Festival v Litomyšli připomene dědictví baroka
Už zítra začíná 5. ročník festivalu Litomyšlské dny barokní tradice. Duchovně kulturní festival barokního dědictví nabídne od 12. do 16. srpna novodobou premiéru mše Jiřího Melcelia, hru o sv. Janu Nepomuckém, hudebně-literární program věnovaný Panně Marii a ve svém finále vzpomene i významného architekta Giovanniho Battistu Alliprandiho.
Festival Litomyšlské dny barokní tradice se již pátým rokem hlásí k duchovnímu i kulturnímu odkazu baroka. V programu se kromě duchovní části objevují koncerty, přednášky nebo program pro děti. Slavnostní zahájení festivalu se koná ve středu 12. srpna od sedmi hodin v proboštském kostele Povýšení sv. Kříže. Soubor La Bilancetta provede pod vedením Ladislava Horkého v novodobé premiéře pozapomenutou skladbu, kterou je Missa canonica Jiřího Melcelia.
Ve čtvrtek 13. srpna naváže Příležitostné studentské divadlo se svým nastudováním Hry o sv. Janu Nepomuckém, s úvodním slovem Miloše Sládka. Představení začíná v rajském dvoře piaristické koleje v sedm hodin. Na pátek 14. srpna je připravena přednáška Miloše Sládka věnovaná českému baroknímu vlastenci, spisovateli a nejvýznamnějšímu litomyšlskému děkanovi Tomáši Pěšinovi z Čechorodu. Ve velkém sále proboštství začíná v sedm hodin.
V hudebně-literárním programu věnovaném Panně Marii vystoupí v sobotu 15. srpna od sedmi hodin v proboštském kostele Povýšení sv. Kříže sopranistka Michaela Prokopcová, hobojista Jan Thuri a varhaník Michal Hanuš. Slovem bude provázet Karel Dvořák.
Závěr festivalu bude patřit osobnosti významného architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho, jehož život se uzavřel v Litomyšli. Právě on stojí za architektonickou podobou tamního piaristického kostela Nalezení sv. Kříže. U příležitosti 300. výročí jeho úmrtí zazní v neděli dopoledne v tomto katolickém chrámu v půl jedenácté slavnostní mše Missa Ego Flos Campi Juana Gutiérreze de Padilly. Připravuje ji soubor Castello in Aria pod vedením Víta Bébara, mši bude sloužit chrudimský arciděkan Jiří Heblt. Od tří hodin pak na stejném místě naváže přednáška Marka Jana Štěpána o rekonstrukci tohoto unikátního Alliprandiho díla. Celý týden bude probíhat v rámci festivalu i soutěž pro děti na téma Tomáše Pešiny z Čechorodu a Giovanni Battisty Alliprandiho.
Foto: Petr Veber, archiv KlasikyPlus
Příspěvky od Tereza Kramplová
- Národní divadlo moravskoslezské vydalo on-line publikaci o Janáčkovi
- Happening ZUŠ Open bude na podzim
- Orchestr v Mariánských Lázních zahraje i k výročí golfového klubu
- Nový festival v Podyjí nese jméno varhanáře Silberbauera
- Obnovená premiéra jediného baletu Ludwiga van Beethovena
Více z této rubriky
- Dva dny celé s Dvořákem na soutěži v Pálffyho paláci
- Janáčkův festival oslaví pětasedmdesátiny. Gratulovat budou Narek Hakhnazaryan i Kněžíková s Plachetkou
- Prosinec v Karlových Varech na sváteční vlně
- Advent s Kühnovým dětským sborem. V Praze i ve Vídni
- Nejvýznamnější litevský autor Čiurlionis slaví 150
- Pětkrát Louskáček v Bonnu a další prosincové snahy teplických
- Irvin Venyš a Filharmonie Bohuslava Martinů v premiéře Jiřího Temla
- #ILOVEMICHNA aneb Michna bez chyb podle Societas Incognitorum
- Bachovská Cembalomania uzavře letošní cyklus Barbary Marie Willi
- Anglické kompoziční mistrovství v Bratislavě a Bratislava v Paříži