Klavíristé ladí formu na Bratislavu
Od 9. září se ve slovenské metropoli koná jedenáctý ročník Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela. Tři kola soutěže se uskuteční v Malém sále Slovenské filharmonie a budou přístupná veřejnosti. Finále, koncert laureátů s místním orchestrem a vyhlášení výsledků se uskuteční v neděli 15. září od půl čtvrté a od devatenácti hodin v Koncertním sále. Soutěží třicet pianistů z celého světa.
Od pondělí 9. do neděle 15. září se v prostorách Slovenské filharmonie v Bratislavě uskuteční další ročník Mezinárodní klavírní soutěže Johanna Nepomuka Hummela, bratislavského rodáka. Klavírní soutěž pečuje o skladatelův kompoziční odkaz a povzbuzuje kariéru talentovaných mladých klavíristů do třiceti let věku. V porotě usednou Pavel Gililov (předseda), Marian Lapšanský, Peter Pažický, Martin Kasík, Leonel Morales, Yaara Tal a Jingge Yan.
Na závěrečné třetí kolo si soutěžící připravují povinný Hummelův kus Klavírní kvintet es moll, op. 87 a jeden z následujících koncertů pro klavír a orchestr: W. A. Mozart – Koncert č. 20 d moll, KV 466, Koncert č. 25 C dur, KV 503; Koncert č. 27 B dur, KV 595, L. van Beethoven – Koncert č. 1 C dur, op. 15; Koncert č. 2 B dur, op. 19 a J. N. Hummel – Koncert č. 2 a moll, op. 85. Slovenskou filharmonii řídí Maroš Potokár.
„Keď v roku 1991 zakladal Marian Lapšanský medzinárodnú klavírnu súťaž spojenú s menom významného bratislavského rodáka, možno ani nepredpokladal, že by mohla úspešne pokračovať ešte aj po vyše tridsiatich rokoch. Opak sa stal skutočnosťou a okrem celosvetovej propagácie Hummelových diel, pritiahne súťaž do nášho hlavného mestá každé tri roky mladých klaviristov z celého sveta, z ktorých viacerí dosiahnu veľkú medzinárodnú kariéru,“ říká Marián Turner, generální ředitel Slovenské filharmonie. „S potešením sledujem, že Hummelova tvorba sa teší rastúcej obľube medzi výkonnými umelcami či komornými súbormi a čoraz viac dirigentov si diela klasicistického majstra zaraďuje do svojho repertoáru. Skladateľovej hudbe sa intenzívne snažia vdýchnuť život najmä mladí klaviristi zo všetkých končín sveta,“ dodává Marian Lapšanský, prezident soutěže.
Johann Nepomuk Hummel (1778–1837) byl za svého života považován za jednoho z největších evropských skladatelů a klavíristů. Studoval u Mozarta, Albrechtsbergera, Salieriho a Haydna. Jako skladatel stojí Hummel na rozhraní dvou epoch. Jeho tvorba zahrnuje prakticky všechny významné žánry přelomu 18. a 19. století (s výjimkou symfonie). Jako skladatel vynikl Hummel zejména v oblasti virtuózní klavírní hudby. Stylově Hummel kombinuje prvky pozdního klasicismu s mnoha prvky raného romantismu. Hummel je tak představitelem stylu, který rozvíjí odkaz Clementiho, Mozarta a Beethovena a zároveň předjímá Schuberta, Mendelssohna, Chopina, raného Liszta a Schumanna. Paradoxně jeho z dnešního pohledu možná nejznámější kus náleží jinému nástroji než klavíru: jedná se o Koncert pro trubku a orchestr Es dur.
Foto: Peter Brenkus
Příspěvky redakce
- Hudební odysea s Pavlem Steidlem, Jiřím Javůrkem a mladými talenty
- Prague Philharmonia poskytuje platformu mladým dirigentům z celého světa
- Plzeňská filharmonie uvede jedinou Smetanovu symfonii, a to celou
- Lednicko-valtický hudební festival se rozloučí Ódou na radost
- Ceny Thálie 2024 uděleny. Šípkovu skleněnou plastiku získali slovenští pěvci