KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Adam Plachetka oporou znojemského festivalu, kde letos silně rezonují ženské otázky english

Hudební festival Znojmo se tento rok uskuteční podvacáté. Jubilejní ročník s mottem Hudba a vítězství je v plánu v termínu od 10. do 28. července a v tradičně semknuté dramaturgii nabídne koncerty Pavla Šporcla, Adama Plachetky a dalších interpretů z oblasti klasické hudby. Nezapomene však ani na cimbálovou muziku, swing, jazz a crossover pořady. Vrcholem bude ve festivalové produkci připravovaná a třikrát provedená inscenace Vivaldiho oratoria Juditha Triumphans. A dětské diváky potěší „opera nejen pro děti“ s názvem Porucha na lodi Nautilus z pera Lukáše Hurníka.

Prezident festivalu Jiří Ludvík na tiskové konferenci na Ministerstvu kultury úvodem v souladu s motivem ročníku poznamenal, že „malé vítězství je, že máme dvacet let“. A pokračoval sdělením, že „letošní téma je silně ženské“, což se projeví zejména u hlavní scénické produkce, u oratoria Juditha triumphans Antonia Vivaldiho, jehož velmi dramatický děj umožňuje dílo dobře inscenovat. Umělecký ředitel festivalu a vedoucí souboru Czech Ensemble Baroque Roman Válek prohlásil, že to bude „možná česká premiéra“ tohoto oratoria. Oba pánové následně přiblížili okolnosti díla, které vzniklo na počest italského vítězství nad Turky, tudíž na benátské premiéře (v roce 1816) jistě mělo silně emotivní nádech. Jedná se o „operu travesti“, kdy mužské role zpívají ženy a kde je „spousta kuriozit v obsazení“, například prý partitura vyžaduje čtyři theorby. Hlavní role zastanou osvědčená Dagmar Šašková a dále již etablované pěvkyně Doubravka SoučkováMonika Jägerová. A představení nebude tentokrát jako obvykle v Jízdárně, nýbrž ve znojemském „Domečku“, jehož název je zavádějící (není až tak malý). Koncertní verze díla je následně v plánu 15. září ve Španělském sále Pražského hradu ve spolupráci s Českým královským institutem.

Lukáš Hurník pro festival vytvořil libreto, které následně i hudebně ztvárnil, a to jako operu pro děti či rodiny s dětmi. Porucha na lodi Nautilus je dílo volně inspirované románem Julesa Verna 20.000 mil pod mořem. Podle skladatele má opera trojí rovinu. Tou první je, že se jedná zkrátka o „verneovku“ obohacenou o nové technologie, a tak se vyskytne například verš: „Baterka je fungl nová, lithium až z Chomutova.“ Přitom postavy jsou vybrány z různých opusů oblíbeného literáta: inženýr Smith je IT specialista, vyskytne se harpunářka Neda (v souladu s ženským ročníkem) či chobotnička Mantík. Druhá rovina věci je muzikantská, hudební: „Chtěl jsem napsat opravdu operu. Je to taková malá Valkýra.“ Hurník chtěl „operu se vší dramatičností“. A třetí rovina je vztahová: každá postava s každou má interakce a prožívané situace způsobí, že se vztahy napraví… Dětská opera potrvá asi hodinu, vyskytuje se v ní šest postav (jedna mluvená role) a orchestr je dvanáctičlenný. „Chceme už malé děti nadchnout do klasické hudby a vychovat si nové, mladé publikum,“ podotkl Jiří Ludvík.

Historie znojemského festivalu je silně spjata s osobou Adama Plachetky. Světoznámý operní pěvec jednu z prvních profesionálních rolí podal právě už na prvním ročníku festivalu. Plachetka je tedy jakousi neoficiální tváří festivalu. Protože „dvacet let je trochu o ohlédnutí“, jak řekl Jiří Ludvík, na festivalu ve znojemském kostele sv. Mikuláše zazní Festivalové gala Adama Plachetky. Záměrem bylo z každého uplynulého ročníku vybrat jeden kus, dohromady tak stvořit celovečerní gala. „Koncepce byla a zůstala velmi čistá,“ řekl na tiskovém setkání sám pěvec. „Zahrát co nejvíc z toho, co už jsme na festivalu někdy představili, přičemž ne všechno se hodí do kostela.“ Adam Plachetka na festivalu totiž stále účinkuje pravidelně. Zpěvák poté vystoupí ještě na druhém, odlehčenějším koncertě s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers na Státním zámku Uherčice.

Houslista Pavel Šporcl, patron festivalu, bude protagonistou zahajovacího koncertu, který hlásá „vítězství hudby nad válkou“: při koncertě zahrají Čech, Rus a Ukrajinec. A pro velký úspěch se znovu a dvakrát uskuteční koncert na vodním lomu; ten zase pod heslem vítězství nad vodou. Tentokrát bude na mašovickém lomu znít Telemannova Vodní hudba. A festival nabídne ještě mnoho jiných akcí: diváci uslyší klavírní um Matyáše Nováka, zahraje Czech Ensemble Baroque či Monika Knoblochová… a varhaník Martin Jakubíček, který prý „pověsil hudbu na hřebík“, přijede v pozici komika se svým stand-upem. V nabídce jsou i dva meditativní Koncerty při svíčkách. Ve slaměném amfiteátru také zahraje Vojenský umělecký soubor Ondráš. Celkem se uskuteční pětatřicet koncertů a doprovodných akcí.

Foto: archiv festivalu, Petr Vokurek Photography, Petr Černohorský

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky