čtvrtek, 11 červen 2020 10:50

Hudební léto Kuks s českými interprety oslaví Beethovena i Rejchu

Autorka:

Celkem pět koncertů nabídne 11. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks. Bude se konat ve Dvoře Králové nad Labem a v Kuksu od 20. června do 15. srpna. Hlavními protagonisty jsou letos čeští interpreti - pěvkyně Martina Janková a Štěpánka Pučálková, hobojista Vilém Veverka, harfistka Kateřina Englichová, soubor Musica Florea a další. Festival nabídne tradiční novodobou premiéru skladby z kukského archivu a představí i světovou premiéru skladby Jiřího Gemrota.

 

144

 

Zahájení festivalu se 20. června v šest hodin ujme v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové Komorní filharmonie Pardubice s dirigentem Stanislavem Vavřínkem. Dramaturgie oslaví 250. výročí narození dvou skladatelů, Ludwiga van Beethovena a Antonína Rejchy. Na programu zazní Rejchova Symfonie Es dur, první věta z Beethovenovy Symfonie č. 5 c moll „Osudové“ a jeho  Symfonie č. 7 A dur.

 

111

 

Následující koncerty se odehrají už tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu a to vždy ve stejném čase, od šesti hodin. V sobotu 4. července zazní v podání trumpetisty Jiřího Houdka a varhaníka Petra Čecha například Preludium z Charpentierova Te Deum, výběr hudby Pavla Josefa Vejvanovského a Georga Friedricha Händela nebo méně často uváděný Koncert pro trubku Vincenza Belliniho. V sobotu 18. července společně rozezní kostelní akustiku a varhany Michaela Káčerková a sólistka drážďanské Semperovy opery, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková. Z vokálních skladeb zazní árie Erbarme dich, mein Gott z Bachových Matoušových pašijí, Laudamus te z Mozartovy Velké mše c moll nebo Inflammatus et accensus ze Stabat mater Antonína Dvořáka. Jubileum Antonína Rejchy připomene méně známá árie Te ergo quaesumus z jeho Te Deum. Varhany se představí v dílech Johanna Sebastiana Bacha, Maxe Regera a Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Další komorní duo se představí i na koncertě 1. srpna. Hobojista Vilém Veverka ve spojení s harfistkou Kateřinou Englichovou provedou světovou premiéru Jiřího Gemrota Variace na „Pfuy Lied“ na téma jedné ze šporkovských árií. Program doplní skladby Jana Ladislava Dusíka, Georga Philippa Telemanna, Františka Bendy a Maurice Ravela.

 

1

 

Závěr festivalu bude 15. srpna patřit sopranistce a sólistce opery v Curychu Martině Jankové. Společně se souborem Musica Florea a Markem Štrynclem provede výběr árií z oratoria San Nicola di Bari G. B. Bononciniho. Zazní i výběr oratoria Il trionfo del tempo e del disinganno Georga Friedricha Händela. Perličkou závěrečného koncertu bude provedení novodobé premiéry skladby z kukského archivu, kterou je letos Ave Regina in G od kukského regenschori Wernera Hymbra.

 

4

 

2

 

Foto: Martin Veselý, archiv Klasiky plus, archiv festivalu

Tereza Kramplová

Pochází z klavírnické a divadelní rodiny. Díky rodinné manufaktuře KLIMA Piano, kterou založil její dědeček Milan Klíma, měla možnost aktivně reprezentovat pianina a klavíry špičkové kvality na veletrzích v Evropě i Americe. Po libereckém gymnáziu vystudovala klavír na Pražské konzervatoři a obor hudební management na Akademii múzických umění v Praze. Klasické hudbě se věnuje celý život, už od studií působí v nejužším týmu festivalu EuroArt Praha, kde mimo jiné v rámci agentury EuroArt rozjížděla kariéru Ivo Kahánkovi, Tomášovi Jamníkovi nebo Zemlinského kvartetu. Osm let působila na pozici manažerky Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK, v současnosti je výkonnou ředitelkou festivalu Za poklady Broumovska a manažerkou projektů Broumovská klávesa a Letní hornové kurzy Broumov.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.