Goin‘ Home. Dvořák, spirituály a děti
Ve čtvrtek 31. října zahájí Pražský filharmonický sbor sérii edukativních koncertů. Jako první se zaměří na osobnost skladatele Antonína Dvořáka. Projekt je vhodný pro studenty a jejich rodiče nebo prarodiče. O den později bude projekt nabídnut i školám.

V půl sedmé večer ve čtvrtek 31. října se Sál Pražské konzervatoře promění v edukativní prostor, kde Pražský filharmonický sbor bude zkoumat vliv tradičních amerických spirituálů na tvorbu hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Ten se jimi inspiroval, když komponoval v Americe, jak je patrné i z partitury Dvořákovy Novosvětské symfonie. A právě k Dvořákově hudbě z Larga přidal později William Arms Fisher, jeden z jeho žáků, slova odvozená z afroamerického spirituálu. Vznikla tak skladba Goin‘ Home, americký spirituál s českými kořeny.
Dramaturgii koncertu připravil David Beveridge, muzikolog a odborník na život a dílo Dvořáka. V rámci koncertu zazní v podání Pražského filharmonické sboru řízeného Lukášem Vasilkem a capella šest spirituálů včetně zmíněného Goin‘ Home, vedle nich vokální těleso spadající organizačně pod Českou filharmonii, i Dvořákovy písně, ukázka z cyklu Biblické písně nebo V přírodě. Zpěváky Pražského filharmonického sboru na klavír doprovodí Jan Dušek, slovem přítomné provede herec Petr Vacek. Goin‘ Home je prvním zastavením edukativní řady Pražského filharmonického sboru, kterou portál KlasikaPlus.cz představil ZDE. Další koncert sboru se uskuteční až v závěru listopadu jako součást letošních Dnů Bohuslava Martinů.
Foto: PFS / Petr Kadlec
Příspěvky redakce
- Barokní opera prvně v ostravském divadle. Se třemi kontratenoristy
- Studenti v pohotovosti v předjímce Třeboňských nocturen
- Hudba skrze příběhy, příběhy skrze hudbu. Druhý ročník Troja festivalu
- Prague Philharmonia uzavírá sezonu. Sólo má houslistka Romana Špačková
- English Chamber Orchestra ozdobou festivalu Hvězdy nad Vltavou
Více z této rubriky
- Barokní opera prvně v ostravském divadle. Se třemi kontratenoristy
- Studenti v pohotovosti v předjímce Třeboňských nocturen
- Hudba skrze příběhy, příběhy skrze hudbu. Druhý ročník Troja festivalu
- Prague Philharmonia uzavírá sezonu. Sólo má houslistka Romana Špačková
- English Chamber Orchestra ozdobou festivalu Hvězdy nad Vltavou
- Stamicovo kvarteto a jeho hosté zakončí festival EuroArt
- Patrik Buchta poprvé řídí Ensemble Opera Diversa
- Adélaïde Ferrière v intenzivní rezidenci u brněnské filharmonie
- Janáček by měl radost. Festivalové pódium patřilo mladým
- Spojení harfy a brass bandu na konec cyklu Břevnovská hudební setkání