KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Atrium má opět vážný zájem english

Po roční odmlce se na program pražské koncertní síně v Atriu na Žižkově vrací soubor Akademie komorní hudby pod uměleckým vedením violoncellisty Tomáše Jamníka a jejich série koncertů, která přináší atmosféru obývacího pokoje do prostor koncertní síně. Na programu večera, který se uskuteční ve středu 20. března od osmi hodin večer, jsou skladby od klasicismu po 21. století a navíc i světová premiéra.

V pohodlí pohovek a křesel si budou moci příznivci souboru Akademie komorní hudby, který se věnuje podpoře mladých talentů z České republiky a vzdělávání v oboru komorní hry, vyslechnout díla od čtveřice skladatelů. Večer otevře Smyčcový kvintet Antonína Vranického, novoříšského rodáka, jehož skladby vyrůstají z vrcholného klasicismu a vykazují již i zřetelné raně romantické rysy. Smyčcový soubor s převahou mladých talentů uvede také dvě skladby od Gideona Kleina. Odkaz tohoto klavíristy a skladatele židovského původu, jehož život se předčasně uzavřel v pracovním táboře Fürstengrube, Akademici připomenou jeho Duem pro housle a violuSmyčcovým triem. Před závěrečnou světovou premiérou díla zkomponovaného pro Atrium zazní ještě Mozartovo Divertimento. Vrcholem večera bude uvedení skladby Plague Column amerického komponisty Andrewa Harlana. Tento mladý skladatel, baskytarista a zvukový designér působící na kalifornské univerzitě Berkeley komponuje hudbu na pomezí ambientu, experimentální klubové hudby, dystopického zvukového designu, komorní hudby a elektroakustické improvizace. Pražské premiéry se Harlan osobně zúčastní a bude se na ní podílet i jako interpret doplňující smyčcové těleso o elektroniku.

Akademie komorní hudby se věnuje podpoře mladých tuzemských hudebníků formou stipendijních projektů, během kterých stipendisté připravují společně s lektory program, který je následně koncertně proveden. Akademie má mezinárodní přesah díky úzké kooperaci s německou nadací Villa Musica Rheinland-Pfalz, jež umožňuje českým studentům spolupracovat se špičkovými studenty a pedagogy německých vysokých škol. Lektory německé nadace každou sezónu doplňují vybraní pedagogové a sólisté z České republiky.

Na žižkovském koncertu Akademie komorní hudby vystoupí pod vedením violoncellisty Tomáše Jamníka ve spolupráci s violistkou Evou Krestovou v obsazení Avery Morris, David Hernych a Marek Pavlica na housle, violových partů se ujmou Karolína Franclíková a Bohumil Bondarenko a na violoncello zahraje David Pěruška. Koncert doprovodí veřejný masterclass s Evou Krestovou, vedoucí skupiny viol České filharmonie, který se v Atriu koná už od pěti hodin v podvečer.

Foto: Tomáš Moudrý

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky