KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Valkýra v březnu koncertně ve Státní opeře.
Concerto Köln s Kentem Naganem pro Drážďanský festival english

Projekt Wagnerových cyklů Drážďanského hudebního festivalu v roce 2024 pokračuje. Tentokrát je na programu Valkýra, druhý díl tetralogie Prsten Nibelungův. Premiérové historicky poučené koncertní uvedení se uskuteční v Praze 9. března, následují reprízy v dalších evropských městech.

Operu Die Walküre Richarda Wagnera diriguje Kent Nagano, hudební ředitel Hamburské státní opery, a pokračuje tak ve speciální spolupráci mezi Dresdner FestspielorchesterConcerto Köln. The Wagner Cycles uvedou druhé dílo tetralogie v šesti městech v roce 2024: v Praze (9. března), Amsterdamu (16. března), Kolíně nad Rýnem (24. března), Hamburku (1. května), Drážďanech (9. května) a Lucernu (21. srpna).

S ‚Die Walküre‘ zintenzivňujeme naše úsilí: nejen že nás další odborníci podpoří při zkoumání aspektů, jako je tempo, zdrojové materiály a rétorika, ale budou se zkoumat i otázky, jako jsou Wagnerovy představy o ženskosti, pro něž práce na Valkýře nabízí dobrý základ pro diskusi. V první řadě se však budeme věnovat Wagnerovým revolučním inovacím v orchestrální praxi: zcela nové, orchestrální barvy a textury, které vyvinul, dalece přesahovaly omezení soudobé hudební praxe – a to platí i pro jeho zpracování vokálů. Jeho otevřená forma mu umožnila revoluci v dramatickém výrazu a vyprávění,“ říká Kent Nagano.

Pro Drážďanský hudební festival je wagnerovský cyklus vizionářským projektem. Die Walküre, do které jsou zapojeni muzikologové, hudebníci a zpěváci z celé Evropy v čele s Kentem Naganem, je nyní nově akademicky zkoumána, studována na workshopech a zkouškách a prováděna na koncertech. Drážďany jsou město, kde Wagner navštěvoval Kreuzschule, později pracoval jako generální hudební ředitel a nakonec byl policií hledán jako revolucionář. Akademický výzkum a provozovací praxe se tak setkávají s historií a tradicí. „Jsme hrdí a rádi, že tento fascinující projekt přispěje k novému chápání hudby Richarda Wagnera,“ říká Jan Vogler, intendant festivalu.

Concerto Köln, využívající dobové nástroje a jejich kopie, je už více než třicet let zárukou prvotřídních výkonů vyznačujících se vysoce individuálním zvukem a vášní pro znovuobjevování zapomenutého repertoáru. Dlouhodobou spolupráci s Kentem Naganem ocenilo těleso titulem čestného dirigenta. Sešli se už mimo jiné nad partiturou Mozartovy opery Idomeneo a nad Beethovenovými symfoniemi. Záměr historicky poučené interpretace celého Wagnerova Prstenu, se kterým přišli a za který se v roce 2023 postavil Drážďanský hudební festival, je označován za skutečný umělecký megaprojekt.

Foto: ilustrační- Wikipedia / John Charles Dollman / volné dílo, Antoine Saito

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky