ČRo D-dur: Magdalena Kožená v Edinburghu a Harmonie planet Antonia Caldary
„Večerní program je mimořádně sestaven z hudby ‚věčného modernisty‘ Arnolda Schönberga a připravila ho Wanda Dobrovská.“
„Středa večer patří nabídce z Eurorádia a čeká nás písňový recitál Magdaleny Kožené na festivalu v Edinburghu 2022 za doprovodu klavíristy Jefima Bronfmana.“
„Víkendová návštěva patří české klavíristce Barboře Krištofové Sejákové, takže očekávejte koncentrovaný vhled do klavírního repertoáru.“
Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 19. 6. do 25. 6. 2023?
V pondělí zahajují program Bachovy a Telemannovy Suity. Nejprve od 8:00 Suita pro orchestr g moll Georga Philippa Telemanna a po ní cembalová Partita h moll Johanna Sebastiana Bacha. V 8:51 následuje historická nahrávka Brahmsova Německého requiem na biblické texty se sólisty Sherrilem Milnesem a Montserrat Caballé pod taktovkou Ericha Leinsdorfa s Bostonským symfonickým orchestrem. Odpoledne ve 14:04 můžete znovu slyšet Smetanovu Mou vlast s Českou filharmonií a Václavem Neumannem v jeho noblesním a vznešeném pojetí. Večerní program je mimořádně sestaven z hudby „věčného modernisty“ Arnolda Schönberga a připravila ho Wanda Dobrovská. Večer je zamýšlen také jako pozvánka na úterní živé provedení Písní z Gurre v podání symfonického orchestru českého a norského rozhlasu, bratislavského a brněnského filharmonického sboru a řady sólistů. Zazní v úterý od devatenácti hodin na scéně Státní opery Praha pod taktovkou Petra Popelky a v přímém přenosu na Vltavě.
V úterý věnujte pozornost suitě Cyrano z Bergeracu od 9:10 s Českou filharmonií a Gerdem Albrechtem. Od 11:33 s Jakubem Hrůšou poslouchejte Janáčkova Tarase Bulbu. Ve 14:40 Stravinského Petrušku s Mauriziem Pollinim, na kterého navazuje Ravelův Náhrobek Couperinův v klavírní verzi. V 15:21 je na programu nová nahrávka Schumannovy Jarní symfonie s drážďanskou Staatskapelle a Christianem Thielemanem. Ve 20:19 zazní Acis a Galatea, jednoaktová opera s líbeznou pastorální hudbou Georga Friedricha Händela, v nahrávce Johna Eliota Gardinera.
Středeční program se otevírá novou nahrávkou Bachovy orchestrální suity č. 2 s Isabelle Faust a Akademií staré hudby Berlín. A jiný slavný soubor, Les Arts Florissant, s Wiliamem Christiem provede v 9:21 Oratorium pro sólové hlasy, sbor a instrumentální doprovod Luigi Rossiho O Cecita del misero mortale. Stará hudba pokračuje v 10:21 Mší pro pět hlasů Williama Byrda, zpívají The Tallis Scholars. V 15:01 si nenechte ujít Souboj Tankreda s Clorindou Claudia Monteverdiho v podání Magdaleny Kožené s orchestrem La Cetra Barockorchester Basel. Předjímá se tím večerní program.
Středa večer totiž opět patří nabídce z Eurorádia a čeká nás písňový recitál Magdaleny Kožené na festivalu v Edinburghu 2022 za doprovodu klavíristy Jefima Bronfmana. Od 20 hodin je na programu nejprve Čtrnáct písní Johannesa Brahmse, pak Dětská světnička Modesta Petroviče Musorgského, dále Satiry Dmitrije Šostakoviče a Vesnické scény Bély Bartóka. Atraktivní program, který s Magdalenou Koženou nemáme moc příležitostí slyšet. Od 22:00 nás čeká další koncert z mezinárodní nabídky, konkrétně Čajkovského hudba v podání Orchestru norského rozhlasu. Nejprve Houslový koncert se sólistkou Alinou Pogostkinou a pak Symfonie č. 4, f moll.
Ve čtvrtek v 9:13 další ze Schumannových symfonií, tentokrát s orchestrem Tonhalle Curych Symfonie č. 3 „Rýnská“. V 10:35 bude možné si připomenout, jak originální byla dramaturgie programů Karla Šejny s Českou filharmonií, poslechněte si symfonickou báseň Vítězslava Nováka O věčné touze. Ve 13:16 zazní brilantní Symfonie č. 29 A dur Wolfganga Amadea Mozarta s Vídeňskými filharmoniky a Karlem Böhmem a od 13:44 tři slavné Mozartovy árie s Dagmar Peckovou pod vedením Jiřího Bělohlávka. A v 15:17 ještě nová nahrávka Dvořákova Houslového koncertu s Josefem Špačkem a znovu Jiřím Bělohlávkem. Večerní program nabídne Beethovenovu Čtvrtou symfonii s Vídeňskými filharmoniky a Leonardem Bernsteinem od 20:10. A od 22:09 do třetice Jiří Bělohlávek v nahrávce Svatebních košil Antonína Dvořáka se sólisty Evou Urbanovou a Ivanem Kusnjerem.
V pátek od 11:04 zazní Koncert pro orchestr Bély Bartóka s Vídeňským rozhlasovým orchestrem na nové nahrávce Cornelia Meistera. A odpoledne ve 14:09 Symfonie č. 4 Franze Schuberta s Vídeňskými filharmoniky a Riccardem Mutim. Večer je připraven originální program staré hudby: Od 20:02 Harmonie planet, serenata Antonia Caldary, která byla poprvé provedena v listopadu 1723 ve Znojmě u příležitosti jmenin Alžběty Kristýny, manželky císaře Karla VI. Podruhé zazněla s velkým úspěchem v Praze 8. února 2023 na Pražském hradě a mikrofony stanice D-dur byly u toho. Účinkují: Adam Plachetka, Jaroslav Březina, Andreas Scholl, Dagmar Šašková, Krystian Adam, Hana Blažíková, Valer Sabadus, Carlos Mena a Czech Ensemble Baroque. Řídí Roman Válek.
Víkendová návštěva patří české klavíristce Barboře Krištofové Sejákové, takže očekávejte koncentrovaný vhled do klavírního repertoáru: Klavírní koncerty Chopina a Martinů, Bachův Dobře temperovaný klavír, Dvořákův Klavírní kvartet a Schuberotvo Klavírní trio. V neděli pak osobitý výběr současných a moderních autorů, např. L. Sommer: Partita pro klavír, Z. Kodály: Meditace na Debussyho téma, B. Martinů: Sonáta pro klavír č. 1. K. Slavický: Suita pro hoboj a klavír a Sonáta pro klavír „Zamyšlení nad životem“ nebo L. Bernstein: Klavírní trio.
Ve 13:23 v neděli poslouchejte Collegium 1704 s Václavem Luksem, konkrétně Jana Dismase Zelenku a jeho oratorium I Penitenti al Sepolchro del Redentore, zpívají mimo jiné Mariana Rewerski a Eric Stoklossa. Opera v 16:00 bude rovněž v interpretaci více než poučené, raný Mozart, jeho Lucio Silla s Orchestrem salcburského Mozartea pod taktovkou Leopolda Hagera. Zpívají nejlepší mozartovští pěvci své generace Peter Schreier, Arlén Augeer, Julia Varady, Edith Mathis, Celia či Helen Donath. Připravil Libor Dřevikovský.
Foto: Staatskapelle Dresden / Facebook, Julia Wesley, Český královský institut, NOSPR
Příspěvky od Jindřich Bálek
- ČRo D-dur: Na víkendové Návštěvě u Martina Rudovského
- ČRo D-dur: Přelom roku s Bachem i Beethovenem
- ČRo D-dur: Štědrý den ve znamení komorní i sváteční hudby
- ČRo D-dur: Tisíc hlasů adventu, nedělní koncert pěveckých sborů
- Renaud Capuçon s houslemi a bez houslí
Více z této rubriky
- Nevšední Hudba ve foyer libereckého Šaldova divadla
- Dvořákovy zářezy do hudebních dějin po pardubicku
- Federico Colli a jeho pražský recitál
- To nejlepší z Čajkovského při švýcarském miniturné olomouckých filharmoniků
- S orchestrem Slovenského rozhlasu vystoupí koncertní mistr Vídeňských symfoniků
- Smetanovské dny slaví půlkulatiny. Zahájí s violoncellistou Müller-Schottem
- Na janáčkovské soutěži v Brně porovnají své schopnosti houslisté a kvartetisté
- Pražští komorní sólisté se stěhují do spořilovské Svaté Anežky
- Nová Aida přímým přenosem z Met
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních