Czech Ensemble Baroque 14. září zahajuje třináctý ročník svého brněnského abonentního cyklu Bacha na Mozarta! Dramaturgickým vrcholem sezóny bude uvedení jediného dochovaného oratoria Antonia Vivaldiho Juditha Triumphans s česko-francouzskou mezzosopranistkou Dagmar Šaškovou a švédskou pěveckou hvězdou Malenou Ernman v hlavních rolích. Poté následuje sedm dalších abonentních koncertů. Dramaturgie pojí díla autorů takřka zapomenutých…
Barocco sempre giovane zahajuje sezónu. Hlavní slovo má viola
Pardubický soubor Barocco sempre giovane vstoupí do nové sezóny 12. září od devatenácti hodin v Hudebním sále radnice v domovských Pardubicích. Svým příznivcům nabídne violový program připravený se čtveřicí sólistů, Jiřím Kabátem, Jakubem Čepickým, Michalem Doubkem a Vítem Kubíkem. V září soubor zavítá i dvakrát do Prahy. První abonentní koncert v nové sezóně má komorní soubor…
Prezentace Vltavské filharmonie a doprovodný koncert
Smyčcové S.V.A. Trio hráčů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a dva flétnisté ZUŠ v Praze 6 nabídnou 22. června od půl druhé v rámci festivalu Metronome Prague 2024 Koncert pro Vltavskou filharmonii. Akce se koná na pražském Výstavišti v rámci prezentace architektonického projektu. Trio hráčů hraje ve složení Šimon Marek (violoncello), Vladan Malinjak…
Amorovy šípy mezi strunami. Lipský Bachfest jako platforma pro oceněné talenty
„Do pomyslného salónu 18. století pozvali posluchače na setkání s instrumentálními díly a komorními kantátami jedna pěvkyně a tři instrumentalisté.“
„Na programu bylo nejdůležitější téma světa. Láska.“
„Čtveřice mladých talentů, jejichž hudební kariéra se slibně rozvíjí, svými výkony bohatě naplnila motto programové řady.“
Bachovy slavnosti v Lipsku už tradičně lákají nejenom na světoznámé interprety, ansámbly a známé kompozice jak od geniálního Johanna Sebastiana Bacha, tak i jeho dobových souputníků. Oblíbenou součástí propracované dramaturgie, které nechybí ani odvaha experimentovat, je také koncertní řada „ausgezeichnet“. Prezentovat své umění v ní dostanou mladí umělci, kteří se již na začátku své dráhy mohou pochlubit nejedním významným oceněním z mezinárodních soutěží. Název řady je svým způsobem slovní hříčka. Slovo „ausgezeichnet“ totiž v němčině znamená nejenom oceněný, ale také vynikající či znamenitý.
Z Paříže do Berlína. Vzletně
Z Paříže do Berlína, fyzicky ze Schaffhausenu do Prahy. Collegium 1704 se vrací ze svého švýcarského účinkování zpět domů, aby ve dnech 15. a 16. května nabídlo svým příznivcům komorní program ve vršovické kulturní křižovatce jménem Vzlet. Flétnistu Jana Ostrého doprovodí trojice hráčů souboru v programu, v jehož ohnisku budou Telemannovy Pařížské kvartety. Čtvrtečnímu…
Adam Plachetka oporou znojemského festivalu, kde letos silně rezonují ženské otázky
Hudební festival Znojmo se tento rok uskuteční podvacáté. Jubilejní ročník s mottem Hudba a vítězství je v plánu v termínu od 10. do 28. července a v tradičně semknuté dramaturgii nabídne koncerty Pavla Šporcla, Adama Plachetky a dalších interpretů z oblasti klasické hudby. Nezapomene však ani na cimbálovou muziku, swing, jazz a crossover pořady. Vrcholem bude ve festivalové…
Musica a tre. Panova flétna k slyšení v ostravském divadle
Národní divadlo moravskoslezské pořádá cyklus komorních koncertů ve spolupráci s uměleckou agenturou Presto. Tentokrát vystoupí soubor Musica a tre. Posluchači si ho 28. února přijdou vyslechnout do slavnostního sálu Divadla Jiřího Myrona. Na programu budou skladby Georga Philippa Telemanna, Františka Škroupa, Dariuse Milhauda a také světová premiéra Pavla Knápka s názvem Barvy. Soubor Musica…
Radek Baborák je rezidenčním umělcem ve Frankfurtu nad Odrou
Braniborský státní orchestr Frankfurt si za rezidenčního umělce sezony 2023/2024 zvolil českého hornistu a dirigenta Radka Baboráka. Současný šéfdirigent Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně už v rámci letošního cyklu ve městě na řece Odře dvakrát vystoupil, nejbližší vystoupení ho čeká zítra 28. ledna, kdy se představí při nedělním matiné (od 11:00) v rámci…
Puer natus est aneb Vánoce s Collegiem Marianum
„Na koncertní podium vešla s flétnou v ruce Jana Semerádová vedouc hrstku svého souboru – seznam instrumentalistů se vejde do tuctu.“
„Ve své úloze se Cornelia představila jako pokorná tlumočnice Bachovy kantáty.“
„Collegium Marianum zinscenovalo Kuhnauovu kantátu jako koncertní, pódiově atraktivní a hudebně přívětivé dílo s výstižným duchem vánoc.“
Kostel svatých Šimona a Judy na pražském Starém Městě oblehli 30. prosince roku 2023 návštěvníci koncertu souboru Collegium Marianum. Večerní představení se konalo v rámci 23. cyklu Barokní podvečery s mottem Telemann a Evropa. Vydařené setkání souboru s jeho ctiteli, poslední v roce, mělo charakter vánočního posezení. Tak to bylo pojednáno programem s titulem Puer natus est.
Collegium Marianum a přední sólisté na závěr roku u Šimona a Judy
Vánoční koncert cyklu Barokní podvečery s názvem Puer natus est bude 30. prosince věnován dílům velikánů barokního repertoáru – Johanna Sebastiana Bacha, Georga Philippa Telemanna a Johanna Kuhnaua, Bachova předchůdce u sv. Tomáše v Lipsku. V kostele sv. Šimona a Judy vystupuje Collegium Marianum a čtyři vokální sólisté. Hudební hostinu zahájí Bachovo kolébání Jezulátka v kantátě pro druhý…
ČRo D-Dur: Víkend s Mariou Callas v unikátním výběru nahrávek
„Můžete si připomenout velkolepé umění dirigenta Claudia Abbada, od jehož narození uplynulo letos devadesát let. V centru pozornosti bude Mahler – nejprve jeho Šestá symfonie s Berlínskou filharmonií.“ „Brilantní je nahrávka Haydnových symfonií s Berlínskými filharmoniky a Herbertem von Karajanem, poslechněte si Symfonii č. 103 Es dur.“ „Velké výročí Marii Callas zrcadlí také tradiční…
Soubor staré hudby Radio Antiqua vystoupí v Praze
Do kostela sv. Šimona a Judy zavítá 21. listopadu nizozemský soubor staré hudby jménem Radio Antiqua. Zazní hudba Georga Philippa Telemanna, Giovanniho Benedetta Plattiho, Christopha Schaffratha a také českého skladatele Antonína Reichenauera. Koncert se koná pod záštitou J. E. Daana Feddo Huisingy, velvyslance Nizozemského království v ČR. „Když jsme obdrželi pozvání zahrát koncert…
Břevnovské hudební setkání s Václavem Hudečkem i laureáty jeho akademie
Cyklus koncertů Břevnovská hudební setkání prožívá devátou sezónu. Ta pokračuje až do června a s výjimkou ledna přinese jeden koncert v každém z následujících měsíců. Nejbližší koncert, na kterém prim budou hrát housle Václava Hudečka a jeho hostů Kláry Klánské a Jana Nováka, se koná 21. listopadu v Tereziánském sále Břevnovského kláštera. Klavírní doprovod obstará Halka Klánská.…
Tři houslisté a Tři kapitoly. Hudebně-literární pořad na pozadí holokaustu
Festival Věčná naděje zve na podzimní část šestého ročníku. Ta začne již 5. listopadu hudebně-literárním dopolednem pro děti v prostoru Velkého mlýna v Libni. Vystoupí mladí houslisté Matteo Hager, David Hernych a Marek Pavlica, z knihy Tři kapitoly bude číst Lukáš Hurník. Program představí dílo Antonína Dvořáka, Bély Bartóka, Wolfganga Amadea Mozarta, Jean-Marie Leclaira…
FOK s hudbou ze Star Wars i světovou premiérou. A už závěrem listopadu ve vyšperkované Rybovce
Slavné úvodní téma Johna Williamse z filmové ságy Hvězdné války rozezní 8. a 9. listopadu Smetanovu síň Obecního domu a zahájí „vesmírný“ program Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Orchestr v rámci něj pod taktovkou šéfdirigenta orchestru Tomáše Braunera zahraje také velkolepý cyklus symfonických básní Planety Gustava Holsta, který byl Johnu Williamsovi inspirací při…
Jiří Vodička a Barocco sempre giovane na zámku v Pardubicích
Nejbližší abonentní koncert souboru, jehož název se překládá Baroko stále mladé, se uskuteční 26. října od devatenácti hodin na pardubickém zámku. Sólisty budou kromě Jiřího Vodičky také Iva Kramperová (housle) a Jan Zemen (violoncello). Zazní díla barokních mistrů. Jeden z nejcharismatičtějších českých sólistů Jiří Vodička se narodil v moravskoslezské metropoli. Ve svých čtrnácti…
Při Barokních večerech s Telemannem do Paříže
Cyklus Barokní podvečery, který už přes dvacet let pořádá v Praze soubor Collegium Marianum, pokračuje v letošní podzimní řadě v pondělí 16. října v Barokním refektáři kláštera dominikánů. Na programu je tam instrumentální hudba Georga Philippa Telemanna a jeho pařížských kolegů a přátel, mimo jiné Michela Blaveta či Antoina Forqueraye. Collegium Marianum vystoupí v programu nazvaném „Les…
Nadšené kreativní muzicírování s Radkem Baborákem a jeho Orquestrinou na závěr lednicko-valtického festivalu
„Šťastnou náhodou se podařilo norského umělce nahradit stejně starým bulharským virtuosem Victorem Teodosievem ze Sofie. Ten se představil publiku v úvodní skladbě, kterou byla brilantní Espana Vitalie Buyanovského.“
„Obsazení Orquestriny bylo poněkud neobvyklé, ale odvíjelo se od barokních zvyklostí.“
„Radek Baborák má dar sdělnosti a schopnost získat si posluchače milým humorem.“
Lednicko-valtický hudební festival, který se letos odehrával od 26. srpna do 7. října, je minulostí. Závěrečný koncert se konal v sobotu 7. října v jízdárně zámku v Lednici a účinkujícími byli Radek Baborák a jeho Orquestrina. Hráli skladby barokní i ty lehčího charakteru. Pro uskupení je všechny zaranžoval dirigent Baborák.
Znějící zeměpis s Czech Ensemble Baroque
Řadu koncertů FOK s názvem Stará hudba zahájí 10. října v kostele sv. Šimona a Judy dirigent Roman Válek se svým souborem Czech Ensemble Baroque. Na programu je suita Znějící zeměpis, sestavená především z hudby Georga Philippa Telemanna, ale i dalších autorů. „Pokud je některý z vrcholně barokních autorů opravdovým syntetikem, je to právě Telemann. Suita…
Závěr Lednicko-valtického hudebního festivalu i s Václavem Hudečkem či Radkem Baborákem
Do konce Lednicko-valtického hudebního festivalu zbývá pět dní a tři koncertní zastavení. Václav Hudeček také povede houslový masterclass. Na festivalu měla vystoupit i sopranistka Patricia Janečková. S ohledem na smutnou zprávu se jejího repertoáru ujme zpěvačka Adéla Řehořová. Uznávaný houslista a pedagog Václav Hudeček povede 5. října na mikulovském zámku mistrovské kurzy a po jejich…
Říjnová hudební hostina uspořádaná Pražskými symfoniky
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v měsíci říjnu naplno rozjíždí sezonu. A už tento měsíc nese typické znaky pestrosti repertoáru, vystupujících umělců i tematického zaměření prováděných skladeb. Co příznivce orchestru tedy čeká? První koncert se uskuteční už 4. října ve Smetanově síni Obecního domu. Když dirigent Eugene Tzigane zaskočil za nemocného dirigenta…
Lípa Musica s koncertem při svíčkách
Dvaadvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica, který zahájil v pátek 1. září v libereckém Divadle F. X. Šaldy Koncert pro Liberecký kraj s klavíristou Lukášem Vondráčkem, bude v prvním zářijovém týdnu pokračovat tradičním koncertem při svíčkách. V kostele sv. Barbory v Zahrádkách u České Lípy vystoupí v pátek 8. září od devatenácti hodin častý festivalový host, soubor…
ČRo D-dur: Umělci Dvořákovy Prahy a návštěva u Marka Jerieho
„Program v úterý můžete zahájit Houslovým koncertem Antonína Dvořáka v osobitém pojetí slavné houslistky Anne-Sophie Mutter.“ „Čtvrtek zahájí Ďáblův trylek za doprovodu Vídeňských filharmoniků. V 9:22 provede Daniel Barenboim Beethovenovu Apassionatu.“ „Vzácným hostem víkendové Návštěvy bude violoncellista, pedagog a dlouholetý člen Guarneri tria Marek Jerie. Bude vzpomínat na svá studentská léta – byl spolužák…
Kroměříž se proměnila v oázu barokního kouzla a hudební vášně
„Lehké úvodní tóny koncertní árie ‚Alma grande e nobil core‘ ladily s příchodem půvabné Doubravky Součkové, jejíž hlas se následně ve velmi vysokých, bravurně vyzpívaných tónech s až neuvěřitelnou silou vyklenul prostorem.“
„Amálie Dobšíková v pouhopouhých dvaceti letech předvedla precizní, profesionální výkon nabitý emocemi; je u ní vidět obrovská míra talentu, ale také tvrdé práce, píle a disciplíny.“
„V díle se propojila umělecká excelence s duchovním poselstvím.“
Festival Hortus Magicus v uplynulém víkendu pokračoval bohatým hudebním i volnočasovým programem. Návštěvníci měli možnost kromě pěti výjimečných koncertů zhlédnout výstavu v místní obrazárně, navštívit profesionálně komentovanou prohlídku zámku i arcibiskupské zahrady, floristické expozice a pro nejmenší byla připravena i dětská zóna s poutavými příběhy, loutkovým divadlem a dalšími aktivitami.
Klasika v souvislostech (55)
Výběrové řízení à la 1723 aneb Bach v Lipsku
„Nakonec přece jen – a dochované spisy ukazují, že po tvrdých diskusích mezi radními – nabídli post kantora Bachovi.“
„Připisuje se mu výrok, že cílem a účelem celé hudby by nemělo být nic jiného než oslava Boha a osvěžení duše…“
„Když nastoupil do úřadu, začalo nejproduktivnější období jeho života.“
Jak to bylo v osmnáctém století přesně s letními prázdninami, není teď úplně důležité. Pravděpodobně ale bylo od školního vyučování volno na dva týdny během senoseče, tedy v červnu, a na dva týdny v době žní, tedy v srpnu. Pokud to platilo i pro žáky a učitele Tomášské školy v Lipsku, měl možná Johann Sebastian Bach před třemi sty lety právě nějaké volno. Když však na jaře toho roku 1723 nastoupil do úřadu tomášského kantora, musel začít podle rozvrhu pracovat hned…
Pärnu odvázaně i romanticky
„Kristjan Järvi nechává na pódiu duši a strhává k tomu nejen muzikanty, ale i obecenstvo, které se nese na vlnách nekonečného přílivu energie.“
„V Straussově emocemi překypující skladbě o posledních věcech člověka orchestr beze zbytku ukázal, co dovede, ba přímo v ní exceloval.“
„Pinchas Zukerman s Paavem Järvim vytvořili poutavou, ani v jediném okamžiku nenudící interpretaci, v níž plastickému zvuku orchestru dominoval nádherně teplý, neodolatelný, až fyzicky přitažlivý tón sólisty.“
První koncerty hudebního festivalu v estonském Pärnu přinesly posluchačům zajímavé srovnání. Zatímco pro zahajovací večer zvolila hlava klanu Neeme Järvi své milované skladatele Mozarta a Haydna, jež interpretovala Sinfonietta Riga, následující den byl příležitostí pro Kristjana Järviho a Baltic Sea Philharmonic, kteří přivedli publikum do varu svým programem Babylon Pärnu. Paavo Järvi pak se svým Estonským festivalovým orchestrem korunoval závěr prvního týdne festivalu.
Collegium Marianum se zaskvělo v rámci festivalu Hudební léto Borska
„Pro své vystoupení v bernartickém kostele si připravili ukázky z děl českých a světových skladatelů, jimiž zároveň představili nejoblíbenější formy komorní tvorby v období vrcholného a pozdního baroka.“
„Připomenutí Františka Ignáce Antonína Tůmy považuji za záslužné.“
„Náročný virtuózní part, jehož se Jana Semerádová zhostila s technickou bravurou, svědčí o tom, že Blochwitz patřil vedle Quantze a Pierra-Gabriela Buffardina k nejlepším flétnistům v celém Německu.“
Již do svého šestnáctého ročníku vstoupil letos festival oživující sakrální památky širšího okolí Boru u Tachova. Hudební léto Borska založil v první dekádě našeho století tamější duchovní správce Mons. Vladimír Born. Hlavním záměrem borského děkana, který by se letos byl dožil pětaosmdesáti let, bylo vnést duchovní hudbu do objektů, na nichž v poválečném vývoji zanechaly své devastující stopy jak výměna původního obyvatelstva, tak dlouhá léta komunistického režimu. 13. července festival navštívilo trio tvořené hráči souboru Collegium Marianum.
Fenomenální Reinhold Friedrich s Danielou Valtovou Kosinovou na kukském festivalu
„Přestože Holmer Becker při zpracování tématu nevybočil za hranice soudobé hudební srozumitelnosti, pro někoho z návštěvníků koncertu mohla být uvedená kompozice v kontrastu s ostatním programem přece jen trochu hůře uchopitelná.“
„Interpretace Mendelssohnovy sonáty na menších kukských varhanách vyzněla komorněji než na velkých chrámových nástrojích, což ovšem díky vynalézavému rejstříkování Daniely Valtové Kosinové bylo v daném sakrálním prostoru spíše ku prospěchu věci.“
„Svítivý, přitom příjemně kulatý tón Friedrichovy trubky naplnil prostor kostela v Kuksu doslova mystickou atmosférou. Stačí mu k tomu doslova jeden dlouhý tón, gradující nejen dynamicky, ale i neopakovatelnou emocí.“
Zatímco čtrnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudební léto Kuks zahajoval 24. června třináctičlenný ansámbl Pražských komorních sólistů, na jeho druhém koncertě 8. července to byli pouze dva protagonisté: německý trumpetista Reinhold Friedrich a varhanice Daniela Valtová Kosinová, která kromě doprovodu hlavního sólisty měla příležitost i k samostatným sólovým vstupům. Součástí večera se stala i světová premiéra Čarodějnické árie pro varhany současného německého skladatele Holmera Beckera (*1955), který byl na koncertě osobně přítomen.
Trumpetista Reinhold Friedrich zavítá na festival v Kuksu
V pořadí druhý koncert čtrnáctého ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se koná v sobotu 8. července od osmnácti hodin v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Vystoupí jeden z předních světových trumpetistů, profesor na Hochschule für Musik v Karlsruhe Reinhold Friedrich spolu s varhanicí Danielou Valtovou Kosinovou. Vedle převážně barokní hudby zazní světová premiéra kompozice německého…
Johanna Haniková: Přála bych si, abychom byli pro publikum čitelní
„V Čechách nemáme žádnou instituci, kurzy ani pedagogy, kteří by se na práci s písňovým repertoárem specializovali. To mi přišlo škoda.“
„Často nás hudba přirozeně nějak vede a text říká něco jiného. Nelze ignorovat ani jedno ani druhé.“
„Je třeba umět s publikem komunikovat a umět posluchače provést celým koncertem tak, aby odcházel se silným a krásným zážitkem.“
Johanna Haniková je mladá česká klavíristka, která letos pořádá první ročník písňové akademie na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Akademie se uskuteční v termínu od 13. do 17. září a je otevřena jak sólistům, klavíristům a zpěvákům, tak ustáleným dvojicím interpretů. Do pěti dnů rozvržený program bude velmi intenzivní a dotkne se nejen nástrojové znalosti, spolupráce a kooperace mezi klavíristy a zpěváky, ale také naplnění potenciálu každého jedince a využití jeho osobních specifik při koncertním vystupování. Hodiny s lektory i workshopy budou otevřeny veřejnosti ve formě pasivní účasti, jí přístupné budou také koncerty.