KlasikaPlus.cz© – portál o klasické hudbě

PORTÁL O KLASICKÉ HUDBĚ

...váš vyladěný partner

english

Škola barokní hudby v Holešově s autory vídeňského baroka english

Letní škola barokní hudby Holešov určená především zpěvákům a instrumentalistům, kteří již mají zkušenosti s interpretací staré hudby, se letos koná v termínu 9. – 18. srpna. Z hlediska dramaturgie chce workshop na Zámku Holešov umožnit nastudování a provedení jinak těžko dostupné, zejména oratorní, kantátové i mešní literatury. Výsledkem práce jsou tedy vždy tři velké závěrečné koncerty. Letošním mottem je Vídeňské baroko.

Přestože dnes je s Vídní spojováno spíše období klasicismu, hudební život v období baroka byl právě na císařském dvoře nesmírně pestrý. V čele císařské kapely stáli vždy špičkoví umělci své doby. Od roku 1716 to byl rodilý Benátčan Antonio Caldara, který měl právě díky císaři a českému králi Karlu VI. úzkou vazbu k českým zemím. V provedení účastníků a lektorů Letní školy barokní hudby 2024 zazní jeho velkolepá mše Sanctificationis Sancti Joannis Nepomuceni s pěti clarinami, velkým orchestrem, sborem a sólisty.

Druhým „vídeňským“ autorem je český rodák František Ignác Tůma. Skladatel českého původu v polovině 18. století k předním hudebníkům tehdejší Vídně. Respektu se těšila především jeho chrámová díla, komponovaná jak v přísném polyfonním stile antico, tak v modernějším figurálním stylu. Jeho dílu se dlouhodobě věnuje soubor Czech Ensemble Baroque. V roce 2023 natočil slavnostní Te Deum se renomovaným kontratenoristou Andreasem Schollem coby sólistou na CD pro francouzské vydavatelství Aparté. Právě toto dílo bude nastudováno také v rámci Letní školy barokní hudby 2024.

Letní škola barokní hudby Holešov (LŠBH) je typem workshopu, který je zaměřen na provádění vokálně-instrumentálních děl starších slohových období, zejména baroka, ve stylu poučené interpretace staré hudby. Praktická výuka je rozšířena o řadu přednášek a podnětných rozhovorů o lidech a s lidmi pohybujícími se v oblasti staré hudby a její poučené interpretace. Vyučují se všechny umělecké kategorie podílející se na realizaci děl (sbor, sóla, ansámbly, varhanní pozitiv, cembalo, generál bas, housle, viola, violoncello, zobcová i příčná flétna, hoboj a další) pod vedením mezinárodního týmu lektorů. Kromě toho, že frekventanti absolvují sólové hodiny u svých lektorů (a to minimálně jednu samostatnou hodinu denně – ostatních lekcí se mohou zúčastnit pasivně) je pro ně největším přínosem společný nácvik díla pro sóla, sbor a orchestr, kdy se lektoři stávají lídry jednotlivých instrumentálních skupin. Cennou zkušeností je také spolupráce s dirigentem a velkým vokálně-instrumentálním tělesem. Pokročilejší studenti mají kromě nastudování hlavní skladby svůj vlastní studijní plán, jehož výsledky mohou spolu se svými pedagogy prezentovat na dvou studentských koncertech, které se konají v průběhu týdne. Devizou LŠBH je malý počet studentů (obvykle tři až šest) v jednotlivých sólových třídách. LŠBH založil dirigent Roman Válek, vedoucí tělesa Czech Ensemble Baroque, roku 2003.

…………………

Komorní a kantátové koncerty 2024:
• neděle 11. srpna 20:00 – Koncert lektorů, Zámek Holešov
• úterý 13. srpna 20:00 – první studentský koncert – duchovní, Kostel sv. Anny Holešov
• středa 14. srpna 20:00 – druhý studentský koncert – Zámecká noc, Zámek Holešov
• pátek 16. srpna 19:30 – Závěrečný koncert, Zámek Holešov
• sobota 17. srpna 18:00 – Závěrečný koncert, kostel Narození Panny Marie, Rajnochovice
• neděle 18. srpna, 15:00 – Závěrečný koncert, kostel sv. Bartoloměje, Napajedla

Foto: Letní škola barokní hudby / Facebook

KlasikaPlus.cz

Redakční články v rubrikách AktuálněPlus a VýhledPlus



Příspěvky redakce



Více z této rubriky