Hana Blažíková jednou z vystupujících v Labské filharmonii
Johann Sebastian Bach a jeho letošní narozeniny jsou námětem koncertu v hamburské Elbphilharmonie, kde vystoupí soubor Amsterdam Baroque Orchestra & Choir se svým uměleckým vedoucím Tonem Koopmanem. Ten je odborníkem na historickou interpretaci Bachových děl a vybral tři světské kantáty barokního mistra. Vznikl tak pořad Barockparty mit Bach, na kterém se 23. června ve vyprodaném Velkém sále Labské filharmonie podílí i česká sopranistka Hana Blažíková.

„Počkat, to jsou přece první tóny Vánočního oratoria, kterým začíná tento koncert uprostřed léta! Ano i ne,“ vtipkují hamburští pořadatelé. Johann Sebastian Bach často „recykloval“ svou vlastní hudbu a skladby, které považoval za obzvláště zdařilé. To je případ mistrových kantát, které komponoval u příležitosti svátečních a narozeninových dní kurfiřské rodiny. V tomto případě nekomponoval na duchovní, ale světské texty. Objevují se zde například postavy z antické mytologie, přičemž tyto skladby, které se v létě hrály pod širým nebem v zahradách a v zimě v kavárnách, patřily k Bachovým pracovním povinnostem. Dvě ze zvolených kantát dokonce nesou podtitul Dramma per Musica a jedná se slavnostní miniaturní opery s virtuózními áriemi v podání vynikajících sólistek a sólistů.

Ton Koopman, který tímto koncertem debutuje v Elbphilharmonie, patří se svým Amsterdam Baroque Orchestra & Choir k nejlepším a nejvíce oceňovaným interpretům Bacha na světě. Dirigent, varhaník a cembalista se zcela zasvětil tomuto skladateli: „Bach je pro mě nejgeniálnějším skladatelem hudební historie! Na Bachovi mě dojímá obrovská rovnováha mezi citem a rozumem – jeho hudba jde přímo k srdci. Den bez Bacha si nedokážu představit!“ V roli sólistů se v Hamburku projeví Alex Potter (alt), Tilman Lichdi (tenor), Klaus Mertens (bas) a Hana Blažíková (soprán), která je dokonce hlavní tváří produkce při návštěvě webových stránek pořadatele.
Příspěvky redakce
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
- Hana Blažíková a Jan Krejča společným cílem Hudebních výletů
- SOČR v Riegrových sadech
Více z této rubriky
- Festival Leoše Janáčka otevírá novou kapitolu. Nabídne hvězdné hosty, nové projekty i hudbu napříč regionem
- Kutnohorský festival komorní hudby i letos tematizuje Šostakoviče
- Vizovické zámecké kulturní léto Aloise Háby nabídne rodinné hudební příběhy
- Hana Blažíková a Jan Krejča společným cílem Hudebních výletů
- SOČR v Riegrových sadech
- ČRo D-dur: Dvousté výročí odchodu Carla Marii von Webera
- Žilinský komorní orchestr zakončí sezónu s Leošem Svárovským
- Západočeský symfonický orchestr uzavře sezónu premiérou i vzpomínkou na Belle Époque
- Královédvorská komorní řada se uzavře na safari s Czech Brass
- Košické hudební jaro završí Verdiho Requiem v nastudování Roberta Jindry