurii Kot z Ukrajiny a Rieko Yoshizumi z Japonska.
V nejmladší, jednokolově hodnocené kategorii do devíti let věku porota za laureáta vybrala srbského pianistu Teodora Vujaniće, na děleném první místě se však vedle srbského talentu umístili také český zástupce Cyril Matyáš a Ganbat Badmaarag z Mongolska. Vyšší věkové kategorie se uskutečnily dvoukolově. Mezi deseti a jedenáctiletými porotu přesvědčil výkon Laury Komárové, která zvítězila a stala se laureátkou kategorie. Třetí kategorii určené pro dvanácti a třináctileté talenty opanoval další srbský zástupce Marko Živković. V nejvyšší kategorii určené pro talenty ve věku čtrnáct a patnáct let laureátský titul získal Adam Znamirovský, který se v letošním roce probojoval i do finále eurovizní soutěže mladých. Znamirovský se stal nejlepším českým účastníkem a současně letošním absolutním vítězem ústeckého klavírního klání a oceněn byl i za interpretaci Lisztova valčíku Mefisto. Cenu za mimořádnou interpretaci díla získal také Cyril Matyáš za Glinkovo Nokturno F moll a Laura Komárová za Chaminadeho Nokturno, op. 165. Mimo laureáty speciální cena za interpretaci skladeb putovala také do rukou Ganbat Badmaarag, Nandin Otgonbayar z Mongolska, Slovence Kataríně Chmúrové a české reprezentantce Inně Michálkové. Cena pro nejmladšího účastníka byla udělena Tanangoo Naranbaatar rovněž z Mongolska.
V sobotu 23. listopadu se klavírní soutěžní klání konalo i v Praze. Mezinárodní soutěžní přehlídka laureátů klavírních soutěží Mladý klavír Pražské konzervatoře, určená klavíristům od dvanácti do osmnácti let, je součástí dlouhodobého projektu školy na podporu mimořádně talentovaných dětí a mladých začínajících umělců, kteří již mají za sebou výrazné soutěžní úspěchy na významných soutěžích, a je spojená s Mezinárodními letními klavírními kurzy Pražské konzervatoře. V letošním osmnáctém ročníku titul Laureát Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2024 získala pětice klavíristů. Čtveřici Čechů, Valentýnu Ibriqui, Adélu Mužíkovou, Jaroslava Skalka a Viktora Sýpalu, doplnilo jméno ukrajinského talentu Denise Stefanova. Ten získal i Cenu spolku Jednota pro zvelebení hudby v Čechách a titul Talent Mladého klavíru Pražské konzervatoře 2024. Jeho výkon portál KlasikaPlus.cz zaznamenal mimo jiné i na letošním ročníku festivalu Smetanova Litomyšl. Laureáti se představí na samostatném koncertu, který se bude konat 5. dubna příštího roku v koncertním sále Pražské konzervatoře.
foto: Facebook soutěží Virtuosi di musica per pianoforte a Broumovská klávesa
Příspěvky redakce
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Jihočeské divadlo uvádí oživlý příběh Vánoc
- Mozartův Mesiáš k poslechu v Brně i se slovenskými pěvci
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- SOČR pod taktovkou Jana Kučery mimo jiné se skladbou Jana Kučery
Více z této rubriky
- Hlaváč, Kusnjer, Ballý nebo Pražák získají letos ocenění Master Prix
- Sto čtyřicet let první stálé české divadelní scény v Brně na online výstavě
- Ingeborg Radok Žádná podruhé rektorkou pražské AMU
- Adventní koncerty Nadačního fondu Magdaleny Kožené podpoří i hudebně nadané děti
- Čtvero ročních dob z Benátek a Buenos Aires se studentskými filharmoniky
- Semjon Byčkov s Českou filharmonií získali v New Yorku cenu DAHA
- Jana Semerádová obdržela francouzský Řád umění a literatury
- Hudba mezi obrazy. Prosincová setkání s mladými hudebníky
- Adventní koncerty symfoniků Prahy 8 s Tomášem Jamníkem
- Západočeský symfonický orchestr dočasně povede dirigent Martin Peschík