Bachovská Cembalomania uzavře letošní cyklus Barbary Marie Willi
Dvacátá první sezóna cyklu koncertů staré hudby pořádaných v Brně po názvem Barbara Maria Willi uvádí… dospěla k závěrečnému koncertu. V pátek 6. prosince se od devatenácti hodin setkají v Konventu Milosrdných bratří čtyři čeští cembalisté. Hostitelka si pozvala Martina Hrocha, Editu Keglerovou a Moniku Knoblochovou.
Netradiční a dlouho plánované finále bude mít jednadvacátý ročník koncertního cyklu Barbara Marie Willi uvádí… V programu nazvaném Cembalomania vystoupí vedle Barbary Marie Willi, která nedávno obhájila svoji pozici děkanky Hudební fakulty JAMU, cembalisté Martin Hroch, Edita Keglerová a Monika Knoblochová. Na podiu brněnského Konventu milosrdných bratří návštěvníci spatří a uslyší čtveřici nástrojů. Umělci společně zahrají díla Johanna Sebastiana Bacha, autorovy Koncerty pro dvě a čtyři cembala, Sonátu D dur jeho syna Johanna Christiana, ale také Carillon for two harpsichords z dílny Stephena Dodgsona nebo Koncert a moll pro dvě cembala od Johanna Ludwiga Krebse.
Barbara Maria Willi získala lásku k historickým nástrojům a dovednosti v jejich ladění díky Josovi van Immerseelemu a Marku Lindleymu. Jesper Christensen v ní budoval touhu zrealizovat generální bas co nejvěrněji barokním principům. Willi se uplatňuje jako cembalistka a sólistka na kladívkový klavír; ráda přináší nové úhly pohledů do hudebního vnímání. Intenzivně se věnovala generálbasovým pramenům ze sedmnáctého století, s kladívkovým klavírem podnítila výzkumnou cestu do oblasti písňové tvorby osmnáctého století. V současné době se věnuje i interpretaci soudobé hudby, mimo jiné s Brno Contemporary Orchestra.
Na JAMU založila cembalovou třídu a stala se vedoucí tamější katedry varhanní a historické interpretace a nyní je již v druhém období děkankou fakulty. Umělecky spolupracovala s řadou významných interpretů nevyjímaje Magdalenu Koženou, Martinu Jankovou, Dorona Sherwina, Ericha Hoepricha nebo Sergia Azzoliniho. Doménou Barbary Marie Willi je i dramaturgie, kterou uplatnila ve spolupráci s festivalem Concentus Moraviae. Spoluzaložila cyklus staré hudby Barbara Maria Willi uvádí… a v rámci něj v letošním roce doposud uvedla pětici koncertů, na nichž mimo jiné vystoupila pěvkyně Martina Janková, klavíristka Christine Schornsheim nebo fagotista Wouter Verschuren.
Partnery Barbary Marie Willi budou na prosincovém koncertu tři tuzemští interpreti: Martin Hroch, cembalista, klavírista a pedagog JAMU, je žákem Barbary Marie Willi s bohatými koncertními zkušenostmi. K němu se přidá Edita Keglerová, žačka Giedré Lukšaité Mrázkové, která studovala dále v Haagu a Londýně a vedle sólových vystoupení hojně spolupracuje zejména se souborem Barocco sempre giovane. Čtveřici uzavírá Monika Knoblochová, cembalistka, která se zaměřuje na interpretaci barokní hudby. Za svou kariéru získala mnoho prestižních interpretačních ocenění. Studovala také u Lukšaité Mrázkové a formou konzultací i u Zuzany Růžičkové. Knoblochová od roku 2008 pořádá v Praze vlastní koncertní řadu Hudební salón Café crème a je pedagožkou na Hudební a taneční fakultě AMU.
Foto: Jana Kotoučková, ilustrační - Za poklady Broumovska
Příspěvky redakce
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Do prvního kola soutěže Pražského jara míří tři Češi
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
Více z této rubriky
- Začátek umělecké rezidence Jany Bouškové v Mariánských Lázních
- Reprezentanti klavírního mládí vystoupí na Pražské konzervatoři
- Plachetkova O2 arena je už na dohled
- Stipendisté opět hrají se svými mentory v Atriu Žižkov
- Vilém Vlček sólistou v polském Krakově
- V Žilině v rytmu tanga i s hity pop music s videoprojekcí
- Filharmonie Brno vystoupí se čtyřmi laureáty českých soutěží
- Filharmoniště v lednu aneb Klasika pro nejmenší opět na dece, s hračkami i svačinou
- Dirigentský masterclass s luganskou konzervatoří vyvrcholí v Karlových Varech
- Ravelovské oslavy v Košicích