KlasikaPlus.cz© - portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

PKO zahajuje oslavy Roku české hudby english

První z koncertů Pražského komorního orchestru, který je věnovaný oslavám Roku české hudby, je na programu v úterý 28. května od půl osmé, v kostele svatých Šimona a Judy. PKO na něm zahraje světovou premiéru nedávno zesnulého Juraje Filase, Symfonii Jana Václava Hugo Voříška a houslový koncert Antonína Dvořáka. Sólistou bude Jiří Vodička.

Juraj Filas zemřel v poslední den roku 2021, psali jsme ZDE. Jeho dílo, Egmont –Nesmrtelný, psané na objednávku Pražského komorního orchestru, je poslední, které skladatel napsal, a v koncertní síni Šimona a Judy bude mít světovou premiéru. Juraj Filas se narodil v Košicích, le celý život prožil v Praze. Na Pražské konzervatoři studoval operní zpěv a kompozici, na HAMU byl žákem skladatele Jiřího Pauera, později se tam sám stal pedagogem. Zkomponoval přes 120 skladeb. Jedním z jeho nejznámějších děl se stalo Requiem Oratio spei (Modlitba naděje), které věnoval všem obětem mezinárodního terorismu. Opakovaně zaznělo také v New Yorku. Rozhovory s Jurajem Filasem si můžete připomenout ZDEZDE.

Koncert dále obohatí populární Symfonie Jana Václava Hugo Voříška, který byl přezdíván českým Beethovenem. Pocházel z učitelské rodiny. Jeho otec Václav František byl rektorem ve Vamberku a synovi dal záhy základy hry na varhany. Po gymnáziu, které Voříšek navštěvoval v Praze, studoval na filozofické fakultě Karlovy univerzity práva, v jejichž studiu
pokračoval po roce 1813 ve Vídni. Tam se seznámil s mnoha umělci, největším vzorem mu byl Ludwig van Beethoven, se kterým se osobně seznámil a jemuž ukázal i některé ze svých skladeb. Ve Vídni Voříšek vystupoval jako klavírista, ale též jako violista a houslista na mnoha domácích koncertech pořádaných významnými osobnostmi. Už tam zaznívala
jeho díla. Kolem roku 1822 byl považován za vůbec nejlepšího klavíristu té doby ve Vídni. Zemřel v pouhých třiceti čtyřech letech na tuberkulózu.

Vrcholem večera pak bude bezesporu houslový koncert a moll Antonína Dvořáka v podání vynikajícího mladého virtuosa a koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky. Patří k nejvýznamnějším a nejvyhledávanějším českým houslistům. Už ve 14 letech byl mimořádně přijat na vysokou školu v Ostravě, do třídy prof. Zdeňka Goly. Koncertním mistrem České filharmonie se stal v roce 2015. Je pedagogem na Pražské konzervatoři a na Ostravské univerzitě. Hraje na italský nástroj Joseph Gagliano 1767.

Foto: Facebook PKO

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlusPříspěvky redakceVíce z této rubriky